Skocz do zawartości

[napęd] przejście z shmiano 105 na GRX czy coś


Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

mam gravela całego na shimano 105 2x11. no i trochę zajechałem kasetę, muszę ją wymienić. docelowo chcę też przerobić napęd, aby był nieco przyjemniejszy w terenie (chodzi głównie o zakres przełożeń). 
chcę to zrobić jak najtaniej czyli wymieniając jak naj mniej. wymyśliłem, żeby kupić kasetę 11s taką jaką miałem, czyli od 105 11-34, kupić przerzutkę grx 2x11, i w przyszłości korbę grx 46-30. czy to zadziała? z tego co wyczytałem wszystko powinno pasować, z wyjątkiem innej linii łańcucha w korbie - (43,5 w 105 i 47 w grx) czyli będę też musiał wymienić przednią przerzutkę? 

ewentualnie, czy jest jakaś inna prostsza droga do takiej transformacji - uterenowienia napędu? obecnie brakuje mi przełożeń na cięższych podjazdach, a mam za dużo zapasu na asfalcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, zekker napisał:

Kasetę wiemy jaką masz ale jakie zębatki są na korbie?

Jeżeli przednia przerzutka ma zapas regulacji w pionie, da się wymienić zębatki w korbie, to ja bym spróbował w ten sposób.
Kwestia o ile chcesz zmiękczyć napęd.

z przodu jest korba z zębatkami 50-34t i przerzutka Shimano 105 FD-5801. tylna przerzutka grx 810 obsługuje różnicę zębatek z przodu 16t. korba grx ma 46-30t. nie znalazłem żadnych zębatek 46 lub 30 i okolicach, z bdc 110 i pasującą do napędów 2x11. 

Cytat

Kupić kasetę 11-42 lub 11-46, do tego przerzutkę GRX 812,  wywalić przednią przerzutkę i wszystkie blaty z przedniej korby, wstawić jeden blat Narrow Wide i w drogę.

zastanawiałem się nad napędem 1x11 lub 1x12. ale raczej wolę zostać przy 2x11, gdyż mam tylko jeden rower i chciałbym, żeby był jak najbardziej uniwersalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do korby z BCD 110 czyli Twojej obecnej najmniejsza zębatka jaka wejdzie to 34. Korba GRX 46/30 ma BCD dla największej zębatki 110 a dla mniejszej 80.

Do obecnej korby można zrobić układ 46/34, zębatkę 46 z BCD 110 dostaniesz bez problemu lub pozostać przy 50/34. Z tyłu można wsadzić kasetę 11-40 ale wtedy tył przerzutka musi być GRX812 z podmienionym wózkiem na wózek SGS od m8000.

Następna opcja to obecna Twoja korba z blatami 46/34 i kaseta 11-36 lub 11-34 i do tego tył przerzutka GRX 810.

 

 

Edytowane przez leejoonidas
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Do korby z BCD 110 czyli Twojej obecnej najmniejsza zębatka jaka wejdzie to 34. Korba GRX 46/30 ma BCD dla największej zębatki 110 a dla mniejszej 80.

Do obecnej korby można zrobić układ 46/34, zębatkę 46 z BCD 110 dostaniesz bez problemu lub pozostać przy 50/34. Z tyłu można wsadzić kasetę 11-40 ale wtedy tył przerzutka musi być GRX812 z podmienionym wózkiem na wózek SGS od m8000.

Następna opcja to obecna Twoja korba z blatami 46/34 i kaseta 11-36 lub 11-34 i do tego tył przerzutka GRX 810.

dzięki za wyczerpującą odpowiedź. jeszcze dwie wątpliwości 

- ze specyfikacji wynika, że grx812 nie jest przystosowana do napędów 2x11, a jedynie 1x11. dlatego muszę zmienić wózek tak?
- teoretycznie max dla grx810 to 11-34, rozumiem, że praktyka pokazuje, że 36 też wejdzie? pojemność ma 40t, a ja będę miał 41t w napędzie. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana wózka w GRX812 na dłuższy SGS od M8000 dodaje mu pojemności i wtedy można zastosować korbę z dwublatem, ale maksymalny zakres pracy na kasecie pozostaje ten sam, dla tej przerzutki w praktyce jest to max 46 zębów dla korby jednoblatowej. 

W praktyce GRX810 ogarnia kasetę 11-42 ale nie polecam tak dużej kasety bo mogą pojawić się tarcia łańcucha na prowadnicy przedniej przerzutki i obtarcia wewnętrznej blaszki wózka od największej zębatki kasety, bezpieczniej jest wsadzić max kasetę 11-40 + korba GRX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He składałem kilka nietypowych konfiguracji na grxie i:

- GRX810 ogarnia kasetę 11-36 na prawie maksymalnie wkręconej śrubie regulującej odległość górnego kółka od kasety. Więcej już ciężko wyciągnąć. GRX400 lepiej sobie radzi i powinien dać radę do 11-40 ( z tym, że przy komplikacji mały blat - mała zębatka łańcuch jest już nieco luźny).

- GRX812  ogarnia kasety 11-46 i 11-50. Bez żadnych modyfikacji wózka. Ale należy liczyć się z tym, że na dwóch największych zębatkach napęd będzie sporo głośniejszy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli autorowi tematu przyda się ta informacja to owszem występują w przyrodzie  blaty 46/30 oraz 46/32 na BDC 110 (shimano).

Ja bym od tego zaczął zmiękczanie napędu, jak sugeruje kolega zekker.

Wcześniej jeździłem na Bikingreen 46/30 dostępny na eBayu: https://www.ebay.com/itm/333733063136

a obecnie po zajechaniu w 3 sezony powyższego śmigam na mniejszej i przyjemniejszej różnicy 46/32 Stone z Ali:

https://pl.aliexpress.com/item/1005005256117912.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, motobecane_ napisał:

- ze specyfikacji wynika, że grx812 nie jest przystosowana do napędów 2x11, a jedynie 1x11. dlatego muszę zmienić wózek tak?

U mnie śmiga w 2x10 bez modyfikacji. Kaseta 11-42, korba 28-42.
Jeżeli dobierze się długość łańcucha tak, żeby z blatu oblecieć cała kasetę, to jedynym problemem będzie obsługa niecałej kasety z młynka (przerzutka nie da rady wybrać i łańcuch będzie luźny).*

Według mnie to nie jest problem, bo jaki sens kręcić z młynka na najmniejszych zębatkach kasety?
Większość jazdy z blatu, a dopiero na jakichś solidniejszych podjazdach zrzucić na małą w korbie.
Przy kasecie 11-34 być może da radę ogarnąć wszystkie przełożenia.

U mnie wyszło trochę za miękko i pewnie jak zajadę, to będę zmieniać na coś w stylu 32-44/46.

*Mi serwis robiący przekładkę ramy trochę sprawę zawalił, bo niby mogę wrzucić wszystkie przełożenia ale na kombinacji duża-duża wózek jest już strasznie mocno wyciągnięty do przodu. Musiałbym poszukać czy zostały mi jakieś ogniwa i przedłużyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...