Skocz do zawartości

[Amortyzator tylny] Jaki damper do tego roweru?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie znam się zupełnie na damperach. Proszę o pomoc co wpisywać w google szukając nowego dampera do tego roweru https://www.specialized.com/pl/pl/mski-camber-comp-29/p/129000?color=239839-129000

Do tej pory był: FOX FLOAT Performance, Rx Trail Tune, AUTOSAG, 205x53mm w swoim czasie wart 1799,00 zł

Chciałbym coś w podobnej klasie. Ważę 92 kg, jeżdżę w terenie, po płaskim, dużo bezdroży, zdarzy się raz na rok zjechać jakimś singlem dla emerytów, ale generalnie nie robię skoków tym rowerem. Czy te wymiary "205x53mm" mnie jakoś ograniczają w doborze nowego dampera. Może jakieś propozycje? (wolałbym wydać 1200 niż 2000 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W googlach należy wpisać to co masz teraz. Problem z damperem w tym rowerze polega na mocowaniu tylko pod Speca , w związku z tym nic innego nie podejdzie. Szukasz 205x53 Specialized yoke. 

Opcja nr 2 to adapter CB01 od BikeYoke , i wtedy szukasz normalnego dampera 190x51 . 

A temu obecnemu co dolega ? Może serwis wystarczy ? 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Był w serwisie już 2 razy i problem powatrza się co jakiś czas: schodzi powietrze. Serwis pomaga na jakiś czas. Z tego co pamiętam mówili że jest jakaś ryska w środku (ale głowy nie dam). No to bieda bo za cholerę w necie nic nie znajduje wpisując nazwę tego dampera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły dedykowane rozwiązania specialized i trek są wspierane przez 2-3 lata i dalej radź sobie sam.

Kupujesz wspomniany adapter (https://www.bikeyoke.de/en/camber-2016-2018.html),a następnie szukasz np. Rock Shox monarch 190x51, którego zaworowanie dobierasz wg tej tabeli: https://images.app.goo.gl/34q7QwCS5WjRTznD8

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak kupię to:

https://allegro.pl/oferta/amortyzator-tylny-rock-shox-monarch-rt3-190x51-debon-air-00-4118-124-002-14555097365

I to (cb01):

https://sklep.emtb.pl/produkt/yoke-mocowanie-dampera-do-rowerow-specialized/

to będzie dobrze, tak?

Ps. czy ten damper z allegro wydaje się być ok? Bo cena jakoś 400 zł mniejsza niż w innych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za to bym szukał nowego, jedną używkę już masz. To są obiektywnie tanie rzeczy, moim zdaniem losowość zakupu używki nie jest warta oszczędności.

Do zestawu będą Ci potrzebne jeszcze tuleje montażowe.

Ja Amortyzator i damper kupiłem w lokalnym serwisie specjalizującym się w zawieszeniach. Serwisant i gwarant w jednej postaci w przypadku złożonych wyrobów to dobra koncepcja moim zdaniem.

Zwróć uwagę, że bikeyoke w opisie łącznika podaję kompatybilność również z damperami 190x45, czyli współczesny rozmiar metryczny, ale jego zastosowanie znacząco zmniejszy skok zawieszenia.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpinając się do tematu, gdzie się kupuje taki damper zeby bylo dobrze, uczciwie i w rozsadnych pieniądzach (na OLX nie ma ;-))) ? Przeglądam strony gdzie mogę potencjalnie  kupić damper  i gdy wyklikuje moje  190x40 Remote,  dosptępnośc ZEROwa. To jakis parszywy standard ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz sobie do sklepu który jest wpięty w system firmy aspire (dystrybutora RockShox na Polskę) I tam Ci sprawdzą dostępność.

Po za tym cyklomania, centrum rowerowe... często dziwolągi z innych rynków ma superbike z Milicza.

Za to to czego szukasz ma piwnica rowerowa. Być może będzie trzeba dokonać wewnętrznej regulacji "tune" by dostosować do wartości oryginalnych:

https://piwnicarowerowa.pl/amortyzator-tylny-deluxe-rlr-debonair-190x40-l-l,3,43203,23176

Edytowane przez KSikorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 18.12.2023 o 07:11, Rumcajs. napisał:

To stary monarch, ich wartość dzisiaj jest jeszcze mniejsza. Szukałbym po OLX a nie nówki. Ale twoja sprawa. 

Czyli co konkretnie wpisać w google by znaleźć nie stary monarch? Jak odróżnić stary model od nowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma starych lub nowych monarchów, monarchy umarły wraz z przejściem producentów na mocowanie metryczne, zastąpiła je linia deluxe. Miałem na mysli, że nie ma sensu kupować nowego monarcha w ogóle, bo to stara konstrukcja i to troche przepłacanie, lepiej poszukać używki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie Ci się fatalnie jeździć, bo tył siądzie o 12 cm, co spowoduje wypłaszczenie się kątów o 6* i znaczne przesunięcie Twojej masy do tyłu. 

Do tego będzie istanieło duże ryzyko połamania palców u stóp, bo - jak wspomiał @Wojcio - pedały będa tuż nad ziemią, a w momencie kompresji widelca będziesz nimi uderzał o podłoże. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2023 o 19:38, thepanone napisał:

Dzieki. Był w serwisie już 2 razy i problem powatrza się co jakiś czas: schodzi powietrze. Serwis pomaga na jakiś czas. Z tego co pamiętam mówili że jest jakaś ryska w środku (ale głowy nie dam). No to bieda bo za cholerę w necie nic nie znajduje wpisując nazwę tego dampera

Miałem kiedyś Cambera z damperem Monarch RL i zaliczyłem podobny problem. Wytarła się puszka komory powietrznej - schodziło powietrze. Mnie wtedy pomógł serwis Spider Suspension, bo skombinował z jakiegoś innego sprawnego dampera i przełożył. Proponuję napisać czy to do nich czy np. do Wichu Workshop, bo może mają i Ci przywrócą Foxa do pełnej sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...