gandalf_kolorowy Napisano Czwartek o 19:50 Napisano Czwartek o 19:50 Cześć, Tak jak w temacie, szukam szosy do około 9000zł. Mam 180cm wzrostu, 75kg. Obecnie jeżdzę na aluminiowej Sensie Modenie którą kupiłem na podstawie dobrych opinii na tym forum jako pierwszą szosę. Jestem z niej zadowolony, ale od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie że cały czas coś mi gdzieś stuka, trzeszczy i przeskakuje a że od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu czegoś na karbonowej ramie to uznałem że to odpowiedni moment. Ogólnie jeżdzę głównie w górzystym terenie ze sporą ilością podjazdów, jakiś czas temu zainwestowałem w pomiar mocy i coś tam trenuję według planu co to mi AI ułożył, trenuję sam dla siebie, nie ścigam się i nie biorę udziału w ustawkach. Lubię czasami wyskoczyć na dłuższe trasy 150-200km. Szukam roweru który sprawdzi się w górskim terenie, da radę na dłuższej trasie i będzie się dało coś szybciej pojechać. Rozważam używane opcje, ale fajnie jak by ktoś podrzucił może jakaś ofertę, bo sam to się nie znam na tyle żeby ocenić w jakim stanie rower. Z góry dzięki za pomoc, Pozdrawiam Cytuj
nossy Napisano Czwartek o 20:29 Napisano Czwartek o 20:29 W tym budżecie sam raczej szedłbym w coś nowego. Pytanie tylko jaka geometria Ciebie interesuje i czy chcesz iść w di2. Na sportowo: https://szybkierowery.pl/produkt/merida-scultura-4000-105-nowy-w-super-cenie/ https://www.giant-bicycles.com/pl/tcr-advanced-2-pc-2025 (ogarniesz rabat na ok.9k zł) https://www.centrumrowerowe.pl/rower-szosowy-giant-tcr-advanced-2-pc-2026-pd51197/ (tu idealnie w cenie, ale okrojona gwarancja bowiem z tego co wiem, Giant nie honoruje polskiej gwarancji dla rowerów kupionych w CR czyli masz dwa lata sklepu , a nie dożywotnią na ramę jak w przypadku zakupu z polskiej dystrybucji, rowery gianta z CR nie pochodzą ponoć z polskiej dystrybucji). https://www.centrumrowerowe.pl/rower-szosowy-giant-tcr-advanced-1-pc-pd42518/ (jak wyżej, wersja z di2) https://www.centrumrowerowe.pl/rower-szosowy-corratec-cct-team-pro-pd49252/ (szybki, sztywny, di2, karbonowe koła-kompletny rower lekko ponad budżet) https://szybkierowery.pl/produkt/bianchi-oltre-race-105-2026/ Endurancowo: https://www.giant-bicycles.com/pl/defy-advanced-2 (z rabatem raczej okolice 10k zł, najlepiej pytać w sklepach stacjonarnych albo jakieś sprintrowery, olimpiasport itp) https://www.centrumrowerowe.pl/rower-szosowy-lapierre-pulsium-5-0-2026-pd53407/ https://szybkierowery.pl/produkt/sensa-giulia-gf-tour-105-2x12-disc-2026/ https://szybkierowery.pl/produkt/sensa-giulia-gf-pro-105-2026/ (markę znasz, wsadziłem do endurance, ale geometria nie jest wybitnie endurancowa). https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-szosowe/endurance-bikes/endurace/cf/endurace-cf-7/4427.html?dwvar_4427_pv_rahmenfarbe=R129_P01 (trzeba sprawdzić dostepność, ale lekko ponad budżet masz już karbonowe koła) Wszystko sprawdzone raczej konstrukcje gdzie Giant i Merida wyprzedzają konkurencję jeśli chodzi o same ramy. Canyon też dobrze stoi. Oczywiście wybór na rynku większy i pewnie ktoś coś ciekawego wsadzi jeszcze. 3 Cytuj
gandalf_kolorowy Napisano Piątek o 12:05 Autor Napisano Piątek o 12:05 Dzięki za podesłanie propozycji @nossy. Co do geometrii, chyba celował bym w coś bardziej sportowego. Na teraz jedyne moje odniesienie to posiadana Sensa, stąd pytanie jak ona się ma do takich rowerów o bardziej sportowej geometrii i czego mam się spodziewać ? Z tych sportowych chyba najbardziej podoba mi się Bianchi, ale może to kwestia tego że dużo się tego przewija na jakiś filmikach w internecie, czy one między sobą się różnią na tyle żeby dało się wskazać jednoznacznie który najlepszy ? Jeśli nie to pewnie bym się kierował ceną i poszedł w Meride. Jeśli chodzi o di2, jakieś zauważalne różnice względem mechanicznej 105 ? Mnie np irytuje u mnie to że co 400km coś mi się rezrogulowywuje - podczas podjazdów zaczyna spadać łańcuch z tyłu z 1 na 2 albo na niektórych przełożeniach coś tam stuka, zazwyczaj oddaję do serwisu i jest spokój na jakiś czas. Jeśli di2 miało by sprawić że ten napęd będzie nieco mniej nazwijmy to bezobsługowy to chyba bym się zastanowił, natomiast jeśli różnice nie są jakieś spore to chyba wolał bym tą kase zainwestować w jakieś koła ? Cytuj
nossy Napisano Piątek o 12:47 Napisano Piątek o 12:47 (edytowane) Sercem roweru jest rama, koła jego duszą....podstawa to dobra rama. Giant, Merida, Bianchi, Canyon- nie mówię, że Sensa jest zła, po prostu te są nieco lepsze. Ja używam mechaniki (ultegra, nowa 105) i regulację robię może raz w roku, choć zdarzyło się, że po mega ulewie w górach ultegra była do regulacji. Niemniej jednak di2 to nowy standard, bardziej odporna na rozregulowanie, pomijam pierdy związane z relacją licznik/manetka. Ja nie odczuwam potrzeby, kolega bez niej nie wyobraża sobie jazdy. W pierwszej kolejności szukałbym dobrej ramy, w drugiej kół, aczkolwiek te możesz sobie dokupić później. Jeśli różnica w cenie jest np.: 1000-2000zł to nie ma co się zastanawiać i iść w di2. Mniej pitolenia się z kablami w przypadku zmiany kokpitu itp. Co do samego roweru i geometrii....to będzie raczej spora różnica, szczególnie w odczuciach z jazdy, sztywności itp. w stosunku do tego co masz. Dobra rama karbonowa jest sztywna tam gdzie ma być sztywna i pracuje tam gdzie ma to robić, stąd często w ramach karbonowych większy komfort z jazdy, a zarazem lepsze odejście gdy stajesz w korby. Bianchi jak każde aero będzie dość sztywne i szczerze powiedziawszy nie widzę dla amatora sensu posiadania ramy aero w stylu oltre , propel, reacto, orca aero przy użytkowaniu go w górach. Lepiej iść w TCR'a, czy Sculturę. Większy komfort, nieco lżejszy, mniej podatny na boczny wiatr. I tak piszę to z własnego doświadczenia jako posiadacz modelu aero i allrounder na góry. No ale aero ubrane w stożki 40-50mm cieszy oko i wygląda dobrze a to też jest ważne. Koła na góry też raczej 35-40mm stożek. Edytowane Piątek o 12:50 przez nossy 1 Cytuj
gandalf_kolorowy Napisano Piątek o 15:33 Autor Napisano Piątek o 15:33 Ok, w takim razie zostaje TCR i Scultura przy której ta cena robi robotę trochę bo to jednak 2000zł różnicy pomiędzy rowerami z tej samej półki jak rozumiem. Orientujesz się może jak wygląda kwestia rozmiaru w tych rowerach ? Wychodzi na to że w obu jestem na granicy. Mam korbę z pomiarem 172.5, Giant z tego co widzę w obu rozmiarach które bym mógł rozważać ma 172.5, Merida tylko dla rozmiaru L i powyżej. Cytuj
nossy Napisano Piątek o 18:06 Napisano Piątek o 18:06 (edytowane) W teorii w każdym wypada m-ka, ale zauważ że w sculturze TT to 560, a TCR to 550. W sculturze (nie wiem jaki siedzi tam mostek) raczej skłaniałbym się ku m, natomiast w tcr ku rozmiarowi m/l (mostek 100mm). W linku masz opcje "jaki jest mój rozmiar". To dość dokładny kalkulator gianta, wpisz tam swoje pozostałe parametry , zobaczysz co wyskoczy. Z ciekawych opcji o zabarwieniu sportowym na góry masz tez Orbea Orca, obadaj sobie. Trochę cięższa niż tcr i scultura, ale też fajny sprzęt. W tej cenie tylko mechanika wtedy. p.s. Niestety Scultura w rozm. m i ł w tym sklepie już wyprzedana. Edytowane Piątek o 18:26 przez nossy Cytuj
gandalf_kolorowy Napisano Sobota o 09:43 Autor Napisano Sobota o 09:43 Czyli los tak chciał żebym jeździł na Giancie. Tutaj na filmiku z w 2 minucie ten większy mówi że ten M/L jest kobylaszczy i M by lepsza była, nie wiem jaki wzrost on ma, ale odnoszę wrażenie że jest on nieco potężniejszy ode mnie. Giantowy kalkulator też sugeruje M dla mnie. Swoją drogą na tej ich stronce chyba fajna oferta na tego Gianta jak ktoś by szukał bo u nich chyba nie ma tego problemu z gwarancją: https://sprint-rowery.pl/rower-szosowy-giant-tcr-advanced-2-pc-2025#93=12077&142=134 tylko to ta wersja bez di2. Ja to teraz się zastanawiam jak tej Meridy już nie ma czy jednak w to di2 nie pójść, bo z tego co rozumiem mam wtedy fajną baze do której dorzucę koła karbonowe i mam rower na lata ? Bo jeszcze tak myślę, teraz jak był budżet zwiekszył do tych ~12k i ewentualnie na raty wziął to dostanę coś sensownego ze sportową geometrią, di2 i kołami ? Cytuj
nossy Napisano Sobota o 10:00 Napisano Sobota o 10:00 12k to albo tcr na di2 z CR (pamiętając o gwarancji), ale bez karbonowych kół oraz wspomniany wyżej corratec na di2 i karbonowych kołach. Nie głupia opcja. Jeśli chodzi o sprintorwery to jest to polska dystrybucja. Co do rozmiaru to ja mam 176/177 i w tcr i Propelu m-ka idealnie siada. Jak będzie Tobie przymaławy to mostek 110 załatwi sprawę. Dużo zależy od proporcji Twojego ciała, ale skoro kalkulator tak mówi to na 95% m-ka będzie ok. Za 12k uda się pewnie w sklepie wyrwać: https://www.giant-bicycles.com/pl/tcr-advanced-1-pc-2025 Podzwoń po sklepach albo zadzwoń do sprintorwery po ile Tobie zrobią. Mają też Orbea w ofercie więc możesz obadać po ile taka Orca na di2 by była. Cytuj
gandalf_kolorowy Napisano Sobota o 18:59 Autor Napisano Sobota o 18:59 No nic, w poniedziałek podzwonię i zobaczę co się uda, nastawiam się na tego TCR z di2, a trochę boli mnie ten brak gwarancji na CR, ta Orbea bardziej mi się kojarzy z endurancowym rowerem. Jakieś koła i opony godne polecenia ? Jakie w ogóle zdanie masz na temat tych kół z Chin ? Cytuj
Chociemir Napisano Sobota o 19:57 Napisano Sobota o 19:57 (edytowane) Gwarancja na Gianta jest niepotrzebna: produkują najlepsze ramy więc na 100% nie pęknie... Faktem jest, że kiedyś masowo pękały Revolty, ale to niczego nie zmienia - Giant produkuje najlepsze ramy... Edytowane Sobota o 20:42 przez Chociemir Cytuj
nossy Napisano Sobota o 22:02 Napisano Sobota o 22:02 (edytowane) @Chociemir....czuję ironię....ja z tej gwarancji skorzystać musiałem. Revolty pękały na potęgę, Propele też miały swoje słabe chwile. @gandalf_kolorowy....Orbea Orca to bardzo fajny sprzęt, miałem go raz na krótkiej rundzie po górach na karbonowych kołach, bardzo fajnie podjeżdża i zjeżdża. Kolega mega zadowolony. Dla ścisłości -gwarancja w CR na Gianty jest 2 lata (patrząc na temat kolegi z forum nt. zakupu Rondo i reklamacji w CR to raczej znamy się do bramy, w PL dystrybucji masz dożywotnią na pierwszego właściciela). Chińskie koła.....ludzie polecają elitewheels, csc, icaan. Ogólnie jakoś wolę naszych rodzimych kołodziejów choć to też pędzone na chińskich obręczach, ale bywają dobre promki w Vinci, Falcon, No Limited. Opony.....aktualnie pod mleko używam Conti gp5000 s tr 28c ( w sumie parę kompletów na koncie) pod dętkę maxxis highroad 28c (kupiona z ciekawości na testy bo chwalona na innych kontynentach- bardzo miłe zaskoczenie) ale ogólnie każda z topu jest oki...schwalbe pro one, Pirelli p zero, Vittoria corsa pro, corsa next (wolniejsze, ale ponoć lepiej amortyzują). Tufo też ma dobre opinie. p.s.zwróć też uwagę na przełożenia w poszczególnych sprzętach. Część ma korby 52/36, inne kompakty. W górach w zależności od tego jakie średnie moce generujesz może mieć to znaczenie, szczególnie na podjazdach o bardziej stromym nachyleniu. Edytowane Sobota o 22:59 przez nossy Cytuj
gandalf_kolorowy Napisano 13 godzin temu Autor Napisano 13 godzin temu Ehh, no to nieco komplikuje sprawę. Bo z tego co czytam to na góry powinienem szukać 50/34 a znalazłem tylko jeden: https://rowerybielany.pl/rowery-fitnessszosowe/6021-16796-giant-tcr-advanced-1-pc-mars-dust-2025.html#/95-size-m_l ale w M/L gdzie mi wyszło że mam mieć M. W tym samym rozmiarze za 12k mają też z korbą 52/36 tego gianta na karbonowych kołach. Reszta sklepów też 52/36. Jak dużą to zrobi różnicę na podjazdach ? Do tej pory u siebie też miałem 50/34 z tego co patrzę. Chociaż jak byś nie napisał to pewnie nigdy bym się tym nie zainteresował 🫠 Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.