Skocz do zawartości

[3000-5000] mtb


Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuje nowego roweru dla siebie kilka lat temu kupiłem meride nie wiedząc zbytnio czego oczekuje, dokładnie Ten model. Od dwóch lat zacząłem więcej korzystać z roweru jeżdżę głównie w weekendy trasy w górach jakieś kamieniste ścieżki szutry itp. Czasem rower trzeba podprowadzić wiadomo nie wszędzie można wjechać. Ogólnie uwielbiam wjeżdżać na góry, a nie lubię zjeżdżać w dół, ale jednak trzeba mimo że nie jest to bezpieczne bo raczej są to miejsca mało dostępne dla rowerów. Robie okolo 50km w tym przeważnie około 1000m przewyższenia Beskidy. Mam 170cm i około 85kg moja meride mam w 17calach i czuję że jest trochę za mała i mało komfortowa przy dojazdach do moich tras często boli mnie górna część pleców kark i drętwieją mi ręce, siodełko mam już na Maxa cofnięte do tyłu ale czuję że to nie jest to. Sam osprzęt daje radę, znaczy kółka tak jak by się troche rozcentrowaly, korba dziwnie pływa, hamulce mimo że tarczowe kiepsko działają. Nie wiem poprostu czuć że to nie rower na taką eksploatację, a szkoda by było w wieku 40lat pożegnać się głupio z życiem. Zastanawiam się w ogóle w jaki rower iść? Żadne nastawienie na szybkość mnie nie interesuje, jeżdżę swoim tempem i chciałbym jeździć bardziej komfortowo po prostym i czuć się bezpieczniej na zjazdach. Co polecacie? Czym mniej kasy tym lepiej, nie muszę mieć jakiegoś super sprzętu ilości przerzutek niewiadomo ile i bóg wie co jeszcze. Proszę o pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej iść w jakiś rower trailowy, zapewni większą pewność w terenie, ze względu na większy skok amortyzatora oraz opuszczaną sztycę. Szczególnie jak się mieszka w okolicach gór.

Wiem, że w opisie jest napisane im taniej tym lepiej, aczkolwiek w tym modelu w zasadzie nic nie trzeba zmieniać, do amatorskich do takich zastosowań powinien posłużyć:

https://www.rosebikes.pl/rose-bonero-2-2702023?product_shape=Avocado+Green

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie byłby ok, atrapa amortyzatora, jak wymienisz na coś sensownego to będzie i tak w cenie Rose a nadal bez sztycy, z niewiadomą geometrią i niesprzedawalny za sensowną kwotę. Zobacz Bonero 1, ale tam jest więcej kompromisów i też bym radził dozbierać do Bonero 2. Popatrz jeszcze na dartmoor https://velo.pl/rowery/gorskie/gorskie-sztywne/trail-29/primal-intro-29 może gdzieś znajdziesz taniej.

Co do aktualnego roweru - był kiedyś w serwisie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gbz11 napisał:

Mam 170cm i około 85kg moja meride mam w 17calach i czuję że jest trochę za mała

Rozmiar jest odpowiedni. Szukaj problemu swoich dolegliwości w czym innym.

A jak nie lubisz zjeżdżać to ja bym popatrzył na Explore 540 jak nie chcesz dużo wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, olo850 napisał:

No nie byłby ok, atrapa amortyzatora, jak wymienisz na coś sensownego to będzie i tak w cenie Rose a nadal bez sztycy, z niewiadomą geometrią i niesprzedawalny za sensowną kwotę. Zobacz Bonero 1, ale tam jest więcej kompromisów i też bym radził dozbierać do Bonero 2. Popatrz jeszcze na dartmoor https://velo.pl/rowery/gorskie/gorskie-sztywne/trail-29/primal-intro-29 może gdzieś znajdziesz taniej.

Co do aktualnego roweru - był kiedyś w serwisie?

Obecny rower nie był nigdy w serwisie 

6 minut temu, chudzinki napisał:

Rozmiar jest odpowiedni. Szukaj problemu swoich dolegliwości w czym innym.

A jak nie lubisz zjeżdżać to ja bym popatrzył na Explore 540 jak nie chcesz dużo wydać.

To znaczy w czym mam szukać ? Wydaje mi się że poprostu geometria ramy mi nie odpowiada bo cóż innego by to mogło być? Jak pedałuję, przy gwałtownym skręcie kierownicą zdaza mi się, ze stopami hacze o przednie koło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze faktycznie @chudzinki idzie dobrym tropem. Podstawowe pytanie jest czy jak będziesz miał bardziej stabilny rower i zapewniający większą pewność w terenie to czy w ogóle będziesz chciał się nauczyć zjeżdżać, bo to też wymaga chęci i czasu. Wtedy rower trailowy ma sens.

 W innym przypadku może faktycznie warto spojrzeć na ofertę Decathlonu, z tymże ja bym bardziej szedł w stronę XC 100:

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-rockrider-xc-100-29-deore-1x11/_/R-p-330066?mc=8829989&snrai_campaign=DJ65Yr4xNFmv&snrai_id=3d79a338-439a-48d6-a12f-b583f3fe228f

Do przymierzenia w każdym Decathlonie.

Ewentualnie możesz spojrzeć na AM100:

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-all-mountain-rockrder-am-100-hardtail/_/R-p-331946

Ten ma już droppera i będzie całkiem stabilny na zjazdach, do tego jak na traila jest całkiem lekki, szczególnie w tej cenie.

Warto raz w roku serwis odwiedzić...

A propos Expl 540 to dziś dostałem info że rama tego roweru waży ponad 2.4 kg;)

Edytowane przez NerfMe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Gbz11 napisał:

To znaczy w czym mam szukać ? Wydaje mi się że poprostu geometria ramy mi nie odpowiada bo cóż innego by to mogło być? Jak pedałuję, przy gwałtownym skręcie kierownicą zdaza mi się, ze stopami hacze o przednie koło.

To bardzo dziwne. Wydaje mi się, że powinieneś szukać roweru z małym kątem główki ramy jak podlinkowany powyżej AM100.

Jeżeli jednak coś z XC to tylko po wcześniejszej przejażdżce, ale na rozmiarze nie większym niż 17, moooże 18 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś o fullu? Jest świetna promka na Rift Zone'a 1 (€999.99 + €24.70 wysyłka.) a więc ~4400 zł, cena jak za HT. ;) Oferta widoczna po zalogowaniu, sklep sprawdzony.

https://www.privatesportshop.fr/49866/marin/8007118-marin-bikes-rift-zone-1-275-vtt-tout-suspendu-black-blue.html

 

Edit: dopiero zauważyłem że są tylko L i XL więc zdaje się że będzie za duży

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, chudzinki napisał:

To bardzo dziwne. Wydaje mi się, że powinieneś szukać roweru z małym kątem główki ramy jak podlinkowany powyżej AM100.

Jeżeli jednak coś z XC to tylko po wcześniejszej przejażdżce, ale na rozmiarze nie większym niż 17, moooże 18 cali.

Ta moja Merida co mam jest właśnie xc i mi nie pasuje więc chyba ta geometria ramy odpada , chce jeździć bardziej komfortowo a nie mocno pochylony 

3 godziny temu, keltu napisał:

Nie myślałeś o fullu? Jest świetna promka na Rift Zone'a 1 (€999.99 + €24.70 wysyłka.) a więc ~4400 zł, cena jak za HT. ;) Oferta widoczna po zalogowaniu, sklep sprawdzony.

https://www.privatesportshop.fr/49866/marin/8007118-marin-bikes-rift-zone-1-275-vtt-tout-suspendu-black-blue.html

 

Edit: dopiero zauważyłem że są tylko L i XL więc zdaje się że będzie za duży

Myślałem nad fullem też ale ceny są wysokie i nie wiem też czy taki rower wykorzystam w 100 na moich trasach. Nie chce skakać na rowerze ani z jakiś wielkich stromizn zjeżdżać, wystarczy żeby dał radę zjeżdżać z najcięższych podłoży, nie wiem np z sypkich kamieni wielkości głowy czy jakiś słabo przetartych miejsc i na spokojnie powoli, a nie 40km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełne zawieszenie bynajmniej nie służy tylko do skakania i jazdy z prędkością 40 km/godz.

Fullem, zwłaszcza o nowoczesnej geometrii, będzie Ci się lepiej zjeżdżało po trudnych, słabo przetartych szlakach. Celuj w rowery na kołach 29", o skoku zawieszenia 120-140 mm i kącie głowki ramy w okolicach 66-65*. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu do linkowanego wcześniej AM100 bida z nędzą...

AM jest lżejszy, ma sztywne osie, amortyzator powietrzny, droppera, zapewne lepsze koła i patrząc na zdjęcia taperowaną główkę ramy.

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...