Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Fuji Nevada 3.0- problem z grzechotaniem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 
    Mam dość irytujący problem. Podczas jazdy rowerem kiedy nie „pedałuje” ciagle słychać grzechotanie przerzutek. Nie ma to wpływu na jakość jazdy, jednak jest dość irytujące, zwłaszcza kiedy zamiast upragnionej ciszy podczas jazdy, słychać ten dźwięk. Jest jakiś sposób żeby się tego pozbyć ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarantuję ci (z 05% niepewności), że to nie przerzutki grzechoczą, tylko mechanizm wolnobiegu w bębenku.
No i tak jak masz w tytule, z tyłu masz jedną przerzutkę, a nie wiele.

Jedna są głośniejsze, inne cichsze, bezgłośne to rzadkość. Można próbować trochę wyciszyć stosując inne smarowanie ale trzeba uważać, żeby nie przesadzić, bo mechanizm przestanie poprawnie działać.
Można próbować wymienić sprężynki ale nie wiem czy będzie łatwo znaleźć i dopasować zamienniki.
Najdroższa opcja, to wymiana piasty, ewentualnie samego bębenka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZEKKER dziękuje za odpowiedź, jednak muszę się chyba doprecyzować. W temacie jest przerzutka, błędnie się wyraziłem. Z tyłu jest ich kilka, nie wiem czy zmienia to cokolwiek. Jeśli chodzi o mechanizmy rowerowe, jestem laikiem i nie chce się wygłupić. Wiem natomiast ze nie jest to wada fabryczna, ponieważ spotkałem się z czymś takim w kilku rowerach. Miałem nadzieje ze jest jakiś sposób na szybkie usunięcie tego irytującego dźwięku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutka to mechanizm zmieniający biegi (przesuwający łańcuch). I z tyłu jest tylko jedną, bo masz tylko jeden łańcuch. Wiele jest zębatek.

Tak jak napisał ci @zekker terkotanie to praca mechanizmu, który sprawia, że gdy pedałujesz łańcuch napedza koło, gdy przestajesz pedałować koło dalej się kręci mimo, że łańcuch stoi. Nazywa się to bębenek lub wolnobieg (wolnobieg ma od razu zamontowane zębatki). I jak napisal Zekker ten mechanizm zawsze głośniej lub ciszej terkocze,

Jak chcesz miec kompletną ciszę to musisz kupić piastę (lub całe kołol) typu "silent hub". Tam nie ma zapadek, jest inna zasada dzialania. I kompletna cisza, gdy nie napędzasz koła.

image.png.0efc60634e13899e76b7f62fe695987c.png

image.png.83b912d5f2f91490c6385732df0c9331.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rowerze powinna być piasta Formula DC22 - to jest raczej cicha piasta: https://youtu.be/aGPjrLZJD38 - przy czym duże zębatki MTB potrafią rezonować i wzmacniać dźwięk. Ale gdy słyszę gdzieś coś takiego: https://youtu.be/stM0jG2zdv0?t=50  to mi się nóż w kieszeni otwiera. Z tego powodu kupując ostatnio szosówkę kazałem w sklepie od razu zmienić koła na inne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...