Skocz do zawartości

[folia ochronna] Jaka folia do MTB


arwo

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, RabbitHood napisał:

Dolne widełki z prawej strony obwiązuję dętką, reszty niczym nie zaklejam. Po co?

Głownie myślę o dolnej rurze. W jednym z rowerów które posiadałem w rurę uderzył kamień i zrobił się odprysk w carbonie.

@ChuChu Masz jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę i czy do przyklejenia takiej foli potrzeba jakiś dodatkowych klei ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tylko na korbę, bo obita rama mi nie przeszkadza, ale brzydka wytarta korba - oj tak..

Kupiłem ze dwa lata temu od tego użytkownika wersję zwykłą, przezroczystą. Trzyma się bez żadnych zastrzeżeń, parę tysięcy nalotu ma i ramiona wyglądają nadal jak nowe. Na końcówki mam do kompletu nasadzone ochronki firmy pro i w sumie moje korby żadnych kamieni się nie obawiają.

 

https://allegro.pl/uzytkownik/bike-protection

 

To jest klasyczna folia PPF z TPU, czyli termoplastyczny poliuretan, montuje się ją na jakiś płyn, pozycjonuje i wyciska wilgoć, potem zostawia na parę godzin do wyschnięcia. Efekty są moim zdaniem absolutnie rewelacyjne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 Kupiłem ze dwa lata temu od tego użytkownika wersję zwykłą, przezroczystą. Trzyma się bez żadnych zastrzeżeń, parę tysięcy nalotu ma i ramiona wyglądają nadal jak nowe. Na końcówki mam do kompletu nasadzone ochronki firmy pro i w sumie moje korby żadnych kamieni się nie obawiają.     https://allegro.pl/uzytkownik/bike-protection

Również mam kilka osłon z tego źródła (polska marka Noso) i jestem zadowolony. Oklejone korby w dwóch rowerach, w jednym dolna rura z suportem i rurka łańcuchowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najnowszy (i najdroższy :D) rower zabezpieczyłem częściowo, w najbardziej narażonych na uszkodzenia miejscach, folią Oraguard 270. Niestety ze względu na grubość i kiepską plastyczność (chociaż przyznaję, że nie sprawdzałem jak zachowuje się po podgrzaniu) nadaje się ona raczej na duże powierzchnie o regularnym kształcie, jak właśnie dolna rura. No i jak wspmniano wyżej - jest tylko w połysku.
Są też gotowe zestawy od RideWrap i invisiFRAME. Wygodne, dopasowane idealnie pod konkretną ramę i rozmiar, niestety trochę kosztują.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam za sobą długie oklejanie folią z allegro za 45 zł, tą właśnie Oraguard + kup sobie rakle za 10 zł. Przychodzi zwinięta w rulonik, arkusz 126 cm na 50 cm, okleisz tym dużo. Ja okleiłem dolną rurę od ramy całą, bo tam ciągle kamienie walą, główkę ramy jakbym wjechał w krzaki i rurkę przy łańcuchu, bo tam często łańcuch obija. Tam co prawda miałem fabryczną folię, ale nakleiłem drugą na to, większą, więc mam tam podwójne zabezpieczenie. Myślę że to jest najlepsza opcja, docinasz sobie taki kawałek jaki chcesz, możesz nawet zrobić idealnie co do milimetra. 
 

Spoiler

Brak opisu.Brak opisu.

Spoiler

Brak opisu.Brak opisu.

 

ps: te fotki tuż po naklejeniu, po kilku godzinach / po nocy klej się wulkanizuje z podłożem i jeszcze mniej ją widać


Ja robiłem tak, brałem kawałek wstążki albo papieru, owijałem go wokół rurki i zaznaczałem ołówkiem jakby grubość ramy (jak chciałem zrobić dookoła). Długość już na centymetry robiłem zwykłą miarką. Wycinałem taki prostokąt/trapez czy inny kształt, który potrzebowałem. Przykładasz ten fragment bez odklejania papieru i patrzysz jak by to wyglądało. Jeżeli się zgadza, to umyj rower, można benzyną ekstrakcyjną jeszcze odtłuścić, weź psik-psik z płynem do naczyń i wodą (płynu nie za dużo). Psikasz po ramie i na to naklejasz folie. Jak masz na mokro to zaletą jest to, że można sobie tą folię przesuwać jak się chce. Potem wyciskasz to od środka jakąś rakielką albo palcami nawet się da od biedy. Aha no i można rogi zaokrąglić, żeby tak łatwo się to nie podwijało, choć nie trzeba bo jak dobrze nakleisz to trzyma jak wściekła.

Folia ogólnie się fajnie układa a pod wpływem suszarki się da ją jeszcze rozciągać, jakby się lekko rozpływała. Ale ja to normalnie bez suszarki wszystko robię :)Przy dobrym oświetleniu i dobrym kącie, widać że coś tam nakleiłeś. A tak na co dzień to nie widać. mogę Ci zrobić fotkę przy normalnym oglądaniu.

ps: Jeżeli robisz idealnie co do milimetra, to przy pomiarze grubości rurki, utnij trochę mniejszy kawałek folii o jakieś 2mm. Bo jak odkleisz papier od folii, to będziesz miał jakby dłuższy kawałek (jak przykładasz ucięty kawałek do ramy, to papier Ci robi za dystans od rurki, więc po odklejeniu jej dystansu już nie ma, więc folii wyjdzie więcej).

https://www.youtube.com/watch?v=vkPsdhfFL7g tutaj gościu zrobił coś takiego ale miał gotowe docięte kawałki i inny płyn ale poglądowo można se obczaić

 

Edytowane przez Filarel3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...