Skocz do zawartości

[Do ok. 6500 zł] Zakup roweru ht trail i wątpliwości z rozmiarem ramy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję zakup drugiego roweru mtb po pierwszym podstawowym rowerze (interesuje mnie ht trail). Na początku chcę zaznaczyć, że w tym miesiącu kończę 13 lat, a moi rodzice totalnie nie znają się na rowerach. Zazwyczaj jeżdżę po trasach w lesie (podjazdy, zjazdy), czasami małe hopki i dropy, poza tym odcinki asfaltowe np. do szkoły, na miasto, do sklepu itp. (stawiam się bardziej na jazdę niż skakanie, chociaż może się to zmienić). Wpadły mi w oko te rowery:

Wzrost 164 cm, przekrok 77 cm, waga 44 kg (mam długie nogi i ramiona). Mam taki problem: jeżeli wybiorę dobry rozmiar ramy (w momencie zakupu), to za rok czy później może okazać się mały (wiem, że będę teraz rosnąć).

Proszę o pomoc i wskazówki w doborze roweru i rozmiaru ramy. Za wszelką pomoc bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz sobie też za długie spodnie? Buty również "na zapas"? 

Niektórych rzeczy nie przeskoczysz, jak się rośnie to się zmienia sprzęt. Rower ma być dopasowany do twoich wymiarów a nie wybrany podczas zabawy w jasnowidza. Kup sobie po prostu model, którego łatwo się będzie później pozbyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zbierania na rower zacząłem na początku czwartej klasy (moja cierpliwosc sie kończy). Z początku moi rodzice uważali, że tyle wydać na rower to przesada, więc nie za bardzo chcieli mnie w tym wspierać (jak nie są w temacie to tak własnie wygląda). Teraz ich opinia się trochę zmieniła (tata powiedział, że dołoży mi brakujacą cześć pieniędzy). Teraz mam treka marlin 5 2020 i sprzętowo mi nie wystarcza. Stąd plan zakupu.

Kiedy zacząłem zbierać miałem zajawkę na street trial (trial nie trail), potem jakieś inne i tak doszło do tego. Przy kolejnym zakupie (jeżeli taki by był) na pewno uznają, że to jakaś przesada.

Jak coś to ten rower, który teraz mam jeszcze rozmiarowo jest na mnie dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar jest bardzo ważny. Z uwagi na to, że kupujesz za oszczędności, ważne jest też ryzyko zakupu. Dlatego, choć uważam, że Canyon Stoic (jak rozmiar będzie OK) jest super, to zakup na OLX jest dużym ryzykiem - skąd sprzedający ma rower w takiej cenie? Canyon nie sprzedaje przez hurtownie czy inne niż internet kanały. Albo rower ma wątpliwe pochodzenie, albo nie jest nowy. Zakup od fizycznego sprzedawcy prowadzącego serwis daje największe szanse. Ostatecznie w Internecie, ale od wiarygodnego sprzedawcy (np. Radon z bike discount - w ogóle ten wygląda fajnie, ale jesteś na granicy rozmiaru S). Jak moja córka była w twoim wieku, to miała dobry rower, ale używany, bo w ciągu dwóch sezonów wyrastała. Jak zaczęła jeździć rowerem do szkoły (liceum, bo podstawówka była za blisko) to dostała drugi rower za 450PLN - by nie było żal, że stoi i moknie.

Teraz będziesz miał za duży, a za dwa lata sztyca będzie z krótka. Jeśli obecnie posiadany rower jest w dobrym rozmiarze i jest sprawny - poczekaj jak wyrośniesz. Jeśli nie jeździsz z rodzicami w prawdziwe góry, to w mieście drogi rower będzie bardziej problemem niż atrakcją - jak to zostawić pod sklepem? 

Zastanów się, co ci nie pasuje w obecnym rowerze - może inne opony albo (ostatecznie) widelec usuną problem taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz kupić za dużego bo będziesz miał nadmiar sztycy i będzie problem z użytkowaniem z tym wynalazkiem. Reszta nie wygląda tak strasznie. Kupa dziewczyn dla przykładu w xco lata na przerośniętych lochach i się daje. Ale to jest pro wiec nie wypada głośno o tym pisać. Wysyłkowo bym na pewno nie kupował bo musisz przymierzyć. Nikt ci tu już nic lepszego w tej kwestii nie wymyśli. Jak pisałem musisz sprawdzić ile możesz max schować cześć nie roboczą sztycy regulowanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co do zmiany rzeczy w rowerze to przeszkadza mi obijająca się o wszystko przerzutka (napęd 3x7), sztywność i praca amortyzatora (golenie 28 mm), no i nie wiem jak do mojej jazdy nadaje się geometria, ale raczej źle.

2. Na sztycy zostało kilka centymetrów do maksymalnego wyciągnięcia, więc sądzę, że z początkiem nowego sezonu rower będzie już mały.

3. @Tyfon79 A czy po zamontowaniu tej nieroboczej części sztycy da się ją potem wyciągnąć do góry?

Co innego byłoby jakbym kupował nowy w jesieni. Pewnie kupiłbym większy skoro i tak rosnę i nie będę przez zimę jeździł (mieszkam w dolnej czesci woj. podkarpackiego, a tu jest sporo śniegu). 

Już sam nie wiem co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup tańszy rower ale znanej marki. 

Canyon, NSBike, są na Pepper w okolicy 4 tysi. 

Jak w przyszłym roku będzie mały to łatwiej sprzedaż. 

Stoic 2 jest za 3500, przecież starczy Tobie taki rower. 

Albo bierz XC, łatwiej długością mostka i siodłem, offsetem sztycy, pokombinować. 

W Twoim przypadku musisz teraz mieć rower trochę za duży albo koszty będą wysokie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była mowa o sztycy regulowanej (dropper post) to ma sens jak się jest w zakresie przewidzianych przez producenta wymiarów, ale jak widzę młodych ludzi na za dużych rowerach, to mają oni zwykłe sztyce wciśnięte całkie w ramę - to jest już dramat. Można w miarę bezpiecznie przyjąć, że w nowych rowerach sztyca regulowana cała wchodzi w ramę - a to oznacza, że w jej normalnym ustawieniu sidełko jest kilkanaście cm wyżej (skok sztycy plus wysokość pierścienia) - czyli jak jest dropper n.p 15cm, to sztyca musi wystawać o 15 plus (ok.) 3 cm.  Stąd rower z taką sztycą musi być dopasowany, aby miał sens. Rzadko zdarzają się sztyce regulowane z regulowanym skokiem.

Jak bym wyznaczał dla ciebie priorytety to po pierwsze - dostosowanie do wzrostu i nogi ale na dolnej granicy zakresu rozmiaru (tak jak ten Radon - jest od 165cm i nogi 70 cm). Po drugie bezpieczny zakup. Po trzecie powietrzny widelec, bo przy twojej masie sprężyna zapewne będzie za twarda. Po czwarte przerzutka ze sprzęgłem (to już wiesz). Po piąte - masa - aby rower nie był połową ciebie. Natomiast pytaniami o mocna koła, opony z wkładką, wytrzymałość ramy będziesz się przejmować za 30kg. 

Uwaga - ten Radon, choć fajny, jest powyżej budżetu - bo cena w sklepie jest wyższa niż na stronie producenta (oficjalny sklep to bike-discount) do tego przy zakupie do Polski jest wyższy VAT i trzeba doliczyć transport. Canyon to dream bike (poza masą) - model Stoic 3 jest dostatecznie dobry i ma teraz promocję (5200 plus wysyłka) ale twój rozmiar obecnie to XS, na siłę S, ale na pewno nie M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoic 3 - fajny rower, ale jest dosyć ciężki i ma przerzutkę Sram SX, a słyszałem o niej pochlebne opinie... Jak coś to mam jakąś kondycję.

I z tego co rozumiem jak kupię rower (z niższych półek), to mam czekać aż wyrosnę z niego, sprzedać i kupić porządny? A co do sprzęgieł to trudno będzie znaleźć takie modele. I jeszcze takie jedno pytanie z ciekawości: czy ta sama przerzutka shimano z sprzęgłem (załączonym) i bez sprzęgła tak samo napina?

Czy są jeszcze jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam złą opinię o SX. Stoic ciężki ale chyba Primal cięższy. 

Jest jeszcze to: https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-all-mountain-rockrder-am-100-hardtail/_/R-p-331946?mc=8641876. Są rozmiary, jest sprzęgło, widelec taki sobie niestety. Masa nawet na papierze niezła. Deca nadal ma dobry stosunek kosztów do jakości.

Wyłączenie sprzęgła nie zmienia napięcia łańcucha ale trudniej go odchylić - to sprzęgło składa się z elementu ciernego i sprzęgła jednokierunkowe - element cierny hamuje wózek w jedną stronę a dzięki sprzęgłu nie wpływa na naciąganie sprężyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gdybyś miał przerzutkę że sprzęgłem to dałbyś radę przejeździć ten sezon? Bo taka rzeźba jest wykonalna. W Twoim wieku chłopcy z reguły mają największy skok wzrostu, ja od 13 do 14 roku życia urosłem 13 cm. Za rok będziesz prawdopodobnie mógł kupić rower przynajmniej na dwa lata a nie na rok. Napisz jaki masz zakres kasety w tym rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Centrum Rowerowym jest RD- M 6000 za 167 zł, pisze że jest że sprzęgłem. To przerzutka 9 biegowa, że średnim wózkiem, spokojnie będzie działać na 7 biegach.

Innym wyjściem jest kupno trochę za dużego roweru damskiego, z obniżoną ramą. Założysz najkrótszy mostek i powinno być OK, pojeździsz dwa lata i sprzedasz za jakieś 70 % ceny nowego, dołożysz i kupisz kolejny. Bo po roku sprzedasz za co najwyżej 75% ceny nowego, więc prawie za tyle samo. Za dwa lata urośniesz na tyle, że kupisz zdecydowanie większy, może nawet docelowy. Tylko jakbyś tak robił to damski ma być lekko za doży, nie wyraźnie za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja byłem w deca i wybrałem opcję odebrania w sklepie (wysyłka - ok. 3 lipca). Rozmiar M - mam duzy przekrok i ramiona (jak na moj wzrost), stąd ten rozmiar (deca bierze pod uwagę tylko wzrost, wiec przekrok i takie tam są pewnie uśrednione).

Istnieje opcja zwrotu i to za darmo.

Edit: nie widziałem wiadomości z wczoraj od @PiotrWiebo spałem.

Edytowane przez Krzychups
Zapomnienie dopisania informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...