Skocz do zawartości

[do 4.5K] Rower do codziennej i całorocznej jazdy po mieście


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Szukam roweru do jazdy ok. 20 km dziennie po mieście, przez cały rok i w każdych warunkach, okazjonalnie dłuższe wycieczki.

Mam w tej chwili Unibike’a Amsterdam – piękny i wygodny, jednak po 8 latach stwierdziłam, że potrzebuję czegoś lżejszego i szybszego, z większą liczbą przełożeń.

Wymagania:

1. Max 12–13 kg z osprzętem (błotniki, oświetlenie, nóżka, bagażnik). Biorę pod uwagę dokupienie osobno.

2. Hamulce tarczowe (to już chyba standard)

3. Amortyzator: tu mam najwięcej wątpliwości. Chyba wolę zrezygnować i mieć lżejszą całość niż mieć coś, co działa tak sobie.

Najbardziej skłaniam się ku Radonowi Scart Light Lady 10.0 lub 9.0 (tylko 9.0 jest w tej chwili dostępny w moim rozmiarze). https://www.bike-discount.de/en/radon-scart-light-10.0-lady-3

Brałam też pod uwagę Treka Fx, Meridę Crossway i Krossa Evado, ale liczba dostępnych opcji mnie przytłoczyła. Możecie coś podpowiedzieć?

wzrost: 167 cm (przekrok ~79 cm), masa: 59 kg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

1. Max 12–13 kg z osprzętem (błotniki, oświetlenie, nóżka, bagażnik). Biorę pod uwagę dokupienie osobno.

Taaaaaa

Cytat

Najbardziej skłaniam się ku Radonowi Scart Light Lady 10.0 lub 9.0 (tylko 9.0 jest w tej chwili dostępny w moim rozmiarze). https://www.bike-discount.de/en/radon-scart-light-10.0-lady-3

Pewna jesteś, że napęd 3x to jest to czego potrzebujesz w mieście?

 

Brałbym fx

https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-hybrydowe/rowery-fitness/fx/fx-3-disc-equipped-stagger/p/35108/?colorCode=black

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tiarka napisał:

Nie jestem :) wiem za to na pewno, że obecne 8 to zdecydowanie za mało, ze względu na liczne i długie podjazdy. 

Mylisz zakres przełożeń z ilością przełożeń. Zakres przełożeń to rozpiętość między najlżejszym a najcięższym i nie zależy wprost to od ich ilości. 

 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tiarka napisał:

Max 12–13 kg z osprzętem (błotniki, oświetlenie, nóżka, bagażnik).

Dobrze kombinujesz :)

13 godzin temu, Tiarka napisał:

Amortyzator: tu mam najwięcej wątpliwości.

Do całorocznej jazdy zdecydowanie odradzam. Trzeba na niego uważać, dbać, myć, a w okresie jesienno - zimowo - wiosennym kiedy często mamy błoto, czasami trafi się śnieg, to problem a nie pomoc.

Poza tym polecam napęd 1x11. 1x bo łatwo umyć a 1x11 bo przy napędzie 1x10 będziesz miała dziurę w przełożeniach 15-18 albo zbyt mały ich zakres. Chyba że mieszkasz w zupełnie płaskim terenie wtedy kaseta 10s 11-36 będzie wystarczająca.

13 godzin temu, Tiarka napisał:

potrzebuję czegoś lżejszego i szybszego

Szybkość roweru w bardzo dużej mierze zależy od opon. Tutaj mogę polecić:

https://biostern.abstore.pl/opony-szosowe-conti-grand-prix-5000-all-season-700x35,c105,p10315,pl.html

ewentualnie

https://biostern.abstore.pl/opony-trekkingowe-i-miejskie-conti-grand-prix-urban-700x35-czarna,c143,p8624,pl.html

Wtedy wystarczy max szerokość opon z błotnikami 35 mm. Ale gdybyś chciała trochę wolniej ale wygodniej to rower musi dawać możliwość założenia opon 42 mm z błotnikami. Wtedy możesz założyć jakieś opony gravelowe lub szybkie turystyczne.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Wykombinowałam, że wezmę Riverside 920, a w razie problemów z amortyzatorem wymienię go na sztywny widelec.

Zgodnie z radą Chrismel, wolę mieć napęd 1x11 niż 1x10, bo mam parę podjazdów po drodze (chociaż zakres w FX 3 i Riverside 920 jest taki sam).

Opony mogę wymieć w razie potrzeby. Myślę, że różnica -4kg, inna pozycja i lepszy napęd (w porównaniu z obecnym rowerem) i tak będzie znacząca. 

Edytowane przez Tiarka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chudzinki napisał:

przekracza budżet o jakieś 70%...

Opony 600

Błotniki 100

Nóżka 100

Dzwonek 100

Dynamo 200

Lampki 200

1300 + montaż 200 ? 300 ?

Czyli już mniej o 350 Euro. Realnie wyjdzie około 6000 pln co przekracza budżet już tylko o 30%. No i nie wiem jak koleżance się podoba ale dla mnie jest dużo ładniejszy od Riverside. A to przecież w rowerze najważniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Budżet budżetem, po prostu nie chcę się zastanawiać czy rower będzie tam, gdzie go zostawiłam, kiedy po niego wrócę ;) 

Dziękuję za polecenie, rzeczywiście wydaje się super. Akurat estetycznie (i trochę praktycznie), nie chcę już nic z jasną ramą. Już raz kupiłam rower, który mi się podobał 😅 i teraz go wymieniam (* dalej jest piękny, ale względy praktyczne przeważyły)

Edytowane przez Tiarka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2024 o 11:35, chrismel napisał:

Ten jest bliski ideału. Wiem że cena poza budżetem ale są błotniki, bagażnik, oświetlenie, porządna nóżka, nie trzeba wymieniać opon czyli lekko licząc 1000 zł się oszczędza a może nawet około 1500.

https://www.rosebikes.pl/rose-snake-1-eq-2711500?product_shape=chalk

Fajny, ale chyba nie w tym przypadku. Pomijając cenę, W najmniejszym rozmiarze standover jest 780mm, to na pewno dobry pomysł  dla autorki tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekrok 79 czyli koleżanka mieści się w S (77-82). A w kwestii zostawiania roweru to najlepiej mieć dwa. Jeden którym się nie przejmujemy i drugi (fajny) którego nie zostawiamy. Zresztą dla każdego miłośnika rowerowania optymalna liczba rowerów to n+1 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...