Skocz do zawartości

[wosk do łańcucha mtb] Jaki wybrać na nowy sezon?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj otrzymałem miernik zużycia łańcucha od pana Brobisława. Zmierzyłem więc swój Shimano HG95. Przebieg ok 2000. Rozciągnięcie ok. 0,2. Większość przejechana na Momum, trochę na Bike7. Wnioskuję więc że i jeden i drugi wosk nadają się do smarowania w moim przypadku – Puszcza Kampinoska + trochę ścieżek z kostki i asfaltu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, gdyż był tu post że przy Momum ktoś musiał wymienić nowy łańcuch po 200 km. Ja jeżdżę zimą, ale tylko jak jest sucho. To dotyczy i innych sezonów. Już pisałem że na każdym innym smarze niż wosk, muszę czyścić łańcuch po każdej wyprawie. Ścieżki są albo piasczysle  albo z iłu (czy mułu). Były tu również opnie że Bike7 smaruje a Momum – nie bardzo. A mój pomiar temu przeczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2023 o 23:43, DiMoonn napisał:

Wczoraj otrzymałem miernik zużycia łańcucha od pana Brobisława. Zmierzyłem więc swój Shimano HG95. Przebieg ok 2000. Rozciągnięcie ok. 0,2. Większość przejechana na Momum, trochę na Bike7. Wnioskuję więc że i jeden i drugi wosk nadają się do smarowania w moim przypadku – Puszcza Kampinoska + trochę ścieżek z kostki i asfaltu. 

Łańcuchy XT pokazują 0,2 jako nowe. Zarówno 10 i 11rz.

 

Cytat

Napisałem, gdyż był tu post że przy Momum ktoś musiał wymienić nowy łańcuch po 200 km

Znajdź ten post, bo ja w niego nie uwierzę. No chyba, że mowa o mojej wypowiedzi, w której stwierdzam, że PRZEJECHAŁEM 200km na Momum na HG701 i w tym czasie wydłużył się o ile pamiętam o 2mm około. Trzy pozostałe te same łańcuchy których używałem przejechały na Shimano PTFE kolejne 2000km i nadal były krótsze niż ten po 200km na Momum.

 

Piszę z pamięci, nie z notatek. Każdy z 4 sztuk HG701 przejechał 1500km. Jeden z nich wyszejkowałem na cud błysk pod Momum (kilka razy benzyna, ipa, płyn do mycia naczyń). Odtłuszczony był tak, że lepiej się tego zrobić nie da. Zaaplikowałem zgodnie z zasadami dwukrotnie momum: raz, odczekałem jakiś czas (chyba ze 2 godziny) - zaaplikowałem drugą warstwę. Rower postał przez noc do wyschnięcia. Po przejechaniu 60km napęd wył jak wściekły, więc ponowna obfita aplikacja i suszenie przez noc. Znów kilkadziesiąt km i wycie, pisk, tragedia. Trzecie smarowanie - i to podwójne. Po przejechaniu kilkudziesięciu km ponownie wycie. Po tym krótkim teście zmierzyłem łańcuchy i mimo tego, że na starcie były równe - po owych 200km ten na momum się mocno wydłużył. Zrezygnowałem z dalszej jazdy na tym łańcuchu i wróciłem do jeżdżenia na pozostałych trzech - przypominam, że każdy miał już nabite po 1500km, dostukałem na wszystkich do ponad 3000km przebiegu. Nie wyrzuciłem ich, leżą sobie w gratach. Ten po momum, z najmniejszym przebiegiem, bo 1700km jest nadal dłuższy niż każdy z pozostałych, mających okolice 3500km. Test się skończył, bo kaseta miała spory przebieg i trzy miesiące temu rower dostał kompletnie nowy napęd.

 

A prawie pełną butelkę momum oddałem jakiemuś forumowiczowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, mój cytat był z pamięci, ale chyba meritum twojej zgadza się, że Momum wcale nie smaruję i łańcuch został wycofany po 200 km po smarowaniu z powodu rozciągnięcia. Moja praktyka użytkowania tego wosku z twojej się nie zgadza. Nie umiem stwierdzić dla czego tak jest. Ale jeszcze raz twierdzę że nie widzę różnicy w użytkowaniu Bike7 i Momum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 18.05.2023 o 11:23, pecio napisał:

Dla mnie wosk można przyrównać do  placebo podawanego pacjentowi i wmawianie mu , że będzie zdrowy i silny. Chemii  i fizyki nie da się oszukać . Są dwie opcje - albo mamy czysty łańcuch z pseudo smarowaniem albo brudny i nasmarowany. Ja wybieram tą drugą.

Proponuję zrobić mały eksperyment  zamiast smaru dowalić wosku do łożyska wolnoobrotowego ( wystarczy 60 obr . na minutę) i zobaczyć co się po chwili stanie.

Wiesz dlaczego olej na łańcuchu jest czarny? To nie jest kolor kurzu i pyłu. To jest kolor stalowego pyłu, który powstał, kiedy olej połączył się z krzemionkowym pyłem i zaczął działać jak ścierniwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzyzakovA trenażer  co to niby jest ?????? To ROWER  który zamiast tylnego koła jest wsadzony w maszynerię i gdzie z zębatek korb przy pomocy ŁAŃCUCHA  siła jest przekazywana na kasetę . To tak w skrócie bo widzę, że kolega nie za bardzo się orientuje w temacie.

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...