Skocz do zawartości

[kaseta] Shimano Deore M4100 11-42 10s


DiMoonn

Rekomendowane odpowiedzi

Moja kaseta dobiega 6000 km. Rozglądam się za nową niespiesznie. Pytanie jest takie: czy kupić taką samą czy jest coś ciekawszego, jakiś nowy model? 

Nie mam aspiracji sportowych, jazda rekreacyjna po ścieżkach piaszczystych i wydmach Parku Kampinoskiego. Jestem ciężki, ok stówy. Napęd cały jest Shimano, manetki, przerzutki też. Tylna to Shimano Deore M4120 Shadow. W niej są wymienione zębatki na łożyskowane od wyższego modelu. Przerzutka jest równa. Nie wiem czy trzeba ją wymienić również z kasetą. Jeśli tak, to na jaką? Schemat 2x10 mi się podoba, 11-42 też. Nie chodzi mi o jakiś supersportowych napędach typu Garbaruk. To nie dla mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie natury technicznej. Ze strony Shimano pobrałem listę zgodności elementów napędu. Z niej wychodzi że przy moim napędzie 2x10 są dwie przerzutki, 

RD-M4120-SGS oraz RD-M6000-GS. Pytanie jest takie, czy nie ma tu pomyłki, 4120 jest długa (SGS) a 6000 – średnia GS. Zastanawiam się nad kupnem 6000 jako że ma sprzęgło, ale nie chcę popełnić błędu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjazdy w Puszczy Kampinoskiej jednak są. Oczywiście nie są to góry, ale dla mnie czasem jest trudno, z tej mniejszej przedniej korzystam rzadko, ale jednak. No wiek daje się w znaki, kolana już nie są tak mocne jak u młodzieży :) Wolę mieć 2x10 reasumując. Obecna 4120 ma już nieco wyrobioną sprężynę, naciąg łańcucha jest trochę słaby na wyższych biegach. Łańcuch na razie nie spada, ale jak już mam wymieniać to na wyższy model. Różnica w cenie nie jest znaczna – 120 vs 180 (całe 50% ale w absolutnych cyfrach to tylko 60 zeta). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie używasz tego 26 - 42? 

image.thumb.png.7a066ec2c0615960cf7a84480476715e.png

Szkoda że nie masz korby 22 - 36 na przykład albo 24 - 38, wtedy można by było założyć 11-36.. no i nie było by tej dziury 21-18-15

Może starczy zamienić 26 na 22t, 22 - 36 jest nieco lżejsze niż 26 - 42, czyli finalnie nie dość że nie ma dziury, to jeszcze najlżejszy dostępny bieg nieco krótszy niż obecnie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26x42 używam rzadko, ale jest kilka podjazdów w okolicy, z dosyć głębokim piaskiem, tam się przydaje. Nie jestem wysportowany. Regularne jazdy zacząłem wiosną '21. Dzięki za tabelę, wszystko widać. Trzeba się zastanowić, przećwiczyć tę tabelę uważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak już pisałem, chyba najlepsze co możesz zrobić to wymienić 26 na 22 no i założyć kasetę 11-36, sam mam teraz dziurę 21-15-18 i zbyt przyjemne to to nie jest.. w zasadzie równie dobrze mógłbyś założyć 11-48 10s

Dlaczego robią kasetę z taką dziurą.. nie wiem

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy przy zamianie 26 na 22T z przodu ogarnie to przednia przerzutka? Sam mam w swoim mtb napęd Deore 2x10, 36-26T z przodu i 11-36T z tyłu i czasmi mi troszkę brakuje na podjazdach i myślałem żeby albo wymienić tył na 11-42T ale wtedy raz, że mam większe dziury a dwa, że muszę wymienić też tylną przerzutkę bo obecnie mam jakąś XT, która wg producenta ogarnia max do 36T albo wymienić z przodu tarczę 26 na 22T, co by było prostsze ale nie wiem czy przerzutka to ogarnie bo teoretycznie, na pamierze ogarnia pojemność 10T a tu będzie aż 14T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mogę się pochwalić nowym napędem. Mam teraz 2x11 zamiast 2x10. 

Zestaw jest taki:

  • przerzutka tylna Shimano CUES RD-U6020 11-speed Rear Derailleur SGS-Type
  • kaseta Shimano CS-LG700 11-speed Linkglide Cassette 11-45
  • manetka Shimano XT Linkglide SL-M8130 I-Spec EV 11-speed Shift Lever right
  • łańcuch Shimano CN-LG500 10-11 LINKGLIDE 11 HG ze spinką 138 ogniw. Oczywiście został skrócony :)
  • na korbie wymieniłem zębatki na nowe takie same, od Shimano Deore M-4100-2, 36-26.

Dziś zrobiłem małe kółko po Puszczy. Wrażenia pozytywne. Napęd pracuję płynnie, miękko. Pod obciążeniem też, zgodnie z reklamą, przełączania są płynne, bez drastycznych dźwięków. Jedynie manetka jest głośniejsza i pracuję inaczej, trzeba się przyzwyczaić. Ogólne in plus. Polecam. 

20230923_104755.jpg

20230923_104809.jpg

20230923_104825.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...