Skocz do zawartości

[bagaż] Sakwa czy torba podsiodłowa


moloo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wybieram się na kilka dni na rower, myślę, że będzie to w tym roku kilka razy po 3-4 dni i zastanawiam się czy lepiej kupić torbę podsiodłową (w okolicach 15L - 18L) czy sakwy.

Miałem już kupować torbę, ale pomyślałem, że za rok może jakieś dłuższe Velo bym zrobił i wtedy torba może być za mała. Ale kupując sakwy musiałbym dokupić bagażnik, bo go nie mam. To mój pierwszy wyjazd więc nie do końca wiem co zabrać i czy się zmieszczę w tych 15-18L, może na kilka dni tak ale na kilkanaście (10 dni) za rok już może nie.

Co polecacie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania:

1. Jakie będziesz miał noclegi (w sensie pod dachem, czy pod namiotem)?

2. Sam gotujesz, czy żresz po knajpach?

Jadąc na 4 dni do północno wschodniej Polski miałem mniej więcej taką samą objętość i wagę bagażu, jak na trzytygodniowym wypadzie na Sycylię i do Tunezji, więc tym, że kiedyś gdzieś tam pojedziesz, to się nie kieruj. Raczej tym jaką objętość bagażu chcesz wozić, ile chcesz na to wydać (sensowny zestaw podsiodłówka +torba na kierę to budżet większy, niż podstawowe bagażnik i sakwy) i tym, w jakim stylu chcesz podróżować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary, weź wszystkie rzeczy które chcesz zabrać połóz na łóżko i zacznij się pakować, będziesz wiedział ile potrzebujesz miejsca.
Jak jedziesz turystycznie to sakwy lepszy dostęp, więcej miejsca, jak chcesz zapieprzać na sportowo i zależy Ci na minimalnym bagażu i rowerze  aero to torby.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki rower , jaki teren , gdzie będziesz spał , jaką pogoda  ...itd ,itp . Generalnie 15-18 litrów to mała pojemność.  Żeby spakować się do tego na 3 dni trzeba mieć minimalistyczne wyposażenie i trochę doświadczenia . Torba (torby ) ma sens tylko przyjeżdżie po trudnych górskich szlakach . W innych przypadkach sakwy będą lepsze i chyba też tańsze . Bo na jednej torbie by się pewnie nie skończyło,  taki normalny zestaw to 3-4 sztuki . 

Edytowane przez WaGiant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wstępne informacje.

Ponieważ rower to nie mój konik - raczej tylko jeżdżę niż czytam, ogólnie wolę zimę - macie jakieś sprawdzone sakwy, ewentualnie bagażnik do Giant Talon 2.

Wiem, że pewnie dla większości z Was to bułka z masłem, a ja po prostu nie za bardzo mam wiedzę i czas, żeby się w to wczytywać.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w Bielsku kilka dobrych sklepów . Jedź, jakiś bagażnik ci dobiorą . Jak będziesz mieć szczęście to sakwy też . Sprawdzone marki to Ortlieb , Crosso ,  Sport Arsenal . Różne pojemności , różne materiały , różne sposoby mocowania . Nie da się jednoznacznie napisać które są najlepsze . Widziałem też kilka razy ludzi jeżdżących z takimi https://extrawheel.com/pl/kategorie/sakwy-rowerowe/

Nie napisałeś gdzie zamierzasz jeździć a ja inne wybierałbym na łatwe trasy , inne do konkretnej jazdy terenowej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@moloo kup sobie torby a jak za rok będzie mało dokup sakwy 🙈.  

Torba jest wygodniejsza w jeździe. Sakwa w obsłudze pakowaniu itd...  torba generuje konieczność kupowania wszystkiego  lekkiego i małego  sakwa nie koniecznie.  Torba jest świetna też na 100km a jak umiesz w minimalizm zrobisz z nią i kilkudniowy wypad.  Toreb będziesz potrzebował kilka na 99prc  sakwy dwie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2023 o 17:48, WaGiant napisał:

Jest w Bielsku kilka dobrych sklepów . Jedź, jakiś bagażnik ci dobiorą . Jak będziesz mieć szczęście to sakwy też . Sprawdzone marki to Ortlieb , Crosso ,  Sport Arsenal . Różne pojemności , różne materiały , różne sposoby mocowania . Nie da się jednoznacznie napisać które są najlepsze . Widziałem też kilka razy ludzi jeżdżących z takimi https://extrawheel.com/pl/kategorie/sakwy-rowerowe/

Nie napisałeś gdzie zamierzasz jeździć a ja inne wybierałbym na łatwe trasy , inne do konkretnej jazdy terenowej .

W sumie to nie stać mnie, żeby kupować sakwy na jeden teren takie a na drugi inne.

W tym roku chciałem zrobić Szlak Orlich Gniazd, w przyszłym Velo Małopolska - więc dwie odmienne trasy, ale mogę sobie pozwolić tylko na 1 sakwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie trasy zrobisz z normalnymi sakwami . Inne ( i w sumie gorsze ) poleciłbym do jazdy w górach . Velo Małopolska nie znam , myślę że to ,,cywilizowana " trasa . Rowerowy Szlak Orlich Gniazd jest łatwy choć ma trochę piaszczystych odcinków . W każdym razie kiedyś miał  .

Patrzyłem na mapę i  nie znalazłem Velo Małopolska . ?  Chodzi ci o Wiślaną trasę rowerową ? Tak z ciekawości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki - Velo Dunajec. Miałem na myśli :) :) :)

Co masz na myśli pisząc - normalne sakwy ?

Mam w domu :

 

SAKWY TYLNE EXTRAWHEEL BIKER BLACK 50L POLYESTER

Sakwy uniwersalne EXTRAWHEEL RIDER 30L

Torba podsiodłowa Jack Pack Tobół 2.0 bikepacking

 

i zastanawiam się co wybrać ...

 

Edytowane przez moloo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Normalne " to właśnie takie jakie masz . Velo Dunajec z tego co czytałem jest bardzo cywilizowaną trasą . Moim zdaniem nie ma sensu pakować się w jakieś wory , tym bardziej że ,,Tobół" ma 17l . To nie jest dużo . Czyli sakwy , a czy zapakujesz się w 50 czy 30l to już od ciebie zależy .

Generalnie każdy musi zdobyć własne doświadczenie popełniając trochę błędów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...