Skocz do zawartości

[rozmiar ramy] Rozmiar i geometria Rockrider ST 900 s vs AM 100 s


mkaluza

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

To mój pierwszy post, więc korzystając z okazji się przywitam!

Wersja krótka:
Porównuję sobie geometrie tych dwóch rowerów
https://bikeinsights.com/compare?geometries=61a9dc7389ea5300218773ca,61580d0282b4bf00250b3e51,
i wychodzi mi dziwna rzecz - że ST900S w rozmiarze XL wydaje się mniejszy od AM100S w rozmiarze L. Porównanie robię dlatego, że do ramy ST900S mam możliwość się przymierzyć w L/XL, a także pożyczyć (XL), a AM100S nigdzie nie ma na sklepie, więc stwierdziłem że pojeżdżę na tym co jest, a potem spróbuję wykoncypować, co z tym drugim. Przy czym wymiary 'człowieka' dla obu rowerów są takie same - 175-184 dla L-ek i 185+ dla XL. I trochę tego nie rozumiem... No a chcę sobie kupić rower, który będzie na mnie pasował, nie za duży ani nie za mały. A problem jest taki, że jestem blisko granicy rozmiarów (183cm, ale długie nogi - 89cm przekrok). 

Więc pytanie brzmi - czemu z podobnych rozmiarowo (i chyba geometrią) rowerów jeden jest opisany jako XL (ST900S) dla osób 185+, a drugi jako L (AM100S) czyli dla osoby 175-184. Który rozmiar AM100S mam brać, jeśli się np okaże, że ST900S XL jest dla mnie za duży? (A jest taka szansa, bo jak się przymierzałem w sklepie, to też miałem jakby napięcie w szyi i odruchowo chciałem 'wstać' i oprzeć na kierownicy 'nasadę' palców zamiast ją złapać - na ST900S L tego nie było). Czy te geometrie są jednak 'bardzo różne', a tylko mi się wydają podobne bo jestem laikiem (mam 20 lat zaległości w temacie rowerów...) i rozmiarówka jest ok?

Wersja długa:

Na wstępie zastosowanie: "niedzielna" jazda. Mam 40 lat, trochę nadwagi, nigdy nie będę w żadnych zawodach startować, może kiedyś uda mi się zrobić na tyle formy, żeby się wgramolić na jakąś górę, ale nawet wtedy nie będę nie wiadomo jak szybko za...ć w dół, bo słabo widzę i bym się zabił. Z reszta póki co jakieś pagórki dookoła Krakowa (Lasek Wolski, Dolinki Podkrakowskie) dają mi  wystarczająco mocno w kość, więc długa droga przede mną. Ale przede wszystkim potrzebuję, żeby ten rower był wygodny - tzn żeby po spędzeniu na nim całego dnia nie potrzebować rehabilitacji. Z moim obecnym mam taki problem, że boli mnie szyja/ramiona po dłuższej jeździe. Problem "rozwiązał się" za pomocą przedłużki rury sterowej o 6cm plus mostek 10*, ale przez to rower stracił jakiekolwiek 'górskie' właściwości, bo odpada mi przy byle wzniesieniu - logiczne, ale chodziło mi o eksperyment. Na pewno będzie jeżdżony również po płaskim - może nie 100km, albo nie często, ale 30-40km teraz jest regularnie. To, że będzie ciężej/wolniej nie jest problemem - to kwestia siły/kondycji - ma mnie nie boleć szyja/plecy, ale potrzebuję tej uniwersalności, żeby jak mi się zachce zjechać w las czy na pagórki, to żebym mógł. Więc musi być jakiś 'górski', nie żaden gravel - po lekturze różnych stron wyszło mi, że potrzebuję 'all mountain'.

Do rzeczy - szukam sobie roweru/fulla - przesiadka z 'archaicznego' roweru MTB - ma ze 20 lat, więc geometria 'klasyczna', żeby nie powiedzieć retro... No i skończyłem w decathlonie, bo tam można sobie na spokojnie przymierzać (pan w salonie Treka powiedział, że mu się nie chce wyciągać rowerów, żebym sobie na nich przed sklepem pojeździł... dziwne, ale coż...). No i zastanawiam się między ST900S a AM100S - będę jeździł rekreacyjnie/turystycznie, nie wyczynowo, więc geometria XC odpada. Budżet nie jest problemem - szukam roweru wygodnego (w sensie braku dyskomfortu) z w miarę rozsądnym osprzętem (aktualnie mam deore (jeszcze 3x9 :D) i czegoś w tych okolicach bym chciał), natomiast wydając tą potencjalnie niemałą kasę nie chciałbym ryzykować, że znowu będzie mi na rowerze niewygodnie, stąd chcę się jak najbardziej poprzymierzać do tych rowerów... Doradźcie coś, jak się do tego zabrać, bo od kilku tygodni czytam i szukam i im więcej czytam, tym bardziej głupieję :P

Mam nadzieję, że ma to sens choć trochę co napisałem :P

Pozdro

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ST900S w rozmiarze XL wydaje się mniejszy od AM100S w rozmiarze L

ST900S to rower rekreacyjny z geometrią dla człowieka nieprzywykłego do sportowej jazdy na rowerze. AM100S to rower dla ludzi którzy pompują, skaczą i ogólnie ogarniają.

Na tych rowerach pozycja rowerzysty będzie się istotnie różniła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w tych dwóch rowerach jest taka, nawet jeżeli zignorujemy rozmiar kół, użyjemy tego samego rozmiaru oraz użyjemy tych samych punktów kontroli ( tzn - wysokość siodła, pozycja kierownicy względem siodła - generalnie - miejsca styku człowieka z rowerem są w tym samym miejscu ) to AM100 będzie miał przednie koło bardziej z przodu i tylne bardziej z tyłu w stosunku do ST900S.

Taki zwiększony rozstaw to jest tzw "nowoczesna geometria" która powoduje, że rower jest stabilniejszy podczas agresywnej jazdy w terenie z naciskiem na jazdę grawitacyjną. Ale przy spokojniejszej jeździe, bardziej wytrzymałościowej, taka geometria jest nieco upierdliwa, bo rower prowadzi się jak autobus.

Aha - "archaiczna" geometria to jest geo dzisiejszych szutrówek, które schodzą jak ciepłe bułeczki. Zresztą, nie dalej jak wczoraj klepnąłem 100km na rowerze z 71 stopnia na główce i krótkiej, stosunkowo, bazie kół. Do włóczenia się po GOP ideał.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci nie doradzi czy Ci będzie wygodnie, natomiast wymienione przez Ciebie rowery diametralnie się różnią geometrią i nie da się ich porównać.

Miałem okazję, niewiele bo po sklepie, przejechać się am100s, ale rozmiarem S. To jest typowy rower szlakowy o wygodnej pozycji, jednocześnie dość lekki jak na fulla w tej cenie.

L powinna być ok, ale Xl też nie powinien być zły, najlepiej się przymierzyć;) reach w xl jest jak w moim Giancie w rozmiarze L, ale nie wiem czy to nie jest jakiś błąd na stronie Decathlonu. Jak mierzyłem S w Decathlonie to nie czułem że jest aż tak bardzo za mały. Z drugiej strony ten model ma dość wysoko główkę ramy, co nie powinno być problem przy twoim przekroku.

Możesz też przymierzyć am50s bo to są chyba te same ramy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...