Skocz do zawartości

[Naped] . Poczatki z spd


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od 3 dni zacząłem jeździć z pedałami spd. Dzisiaj miałem taką sytuację ze pod koniec podjazdu drogą rowerową jechałem na stojąco i nagle wybiegł mi maluch pod koła. Tak jak stałem na rowerze musiałem sie zatrzymać i co i gleba na bok. Proszę Was opisać jak wygląda wypięcie sie w stójce ? Czy robi sie to jedną noga czy dwoma? Po powrocie ćwiczyłem na trawie wypinanie sie w stójce i ciezko bylo. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stójce czy na siedząco istota działania jest ta sama.  Na początek kup sobie bloki SH 56 . Mają wielokierunkowe wypinanie, łatwiej i szybciej się wypniesz. Potem jak się już przyzwyczaisz będziesz to robił bezwiednie w każdej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wielu modelach możesz regulować siłę wypięcia. Może być też jakiś konflikt z podeszwą, który utrudnia. Bo ogólnie to wypinasz tę nogę, którą chcesz zdjąć z pedału. Nie myślisz o tym, tylko zdejmując wykonujesz ten ruch piętą.  Dla mnie przesiadka też była ciężka, bo zmieniałem z nosków i miałem odruch wyciągania to tyłu. A ostatnio zakochałem się w platformach z dobrymi pinami i też miewam problemy, bo odruchowo chcę przekręcić stopę, a tu nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedaly wypinaja mi sie do wewnątrz i na zewnątrz i sa ustawione na minimum. Na sucho wypinam sie każda nogą, tak samo jest w podczas jazdy. Siedząc na rowerze gdy dojeżdżam np do świateł wypinam się prawa lewa albo obiema nogami praktycznie gdy się  juz zatrzymam przy prędkości 0km. Chodzi mi typowo jak to wygląda w stójce  gdy sie juz zatrzymamy i walczymy z równowaga a jesteśmy dalej wpięci. Czy robicie to obiema nogami na raz czy tylko jedna? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Malina1989 napisał:

Tak jak stałem na rowerze musiałem sie zatrzymać i co i gleba na bok.

Przewrócisz się jeszcze nie raz zanim się nauczysz. Opiszę Ci swoją przygodę z początków jazdy w SPD. Dojechałem do świateł, zatrzymałem się, po czym gleba. Na przejściu stały dwie dziewczyny. Usłyszałem jak jedna mówi do drugiej - niby sportowiec a po pijaku jeździ :)

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się wywaliłem do rowu z malinami głową w dół. Nie łatwo było się wyplątać. Ale niewiele po tym, podczas OTB wypiąłem obie nogi w locie i wylądowałem na stopach! Kwestia przyzwyczajenia.
Przyznam się jednak, że ostatnio w bardzo trudnych miejscach wypinałem się „w razie czego”. W przypadku Crank Brothers Mallet to łatwe, bo jest platformą z pinami i jak się stanie odpowiednio, to zatrzask trafia w rowek w bucie poza blokiem. W przypadku pedałów XC to nie ma się dobrej przyczepności bez wpięcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 30.04.2024 o 22:53, pecio napisał:

Na początek kup sobie bloki SH 56 . Mają wielokierunkowe wypinanie, łatwiej i szybciej się wypniesz.

Niby tak ale można wyrobić sobie złe nawyki i po zmianie na zwykłe bloki dalej będzie ciężko.

W dniu 1.05.2024 o 05:06, Malina1989 napisał:

Chodzi mi typowo jak to wygląda w stójce  gdy sie juz zatrzymamy i walczymy z równowaga a jesteśmy dalej wpięci. Czy robicie to obiema nogami na raz czy tylko jedna?

Przeważnie jedną ale to już lata praktyki i wyczucia, w którą stronę trzeba się podeprzeć..

Spróbuj zamiast myśleć nad kręceniem stopą, po prostu szarpnąć nogą w bok. Wydaje mi się to o wiele łatwiejsze w awaryjnej sytuacji, bo ruch jest prostszy i od razu idzie w stronę podparcia, mięśnie odwodzące są silniejsze niż skrętne, stopa i tak się skręci do wypięcia.

Jeżeli czujesz, że wypinanie jest mało płynne, ciężkie, to można spróbować dać po kropli lekkiego oleju na oś sprężyn, jej brzegi, tam gdzie klamra styka się z korpusem pedałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rada - staraj się w myśli podpierać piętą - jak pięta pierwsza skieruje się ku ziemi, to stopa będzie skręcona i się wypnie. Jak będziesz myślał o palcach, to ich pedał nie puści. Oczywiście ostatecznie staniesz na palcach, ale pięta zainicjuje jednocześnie zdjęcie nogi i wypięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...