Skocz do zawartości

[rama] spawanie ramy


Gość heya

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam problem z ramą, pęka mi dolna rura przy główce :? Rame mam z aluminium 7005 rama mzm juz 4 sezon.

Czy te aluminium można spawać, ewentualnie gdzie mogą mi coś takieogo wykonać tzn. w jakim zakładzie? Prosiłbym o odpowiedz na nową ramę nie mam kasy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pewnie się skakało na ramie nie do skakania co??, a rama pęka na spawie czy gdzieś na rurze?? bo jeżeli na spawie to da sie to jeszcze pospawać, a wstawienie dodatkowego wzmocnienia powinno zabezpieczyć na przyszłość przed takimi wypadkami. Jeżeli jednak pęknięcie pojawiło się nie na spawie to nawet po spawaniu rura będzie się sypać.

Niestety nie powiem ci gdzie fachowo spawają stopy aluminium bo niewiem, popytaj w serwisach może dadzą jakies namiary, i omijaj różnego rodzaju złote raczki :(

 

powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluminium ma to do siebie, że trzeba je spawać w jak najniższej temperaturze. Pęknięcie zazwyczaj trafia się w okolicach spawów ale nie na nich, a zaraz obok nich. To efekt "przegrzania" aluminium podczas spawania.

Jeśli jest to rama niskiej jakości (tania) to nie opłaca się spawać, gdyż wyjdzie to bardzo drogo (albo tanio i niefachowo i wtedy narażony będziesz na kolejne przegrzanie i możliwość kolejnego pęknięcia). Przy drogich ramach można pokusić się o naprawę ale główka ramy to bardzo "ciężkie" miejsce do dobrego i wytrzymałego zespawania. Jeśli już ktoś wykona Ci taką naprawę to pamiętaj, że rama będzie bardzo osłabiona w tym miejscu i absolutnie nie będzie się nadawała do nawet małych skoków i ostrzejszej jazdy (ja już widziałem jak aluminiowa rama pęka w drzazgi i z jaką łatwością taka "drzazga" wbija się w ciało... :eek: ) . Pozostaje tej ramie już tylko rowerowa "emerytura".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co załatwiać coś u tokarza?? lepiej załatwić sobie rurę 1 i 1/8 cala oczywiście rurę ciągnioną bez szwu, iść do spawacza i niech to spawa. I niech da gwarancję że to bedzie sie trzymać !!!:-o :shock: :grin:

 

[ Dodano: 2005-04-25, 12:13 ]

Aluminium ma to do siebie, że trzeba je spawać w jak najniższej temperaturze.

 

co chciałes powiedzieć pisząć o jak najniżeszej temperaturze?? - 50 czy może 2 stopnie C ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, rura główki ramy powinna mieć srednicę wewnętrzną 34 mm.

Jeżeli już się tak uparłeś żeby przerabiać główkę to szukaj rury stalowej bez szwu precyzyjnej wykonanej ze stali 18G2A w klasie dokładności D1 lub D2, o średnicy zewnętrznej 48mm i grubości ścianki 7mm, albo 50mm i grubości ścianki 8mm. ( im większy przektój tym lepiej )

Dobrym rozwiązaniem będzie wspawanie wzmocnień w okolicy główki ramy

 

Pamiętej jednak że od jakości wykonania spawu będzie zależeć twoje bezpieczeństwo i życie!!!!!!!!! I jeszcze raz zastanów się czy tak drastyczny zabieg ma sens??Większość spawaczy to partacze którzy bawią się w lepienie a nie spawanie!!!! Nie zdziw sie jak po tej przeróbce główka będzie wspawana krzywo i rower będzie zostawiał 2 ślady, albo widelec ci poprostu odjedzie :!: :!: bo spawacz wykonał tę robotę jak każdą inną :!: :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Nie będę zakładać nowego wątku skoro mój problem jest podobny. Do spawania lub próby pospawania mam ramę Jamis Cross Country 2.0 (Alm 6061). Uszkodzeniu uległa w miejscu mocowania koła > wszystko widać na zdjęciu. Drugi problem jest taki że nie mam ułamanego kawałka. I pytanie można gdzieś kupić cały taki aluminiowy hak.

 

rama_2.JPG

 

Pozdrawiam Tomeq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj tu: www.biobike.com.pl

 

Tam już od 2 dni negocjuje :). Powiedzieli że jak załatwię fotkę fotkę całego haka z tej ramy to może coś będzie. Ale bardzo trudno takową znajść w necie. Może ktoś z forumowiczów ma takowy rowerek? [Jamis Cross Country 2.0 lub 1.0 mają te same mocowania]

 

Pozdrawiam Tomeq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

na 99% identyczny element jest w Kellys Hacker - Sabotage, a więc powinien być na stronie którą ci powyżej podałem, ponieważ oni to produkują, albo znajdź Kellysa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Spoina ma prawie 2 x lepsze właściwości mechaniczne od ALU

Rm dla 6061 bodaj że 180 MPa (ale łba nie dam sobie urżnąć)

gorszą ma przewodność elektryczną i cieplną

Dla ram rowerowych te parametry nie maja znaczenia :D

 

Temperatura topnienia 400 oC

Wytrzymałość na rozciąganie Rm 200-300 MPa

Wytrzymałość na ściskanie ponad 300 MPa

Twardość Brinella HB 90-100 MPa

Ciepło właściwe 450 J/kg/oC

Przewodność cieplna 120 W/m/hr/oC

Przewodność elektryczna 28 %IACS

 

Jeśli to prawda to można by się pokusić o lutowanie czymś takim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lutowanie to nie spawanie. Lutem o temp 400st nie wtopisz się w materiał ramy. poprostu tylko skleisz ją.

A ja mam inne pytanie. Czy ramy Cannondale sa spawalne? tj. czy spotkał się ktoś z ramką canona która nie dała sie pospawać po pęknieciu? Wiem że niektóre ramy są nie spawalne, poprostu ich stopy sa tak fikuśne że tylko fabryka dysponuje technologią ich spawania. Ale jak jest z Canonem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...