Skocz do zawartości

[kaseta] luz na kasecie po wymianie


Rekomendowane odpowiedzi

Po złamaniu ręki powoli wracam do aktywności. Na początek zrobiłem przegląd roweru i przy okazji wymieniłem kasetę. Fabrycznie w Rondo Rutt była kaseta 11s MICROSHIFT XLE H113-11-42. Wymieniłem na Shimano XT CS-M8000 11-42.

Pod kasetą MICROSHIFT nie było żadnej podkładki. Nową kasetę założyłem tak samo. Okazało się, że mimo dokręcenia jest luz. Wygrzebałem podkładkę 1mm i wsadziłem pod kasetę. Luzu nie ma. Napęd wyregulowany i działa. Jest jednak jeden wyjątek. Największa zębatka i kręcenia do tyłu powoduje, że łańcuch spada o dwa rzędy. 

Coś z tym mogę zrobić? 

Pacjent Rondo Rutt AL, napęd 1x11s GRX. Na tyle przerzutka GRX 812, korba GRX 600 z blatem 40t. Łańcuch Shimano XT. Piasta DT 350

 

Edytowane przez Eathan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia w sieci kasety microshift pokazują że największa zębatka nie siedzi na bębenku tylko jest podczepiona do drugiej zębatki ale ma jeszcze dodatkowy pierścień ale mniejsza o kasetę MS, piasta dt 350 i kaseta xt powinno bez problemu się ze sobą zgrać chyba że masz tam bębenek road? on bedzię chyba odrobinkę szerszy i stąd ten luz. Sprawdź czy nie ma na bębenku napisu road.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@KSikorski @Rafał87 macie racje ten microshift jest podczepiany pod resztę. Bębenek to road. Koła to dokładnie ten model https://www.dtswiss.com/pl/kola/kola-szosowe/gravel/gr-1600-spline 

Na teraz pod kasetę wsadziłem podkładkę 1mm. Jeszcze nie jechałem, ale tamten luz było czuć w palcach. Z podkładkę nie czuć. 

Został tylko temat zrzucania łańcucha z największej koronki przy kręceniu do tyłu. Pytanie, czy coś z tym, uda się zrobić? 

Edytowane przez Eathan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekwe, mam niemalze identyczna opcje napędową w jednym z moich rowerów... Dt350  na bębenku ROAD + 1x11 kaseta M8000 11-40, Przerzutka GRX 812, Korba GRX 810 40T  ...wszystko działa jak powinno...

wozek na bank prosty ? Hak prosty ? 

Wszystkie biegi wchodzą i schodzą płynnie ? nawet pod obciazeniem ? 

Edytowane przez player123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Na starej kasecie było OK.

edit:

Ale chyba mnie oświeciło w tej chwili. Zmieniłem kasetę, doszła podkładka. Nie ruszałem śrub odpowiedzialnych za ograniczenie pracy przerzutki. Może tutaj leży problem? 

Edytowane przez Eathan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by się przyjrzeć na moment w którym łańcuch chce spaść z zębatki, zaznaczyć czy spada na różnych ząbkach czy jest jeden punkt/ząbek na kasecie w którym spada, może akurat na jednym i tym samym ząbku spada, może ma jakąś wadę, jest krzywy. Trzeba dobrze popatrzeć na łańcuch i ząbki jak to pracuje przy kręceniu do tyłu, może być tak że kąt łańcucha jest jednak duży i będzie spadać, na ten kąt ma wpływ np. długość tylnych widełek im krótsza odległość oś suportu-oś piasty tym kąt/przekos robi się większy. Linia łańcucha prawidłowa? może za dużo podkładek pod miską suportu prawą i korba za bardzo na zewnątrz jest.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eathan Tobie spada łańcuch z dużej zębatki, innym z małych. Co Wy odczuwacie taką nieodpartą potrzebę kręcenia do tyłu???

https://www.forumrowerowe.org/topic/268316-napęd-problem-z-przeskakującym-łańcuchem/?do=findComment&comment=2472504

 

https://www.forumrowerowe.org/topic/268533-napęd-dziwnie-pracujący-łańcuch-na-najtwardszych-przełożeniach-tiagra-2x10/?do=findComment&comment=2474474

21 minut temu, Eathan napisał:

Ale chyba mnie oświeciło w tej chwili. Zmieniłem kasetę, doszła podkładka. Nie ruszałem śrub odpowiedzialnych za ograniczenie pracy przerzutki. Może tutaj leży problem? 

Przerzutka naprowadza łańcuch przy jeździe do przodu, nie do tyłu. Łańcuch ma dość ograniczony kąt współpracy z zębatkami, sprawdź  Max Chain Angle. @Eathan uważaj z tymi podkładkami, każdy +milimetr z tyłu to mniej mm z przodu, a zębatka 11z ledwo się trzyma na bębenku, zetniesz wielowypusty i to będzie prawdziwy problem😨

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Eathan napisał:

Na starej kasecie było OK.

edit:

Ale chyba mnie oświeciło w tej chwili. Zmieniłem kasetę, doszła podkładka. Nie ruszałem śrub odpowiedzialnych za ograniczenie pracy przerzutki. Może tutaj leży problem? 

No na bank trzeba sie upewnic ze ogranicznik nie blokuje zasiegu dla nowej kasety....ale wtedy i wrzucanie i zrzucanie na ta korinke by dzwoniło...tak czy siak nie masz zbyt wielu mozliwosci do sprawdzenia.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...