Skocz do zawartości

[Licznik] Sigma ROX 4.0 w turystyce rowerowej


szy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Przejrzałem wcześniejsze wątki, ale nie ma w nich wiele doświadczeń posiadaczy serii ROX.

Kilka pytań do 4.0:

- jaki jest realny czas pracy podczas jazdy turystycznej - bez czujników, z podłączonym telefonem?

- czy niepodłączenie telefonu oznacza dłuższą pracę baterii?

- wspomina się o jakiejś pojemności treningów - czy wystarczy apka w telefonie, by ją opróżnić?

- czy licznik można wyłączyć podczas np. obiadu nie przerywając dziennego dystansu?

- czy dobrze rozumiem, że wgrywając gpx przed wyjazdem mamy podgląd wysokościowy całej trasy?

- czy wejście ładujące to USB-C?

- czy licznik działa podczas ładowania, czyli czy można ładować go w trasie?

I ogólnie:

- czy to może być licznik dla niewymagającego specjalnie dużo turysty rowerowego?

Dzięki :)

Szy.

Edytowane przez szy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ermm:, nooo, takiego odzewu się nie spodziewałem :)

Może łatwiej pójdzie, gdy tylko ograniczę się do dwóch kluczowych kwestii:

Cytat

- czy licznik można wyłączyć podczas np. obiadu nie przerywając dziennego dystansu?

- czy licznik działa podczas ładowania, czyli czy można ładować go w trasie?

Szy.

Edytowane przez szy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuuję więc mój sigmowy monolog i odpowiem sam, czego dowiedziałem się od prowadzącego blog Harda Horda:

- tak, licznik można wyłączać podczas dłuższych przerw, nawet sam to robi po 15 minutach,

- tak, prawdopodobnie można ładować licznik w trasie.

Cały test od Hardej Hordy:

https://hardahorda.pl/2022/09/19/sigma-rox-4-0/

P1055205-1024x577.jpg

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Garść wrażeń "z trasy":

Przede wszystkim: okropnie, dramatycznie, beznadziejnie niedopracowana rzecz. Wszystko to wygląda - licznik, apka - jakby nikt nigdy z Sigmy tego nie przetestował przed wypuszczeniem do ludzi.

Komunikaty zasłaniające menu - w apce właściwie notorycznie na dole wyświetla się nieprawdziwy (w dodatku) komunikat o stanie aktywności, zasłaniając menu aplikacji. Czyli nie sposób dostać się do menu, bo menu zasłania komunikat. Konieczne jest włączanie/wyłączenie apki i kończenie aktywności.

Proces wysyłania trasy z apki do licznika - znowu, dramatyczny. Tylko wtedy, gdy aktywność nie jest uruchomiona. Ale ona... bywa uruchamiana automatycznie, bez wiedzy użytkownika. I wtedy, gdy chcesz szybko wrzucić ślad i jechać, musisz zastanawiać się, jak to cholerstwo uruchomić.

Zapisane wielokrotnie te same trasy - gdy otworzysz w apce kilka razy ten sam plik wysłany np. przez Whatsappa przez znajomego, zostanie on tyle razy zapisany w "trasach" w apce. Nie ma żadnego sprawdzania wcześniejszego dodania i tworzy się śmietnik. Usunąć można tylko pojedynczo, po kolei wchodząc w kolejne trasy. 

Nieprawdziwe komunikaty - znowu, czy nikt tego nie widział, że ikona włączonej aktywności to "pauza"? Intuicyjność - zerowa.

Komunikaty z social mediów - zgasną dopiero po odkliknięciu każdego, więc gdy masz na Whatsappie grupę aktywnych znajomych, to albo co chwilę kasujesz komunikat który zasłania okno nawigacji w licznku, albo wyłączasz komunikaty w cholerę, bo szlag Cię trafia.

Błędnie podawany łączny dystans - mimo że ślad GPS jest zapisywany "w miarę" poprawnie, to suma kilometrów całego dnia jest zawsze o około 10% wyższa niż przejechana. Np. z przedwczoraj, mój garmin 82 km, Oli sigma - 88 km, a jechaliśmy cały czas razem. Co ciekawe, jeśli pobrać ślad z licznika (w gpx), to ma on prawidłową długość. Dlaczego więc licznik wskazuje inne wartości niż te, które zapisuje?

Nawigacja z komunikatami - działa wyłącznie wtedy, gdy plik jest odpowiednio przygotowany, ma zaszyte wskazówki. Zwykłe gpx-y z sieci nie będą wyświetlały żadnych komunikatów. 

Od strony normalnego użytkownika to męczarnia, w praktyce to ja codziennie musiałem Oli wgrywać trasę, uruchamiać nawigację, bo Ona nie miała cierpliwości do tego niedopracowanego g... "czegoś".

Tyle rzeczy, które cisną mi się najpierw na klawiaturę. Teraz sprawy pozytywne.

Nawigacja - to chyba najprostsze, najtańsze urządzenie z GPS, które pozwala rowerzyście śledzić zapisaną trasę. Rzeczywiście, informowanie o zjeździe z wyznaczonego śladu pojawia się zawsze i dobrze dobranym dźwiękiem awaryjnym zawsze skutecznie oznajmiało Oli, że zjechała z trasy. Mikro schemat trasy jest właściwie nieużywalny, ale komunikat wystarczył, by ogarnąć błąd i wizualnie odnaleźć znak szlaku czy inną drogę.

Bateria - zadowalająca, na jednym ładowaniu robiliśmy około 5 turystycznych dni z dystansami 70-80 km. Potem jeszcze było ok. 20%, ale już wolałem naładować, niż robić jako tester, na którego nie było stać Sigmę.

Wyświetlacz prędkości - duży, wyraźny. Pozostałe okna małe, ale jednak pozwalające na odczytanie treści.

Brak komunikatów o nawigacji w zwykłych gpx-ach skutkuje tym, że w miejscu gdzie powinna być wartość wskazująca odległość do skrętu, wyświetla się cały dystans do końca zapisanego gpxa. W ten sposób, przygotowując "dzienne" pliki otrzymujemy dostęp do danej, na który nie wpadła nawet Sigma - pozostały dystans do przejechania.

I to chyba najlepsze podsumowanie: nikt w Sigmie nie widział i nie jeździł z produktem, który wypuścili.

Niestety, ogólnie, przez tę masę niedoróbek, nieścisłości i niewygód - bardzo nie polecam. W obecnym stanie software'u który jest wykorzystywany, samo urządzenie wykorzystuje 10% swojego potencjału. Jeśli masz w sobie coś z geeka i lubisz takie "łamigłówki" - może można się nad tym zastanawiać. Jeśli jesteś zwykłym turystą i oczekujesz jasnego, przejrzystego działania - Sigma ROX 4.0 to nerwy i wyrzucone pieniądze.

Szy.

Edytowane przez szy
  • +1 pomógł 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...