Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Cześć,

Tak jak w temacie, szukam szosy do około 9000zł. Mam 180cm wzrostu, 75kg. Obecnie jeżdzę na aluminiowej Sensie Modenie którą kupiłem na podstawie dobrych opinii na tym forum jako pierwszą szosę. Jestem z niej zadowolony, ale od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie że cały czas coś mi gdzieś stuka, trzeszczy i przeskakuje a że od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu czegoś na karbonowej ramie to uznałem że to odpowiedni moment. 

Ogólnie jeżdzę głównie w górzystym terenie ze sporą ilością podjazdów, jakiś czas temu zainwestowałem w pomiar mocy i coś tam trenuję według planu co to mi AI ułożył, trenuję sam dla siebie, nie ścigam się i nie biorę udziału w ustawkach. Lubię czasami wyskoczyć na dłuższe trasy 150-200km. Szukam roweru który sprawdzi się w górskim terenie, da radę na dłuższej trasie i będzie się dało coś szybciej pojechać. Rozważam używane opcje, ale fajnie jak by ktoś podrzucił może jakaś ofertę, bo sam to się nie znam na tyle żeby ocenić w jakim stanie rower. 

Z góry dzięki za pomoc, 

Pozdrawiam

Napisano

W tym budżecie sam raczej szedłbym w coś nowego. Pytanie tylko jaka geometria Ciebie interesuje i czy chcesz iść w di2.

Na sportowo:

https://szybkierowery.pl/produkt/merida-scultura-4000-105-nowy-w-super-cenie/

https://www.giant-bicycles.com/pl/tcr-advanced-2-pc-2025

(ogarniesz rabat na ok.9k zł)

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-szosowy-giant-tcr-advanced-2-pc-2026-pd51197/

(tu idealnie w cenie, ale okrojona gwarancja bowiem z tego co wiem, Giant nie honoruje polskiej gwarancji dla rowerów kupionych w CR czyli masz dwa lata sklepu , a nie dożywotnią na ramę jak w przypadku zakupu z polskiej dystrybucji, rowery gianta z CR nie pochodzą ponoć z polskiej dystrybucji).

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-szosowy-giant-tcr-advanced-1-pc-pd42518/

(jak wyżej, wersja z di2)

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-szosowy-corratec-cct-team-pro-pd49252/

(szybki, sztywny, di2, karbonowe koła-kompletny rower lekko ponad budżet)

https://szybkierowery.pl/produkt/bianchi-oltre-race-105-2026/

Endurancowo:

https://www.giant-bicycles.com/pl/defy-advanced-2

(z rabatem raczej okolice 10k zł, najlepiej pytać w sklepach stacjonarnych albo jakieś sprintrowery, olimpiasport itp)

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-szosowy-lapierre-pulsium-5-0-2026-pd53407/

https://szybkierowery.pl/produkt/sensa-giulia-gf-tour-105-2x12-disc-2026/

https://szybkierowery.pl/produkt/sensa-giulia-gf-pro-105-2026/

(markę znasz, wsadziłem do endurance, ale geometria nie jest wybitnie endurancowa).

https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-szosowe/endurance-bikes/endurace/cf/endurace-cf-7/4427.html?dwvar_4427_pv_rahmenfarbe=R129_P01

(trzeba sprawdzić dostepność, ale lekko ponad budżet masz już karbonowe koła)

Wszystko sprawdzone raczej konstrukcje gdzie Giant i Merida wyprzedzają konkurencję jeśli chodzi o same ramy. Canyon też dobrze stoi. Oczywiście wybór na rynku większy i pewnie ktoś coś ciekawego wsadzi jeszcze. 

 

 

  • +1 pomógł 3
Napisano

Dzięki za podesłanie propozycji @nossy.

Co do geometrii, chyba celował bym w coś bardziej sportowego. Na teraz jedyne moje odniesienie to posiadana Sensa, stąd pytanie jak ona się ma do takich rowerów o bardziej sportowej geometrii i czego mam się spodziewać ? Z tych sportowych chyba najbardziej podoba mi się Bianchi, ale może to kwestia tego że dużo się tego przewija na jakiś filmikach w internecie, czy one między sobą się różnią na tyle żeby dało się wskazać jednoznacznie który najlepszy ? Jeśli nie to pewnie bym się kierował ceną i poszedł w Meride.

Jeśli chodzi o di2, jakieś zauważalne różnice względem mechanicznej 105 ? Mnie np irytuje u mnie to że co 400km coś mi się rezrogulowywuje - podczas podjazdów zaczyna spadać łańcuch z tyłu z 1 na 2 albo na niektórych przełożeniach coś tam stuka, zazwyczaj oddaję do serwisu i jest spokój na jakiś czas. Jeśli di2 miało by sprawić że ten napęd będzie nieco mniej nazwijmy to bezobsługowy to chyba bym się zastanowił, natomiast jeśli różnice nie są jakieś spore to chyba wolał bym tą kase zainwestować w jakieś koła ?

Napisano (edytowane)

Sercem roweru jest rama, koła jego duszą....podstawa to dobra rama. Giant, Merida, Bianchi, Canyon- nie mówię, że Sensa jest zła, po prostu te są nieco lepsze. Ja używam mechaniki (ultegra, nowa 105) i regulację robię może raz w roku, choć zdarzyło się, że po mega ulewie w górach ultegra była do regulacji. Niemniej jednak di2 to nowy standard, bardziej odporna na rozregulowanie, pomijam pierdy związane z relacją licznik/manetka. Ja nie odczuwam potrzeby, kolega bez niej nie wyobraża sobie jazdy. W pierwszej kolejności szukałbym dobrej ramy, w drugiej kół, aczkolwiek te możesz sobie dokupić później. Jeśli różnica w cenie jest np.: 1000-2000zł to nie ma co się zastanawiać i iść w di2. Mniej pitolenia się z kablami w przypadku zmiany kokpitu itp. 

Co do samego roweru i geometrii....to będzie raczej spora różnica, szczególnie w odczuciach z jazdy, sztywności itp. w stosunku do tego co masz. Dobra rama karbonowa jest sztywna tam gdzie ma być sztywna i pracuje tam gdzie ma to robić, stąd często w ramach karbonowych większy komfort z jazdy, a zarazem lepsze odejście gdy stajesz w korby. 

Bianchi jak każde aero będzie dość sztywne i szczerze powiedziawszy nie widzę dla amatora sensu posiadania ramy aero w stylu oltre , propel, reacto, orca aero przy użytkowaniu go w górach. Lepiej iść w TCR'a, czy Sculturę. Większy komfort, nieco lżejszy, mniej podatny na boczny wiatr. I tak piszę to z własnego doświadczenia jako posiadacz modelu aero i allrounder na góry. No ale aero ubrane w stożki 40-50mm cieszy oko i wygląda dobrze a to też jest ważne. Koła na góry też raczej 35-40mm stożek.

Edytowane przez nossy
  • +1 pomógł 1
Napisano

Ok, w takim razie zostaje TCR i Scultura przy której ta cena robi robotę trochę bo to jednak 2000zł różnicy pomiędzy rowerami z tej samej półki jak rozumiem. Orientujesz się może jak wygląda kwestia rozmiaru w tych rowerach ? Wychodzi na to że w obu jestem na granicy. Mam korbę z pomiarem 172.5, Giant z tego co widzę w obu rozmiarach które bym mógł rozważać ma 172.5, Merida tylko dla rozmiaru L i powyżej. 

Napisano (edytowane)

W teorii w każdym wypada m-ka, ale zauważ że w sculturze TT to 560, a TCR to 550. W sculturze (nie wiem jaki siedzi tam mostek) raczej skłaniałbym się ku m, natomiast w tcr ku rozmiarowi m/l (mostek 100mm). W linku masz opcje "jaki jest mój rozmiar". To dość dokładny kalkulator gianta, wpisz tam swoje pozostałe parametry , zobaczysz co wyskoczy.  

Z ciekawych opcji o zabarwieniu sportowym na góry masz tez Orbea Orca, obadaj sobie. Trochę cięższa niż tcr i scultura, ale też fajny sprzęt. W tej cenie tylko mechanika wtedy.

p.s. Niestety Scultura w rozm. m i ł w tym sklepie już wyprzedana.

Edytowane przez nossy
Napisano

Czyli los tak chciał żebym jeździł na Giancie. Tutaj na filmiku z w 2 minucie ten większy mówi że ten M/L jest kobylaszczy i M by lepsza była, nie wiem jaki wzrost on ma, ale odnoszę wrażenie że jest on nieco potężniejszy ode mnie. Giantowy kalkulator też sugeruje M dla mnie. Swoją drogą na tej ich stronce chyba fajna oferta na tego Gianta jak ktoś by szukał bo u nich chyba nie ma tego problemu z gwarancją: https://sprint-rowery.pl/rower-szosowy-giant-tcr-advanced-2-pc-2025#93=12077&142=134 tylko to ta wersja bez di2. Ja to teraz się zastanawiam jak tej Meridy już nie ma czy jednak w to di2 nie pójść, bo z tego co rozumiem mam wtedy fajną baze do której dorzucę koła karbonowe i mam rower na lata ? Bo jeszcze tak myślę, teraz jak był budżet zwiekszył do tych ~12k i ewentualnie na raty wziął to dostanę coś sensownego ze sportową geometrią, di2 i kołami ?

 

Napisano

12k to albo tcr na di2 z CR (pamiętając o gwarancji), ale bez karbonowych kół oraz wspomniany wyżej corratec na di2 i karbonowych kołach. Nie głupia opcja. 

Jeśli chodzi o sprintorwery to jest to polska dystrybucja. Co do rozmiaru to ja mam 176/177 i w tcr i Propelu m-ka idealnie siada. Jak będzie Tobie przymaławy to mostek 110 załatwi sprawę. Dużo zależy od proporcji Twojego ciała, ale skoro kalkulator tak mówi to na 95% m-ka będzie ok. 

Za 12k uda się pewnie w sklepie wyrwać:

https://www.giant-bicycles.com/pl/tcr-advanced-1-pc-2025

Podzwoń po sklepach albo zadzwoń do sprintorwery po ile Tobie zrobią. Mają też Orbea w ofercie więc możesz obadać po ile taka Orca na di2 by była.

Napisano

No nic, w poniedziałek podzwonię i zobaczę co się uda, nastawiam się na tego TCR z di2, a trochę boli mnie ten brak gwarancji na CR, ta Orbea bardziej mi się kojarzy z endurancowym rowerem. Jakieś koła i opony godne polecenia ? Jakie w ogóle zdanie masz na temat tych kół z Chin ?

Napisano (edytowane)

Gwarancja na Gianta jest niepotrzebna: produkują najlepsze ramy więc na 100% nie pęknie...

Faktem jest, że kiedyś masowo pękały Revolty, ale to niczego nie zmienia - Giant produkuje najlepsze ramy...

Edytowane przez Chociemir
Napisano (edytowane)

@Chociemir....czuję ironię....ja z tej gwarancji skorzystać musiałem. Revolty pękały na potęgę, Propele też miały swoje słabe chwile.

@gandalf_kolorowy....Orbea Orca to bardzo fajny sprzęt, miałem go raz na krótkiej rundzie po górach na karbonowych kołach, bardzo fajnie podjeżdża i zjeżdża. Kolega mega zadowolony. Dla ścisłości -gwarancja w CR na Gianty jest 2 lata (patrząc na temat kolegi z forum nt. zakupu Rondo i reklamacji w CR to raczej znamy się do bramy, w PL dystrybucji masz dożywotnią na pierwszego właściciela). Chińskie koła.....ludzie polecają elitewheels, csc, icaan. Ogólnie jakoś wolę naszych rodzimych kołodziejów choć to też pędzone na chińskich obręczach, ale bywają dobre promki w Vinci, Falcon, No Limited.  Opony.....aktualnie pod mleko używam Conti gp5000 s tr 28c ( w sumie parę kompletów na koncie)  pod dętkę maxxis highroad 28c (kupiona z ciekawości na testy bo chwalona na innych kontynentach- bardzo miłe zaskoczenie) ale ogólnie każda z topu jest oki...schwalbe pro one, Pirelli p zero, Vittoria corsa pro, corsa next (wolniejsze, ale ponoć lepiej amortyzują). Tufo też ma dobre opinie.

p.s.zwróć też uwagę na przełożenia w poszczególnych sprzętach. Część ma korby 52/36, inne kompakty. W górach w zależności od tego jakie średnie moce generujesz może mieć to znaczenie, szczególnie na podjazdach o bardziej stromym nachyleniu.

Edytowane przez nossy
Napisano

Ehh, no to nieco komplikuje sprawę. Bo z tego co czytam to na góry powinienem szukać 50/34 a znalazłem tylko jeden: https://rowerybielany.pl/rowery-fitnessszosowe/6021-16796-giant-tcr-advanced-1-pc-mars-dust-2025.html#/95-size-m_l ale w M/L gdzie mi wyszło że mam mieć M. W tym samym rozmiarze za 12k mają też z korbą 52/36 tego gianta na karbonowych kołach. Reszta sklepów też 52/36. Jak dużą to zrobi różnicę na podjazdach ? Do tej pory u siebie też miałem 50/34 z tego co patrzę. Chociaż jak byś nie napisał to pewnie nigdy bym się tym nie zainteresował 🫠

Napisano

Przełożenia to kwestia indywidualna i generowanych średnich mocy na poszczególnych podjazdach. Jednemu na góry wystarczy 52/36-11/30 (na takim głównie się ścigałem w pagórkowatym i górzystym terenie), dla drugiego będzie lepsze 50/34-11/36 (nowa s.105 2x12 przyjmuje na tyle 11-36). To już dość miękki napęd pozwalający średnio wytrenowanemu amatorowi mierzyć się z podjazdami pow.15%. Pytanie w jakim terenie jeszcze jeździsz, jakie góry i podjazdy planujesz atakować. Bo czymś innym jest np.: przełęcz Jugowska, czy Okraj, a czymś innym przełęcz Karkonoska, czy Modre Sedlo. W teorii takie 52/36-11/34 na większość polskich podjazdów powinno być ok jak jest trochę pod nogą, plus też taki, że jak lubisz dokręcić na zjeździe to większy blat pozwoli na większe prędkości, z drugiej takie miękkie 50/34-11/36 da większy komfort podczas mierzenia się z trudniejszymi podjazdami, a jak nie lubisz gnać pow.60kmh na zjazdach to blat 50 też będzie oki. To sprawa bardzo indywidualna jak wspomniałem na początku. 

p.s. Ten z linka to albo błąd w opisie, albo to nie jest polska dystrybucja (albo ktoś wymienił w sklepie korbę bo potrzebował do innego....). Często jest tak, że rowery np.: na Hiszpanię wychodzą z nieco innymi przełożeniami niż np.: na Polskę. Niektórzy producenci praktykują takie dziwne rozwiązania.

Napisano

@nossy

A no wygląda na to że to że skopiowali opis z jakiejś zagranicznej strony i wrzucili w tłumacza bo tam im się coś rozjechało przy siodełku.

SIEDZENIE: Gigantyczne podejście


Czyli wychodzi na to że w PL nie dostanę innego przełożenia w tym konkretnym modelu dla tego Gianta i jak bym chciał inne to albo sam wymienię albo inny rower, ta Orbea ma 50/34, ale bliżej mi znacznie do Gianta. Ja jeżdzę głównie Beskid Śląski i Sądecki w zależności gdzie aktualnie przebywam, jakiś konkretnych podjazdów nie atakuję, to co się trafi na trasie to jadę, a teren taki że w którą stronę by nie pojechać zawsze będzie coś pod górę. Tutaj przykładowe podjazdy zrobione na Sensie 50/34, te same podjazdy zrobiłem też na Radon Crager 7.0, zakładam że na tym Giancie też przejadę, może cieżej kadencje będzie utrzymać sensowną, ale no nie wiem, nie znam się aż tak na tym.

https://kolarsko.pl/baza.php?podjazd=692
https://kolarsko.pl/baza.php?podjazd=662
https://kolarsko.pl/baza.php?podjazd=1092
https://kolarsko.pl/baza.php?podjazd=991

 

 

Napisano

No to już kwestia indywidualna i generowanych mocy- szczególnie na lekkim zmęczeniu. W tej Sensie masz pewnie 50/34-11/34, czyli najlżejsze 1-1. I pytanie jak jechało się Tobie np.: taką Przehybę. Czy jechałeś już na najlżejszym, czy miałeś jeszcze rezerwę czy nie i było to już udeptywanie kapusty? Wiadomo-waga samego roweru, jego odpowiednia sztywność, waga kół, opony to wszystko trochę pomaga, ale wiadomo- podstawa to generowana moc i kadencja.

Napisano (edytowane)

Cześć, pozwolę się podłączyć ze swoim tematem, żeby nie zakładać nowego. 

Też jeżdżę na aluminiowej Sensie, tyle że Romagna i też czuję, że czas przesiąść się na coś z wyższej półki. Po 3 sezonach na Sensie, wiem, że szukam roweru z wyścigowym DNA. Interesuje mnie przede wszystkim topowa rama. Budżet jaki zakładam to 12 tys. i ostatnio skłaniam się bardziej ku opcji kupna używki. Znalazłem dwa wydaje mi się topowe rowery, które spełniają wszystkie warunki, w tym między innymi kable na wierzchu (nie wiem, może to moje widzimisię, ale wydaje mi się że zintegrowane kable to więcej problemów jak zalet). 

https://kolarskieokazje.pl/pl/p/Specialized-Tarmac-SL6-Expert-Ultegra-Di2-7%2C49-kg-Roval-C38-rozmiar-54/225

https://szybkierowery.pl/produkt/bmc-teammachine-slr-one-ultegra-di2-2x12-zipp-roz-54/

Ktoś może zna te sklepy lub korzystał z oferty i może coś powiedzieć? 

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, opinie i wskazówki. Na zwrócić jeszcze szczególną uwagę przy oględzinach używek? Wiadomo, że rama najważniejsza, bo koła z czasem można wymienić. Kondycja baterii di2? 

W tej cenie można znaleźć ciekawe propozycje od Sensy, Rose czy Polygona, ale chciałbym postawić na coś z topową ramą, kosztem tego że rower nie będzie nowy. Wtedy każda rysa nie będzie tak bolała, a rower ma przede wszystkim dobrze jeździć. :D 

Mój wzrost to 179 cm, mierzyłem TCR w CR i zdecydowanie jestem bardziej M niż M/L. W obu rowerach jestem przy górnej granicy rozmiarów, ale przy sportowej pozycji co do zasady wybiera się mniejsze rozmiary? Wiadomo, że musiałbym się przymierzyć przed kupnem, ale chciałbym poznać opinie użytkowników tego forum. 

Pozdro! 

Edytowane przez koro
Napisano

Od https://szybkierowery.pl niecały miesiąc temu miałem okazję kupić frameset BMC SLR01. Wysyłka dość szybko, jakieś 2 dni i było wszystko wysłane. Problem w tym że przysłali mi części nie do tej kierownicy, która była w zestawie i parę rzeczy nie pasowało. Wysłałem im info i jak na razie przez niecały miesiąc zabrnęliśmy w miejsce "proszę o przesłanie zdjęć, wymiarów i modelu kierownicy". Musiałem zamawiać samemu pasujące za ok 200plna żeby nie marnować pogody w środku sezonu.

  • +1 pomógł 1
Napisano

Ja bym się to tej topowej ramy tak nie przywiązywał, S-works to topowa rama, SL6 jest dobrą ramą. Między wymienionymi Tarmakiem SL6 czy BMC a Gianetem TCR, Meridą Sculturą czy Scottem Addictem RC różnica w jakości ramy będzie żadna. 

Napisano (edytowane)

Z tą topową ramą to przesadziłem racja, wiadomo że to nie poziom S-works czy Dogmy. Chodziło mi bardziej o to, że mam wybór pomiędzy używką od renomowanych producentów i z niezłą specyfikacją jak karbonowe koła, a ten Spec ma dodatkowo kokpit Dedy, a nowymi rowerami z niższej półki. Gdybym miał kupić nowego TCR czy Sculturę i dołożyć do niego lepsze koła itp to wyjdę ponad budżet. 

Edytowane przez koro
Napisano
14 godzin temu, gandalf_kolorowy napisał:

Finalnie zamówiłem TCRa Advanced 1 za niecałe 10k z PL dystrybucji i gwarancją Gianta, także czekam na dostawę i może w przyszłym tygodniu uda się pojeździć 🙂 dzięki za pomoc @nossy

Gratuluje zakupu i szerokości....niecałe 10k za adv.1 to bardzo dobra cena.

@koro....szukasz okazji do 10k za di2, dokładasz chińskie karbony za 2k i masz fajny sprzęt. Ultegra fajna, ale 105 robi robotę od wielu lat. Jest jeszcze wspomniany wyżej corratec cct, ale jak to jeździ to nie wiem. Wiele lat ścigałem się na ramach corrateca i złego słowa nie powiem....ale było to pierdylion lat temu i od tego czasu mogli pójść w lepszą lub gorsza stronę. Z całą pewnością rower też w jakiś sposób wart uwagi. Co do topowych ram. Po przesiadce z aluminiowej ramy np.: Sensy przesiadka nawet na podstawową ramę któregoś z producentów/składaczy wymienionych przez @ernorator wraz z karbonowymi kołami będzie dużym przeskokiem. Trzeba już sporo jeździć i mieć mocno sprecyzowane potrzeby i oczekiwania żeby czerpać zyski z ram s-worksa , najwyższej dogmy, gianta SL, itp. W centrumrowerowe.p, jest chyba orbea orca z di2 i karbonowymi kołami chyba za ok.12k. W tym budżecie sam wolałbym celować w nowy rower.

Napisano (edytowane)

Muszę przyznać że ten Corratec za 10 799 wygląda więcej niż rozsądnie. Nowa elektroniczna 105, karbonowa sztyca... ewentualnie kiera do wymiany i mam kompletny rower pasujący do moich oczekiwań. Widzę, że koła Ursus wsadzone do niego mają bębenek Campy a nie Shimano, to coś zmienia w eksploatacji? Do tej pory spotkałem się z Shimano/SRAM.

Z tego co kojarzę sama marka ma sporą historię, ale ostatnie lata chyba chudsze? Przynajmniej u nas, nie wiem jak za granicą. W pro peletonie ich nie widać, więc nie płaci się dodatkowo za znaczek :D 
Jest dostępny stacjonarnie, więc przejadę się w weekend i przymierze. 

Sensę mam na szczękach, więc tarcze też będą dla mnie nowością. Ich serwis jest dużo bardziej wymagający? I jak z tymi zintegrowanymi kablami, ogarnięty serwis poradzi sobie bez problemu? 

Edytowane przez koro

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...