Skocz do zawartości

[koło vs widelec] niesymetryczne położenie


Rekomendowane odpowiedzi

Tylne koło, mocowanie QR, rower ma już 6 lat ale problem zauważyłem dopiero rok temu.

Dolny widelec - od strony napędu koło jest jakie 2mm bliżej widelca niż z drugiej strony. Niby niedużo ale przy wymianie opony na ciut grubszą robi się problem.

Odwróciłem koło "na drugą stronę", zamontowałem też inne koło i problem jest cały czas ten sam. Ogólnie mam wrażenie, że otwór w widelcu po lewej stronie jest albo bardziej wyrobiony albo po prostu krzywo nawiercony przez co ośka w tym miejscu jest dociskana mocniej w kierunku przodu roweru niż z drugiej strony. Przesunąłem trochę konusy (nie zauważyłem poprawy) oraz wstawiłem w ten otwór kawałek miedzianej blaszki (owinąłem pół średnicy otworu, żeby cofnąć z tej strony ośkę do tyłu) i  po tej drugiej czynności trochę się wyprostowało ale to jest rozwiązanie rodem z ZSRR i aż mnie wszystko boli jak mam tak jeździć.

Zakładając, że kłopot jest faktycznie z otworami w widelcu - czy jest jakiś lepszy sposób żeby to naprawić czy po prostu się z tym pogodzić? Rower jest z tańszych więc nie ma tragedii ale wolałbym żeby działał jak najlepiej.

Edytowane przez girek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KSikorski napisał:

W każdym razie może to być po prostu tak, że lewą rurka nie ma jakiegoś przetłoczenia, które ma prawa, przez co z lewej jest mniej miejsca na oponę, ale wszystko jest proste.

Prawe rurki często są dodatkowo przetłoczone by mieściła się korba.

Korba w widelcu? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylny trójkąt faktycznie nie jest symetryczny i to może być częściowe wyjaśnienie. Ale..

Tam gdzie na zdjęciu jest żółta strzałka jest powiedzmy 3mm (było 5) a z drugiej strony jest 5mm (było 8). Obecnie koło wydaje się być w osi roweru tzn. jest różna odległość od widełek ale nie wydaje się przekoszone i to jest dla mnie OK. Przed założeniem podkładki wydawało mi się, że koło było pod leciutkim kątem i dlatego było jeszcze bliżej jednego z widelców.

To co zrobiłem to założenie półpodkładki :) czyli kawałka miedzianej blaszki po stronie niebieskiej strzałki, w otworze na ośkę, od strony przodu roweru żeby półpodkładka odpychała / prostowała koło. Jak sami widzicie jest to rozwiązanie niepraktyczne i tymczasowe, które coraz bardziej zmierza w kierunku trwałej prowizorki.

Na załączonym schemacie podkładka jest na niebiesko. W rowerze mam QR.

 

 

 

tył 1.JPG

podkladka.jpg

Edytowane przez girek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...