Skocz do zawartości

[tarcza] sm-rt86 centerlock i dobór zacisków mechanicznych


Roballinho

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wieczny problem z tą tarczą (160 mm) przy wyborze nowych zacisków. Aluminiowy pałąk jest tak duży, że podczas kręcenia kołem zahacza o obudowę zacisku i nie pozwala mi optymalnie wykorzystać całej powierzchni tarczy hamulcowej. Przerabiałem to w 3 różnych zaciskach, więc szukam takiego, który ma inną konstrukcję od nich.

Czy macie jakieś sprawdzone mechaniki, oprócz shimano, których ten problem nie dotyczy?

 

Edytowane przez Roballinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmierzysz odległość od końca krawędzi tarczy do początku krawędzi aluminiowego pałąka, lub odwrotnie od środka tarczy do końca krawędzi alupałąka to będzie łatwiej coś dobrać. Wtedy jesteśmy w stanie u siebie sprawdzić i zmierzyć czy te zaciski które posiadamy będą pasowały.

Jeszcze jakbyś napisał które zaciski u Ciebie nie pasowały (model) to wtedy zawęźili byśmy poszukiwania.

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzę, aczkolwiek drugą zmienną jest tu kształt adaptera is-pm. Na róznych adapterach zacisk zamocowany jest pod różnym kątem i to tez trzeba by wziąć pod uwagę.

Jest i kolejna zmienna, mam poziome haki i możliwosć przesuwania adaptera o kilka milimetrów.

Problem mam z Hayesami mx2. Musialem zeszlifować wystające z korpusu cycki klocków, zeby maksymalnie zblizyć się do obudowy zacisku. Z CX było podobnie. 

Z Avidami BB7 też nie bylo optymalnie.

Zastanawiam się czy nie powinienem porozgladać się za zaciskami z klockami wkładanymi od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym w takiej sytuacji sprawdził czy adaptery są prawidłowo mocowane.

Pod ręką mam zacisk Accenta Freezer (klocki zdaje się ze takie same jak do MX2) i tarczę 86 180mm na 6 śrub (rocznikowo +/- 2016).
Jakbym się nie starał głęboko wsadzić tarczy, to klocki nie haczą o pająka, jest zapas kilku mm. Przy montażu w rowerze pewnie byłby jeszcze trochę większy.

Inna sprawa to te klocki są ciut szersze niż standardowa powierzchnia cierna tarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter mam oryginalny Shimano. Zeby było śmiesznjej musiałem zamontować go do góry nogami, bo przy prawidłowym montażu,, było jeszcze gorzej.

Mysłe, ze tarcza 180, którą masz, ma taki sam pałak, co 160-ka. Dlatego u ciebie nic nie zawadza, bo masz te dodatkowe milimetry na samej tarczy.

Zrobię zdjecie w wolnej chwili i zobaczycie na czym dokładnie polega problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda. Mam nadzieję, że coś widać. Tarcza spokojnie mogła by się jeszcze zbliżyć do zacisku o 2-3 milimetry, ale wtedy zaczyna się kolizja z pałąkiem.
No i żeby zamocować hamulec w takim ustawieniu musiałem ciąć klocki i teraz, żeby je wyjąć, będę miał trochę kombinowania, bo nie ma ich za co chwycić.
 

IMG20221027084141.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy, tak to mówią. Rzeźbisz jak żuczek w guanie. 

Założyłeś dwa czy trzy najlepsze zaciski mechaniczne , nie bangla,  bo nie może. Nie wiem ile cię do tej pory ta próba joint venture kosztowała (3 różne zaciski) ja nabyłbym tarczę bez pająka. Tym bardziej że to jakość zacisku raczej jest nadrzędnym kryterium w komponowaniu układu hamulcowego.  Cokolwiek o pająkach mówią,  jak to magicznie działają I co dają po erze pająkowej poprosilem o współpracę tarcze bez. Wg wszystkich zapowiedzi,  prawideł I teorii to ma lub miał być zły pomysł. Założyłem tarczę 220 mm do zacisku o minimalistycznym prześwicie i.... 3 rok nie stwierdziłem żadnych z popularnych przypadłości. Skoro producent ufa takiemu rozwiązaniu w tarczach do najcięższych zastosowań to gdybam że i szosowo-grawelowe ogarnie. Z dużym prawdopodobieństwem wszystkie bolączki znikną jak po ibumie turbo max w żelkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym problemem jest to, że mam piasty z mocowaniem na CL, a tu wybór tarcz jest zdecydowanie mniejszy, niż na 6 śrub.
Takie akurat tarcze miałem gdzieś upchane w pudełku, dlatego nie zawahałem się ich użyć. Nie lubią się z kolejnym zaciskiem, trudno, szukam innego rozwiązania. MX-y kupiłem używane, żeby dokończyć rower. Docelowo i tak chcę chcę założyć coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Roballinho napisał:

Przypominam szukam zacisków, które współgrają z RT86 na pałąku

Mechanicznych? Nie ma takich... możesz się zdecydować co najwyżej na nieco mniejszy drut niż to co teraz klecisz.

Masz dwa wyjścia:

Albo sobie zafundujesz tarczę bez pająka lub z małym pająkiem, np. pokroju tarcz campagnolo...

Albo wymienisz zacisk... na np. Trp spyke (emtebowy odpowiednik spyre)

To wszystko pod warunkiem, że będziesz kontrolował kwestię niekompatybilnych szerokością z tarczą klocków!

Dotychczasowe rzeźbiarskie doświadczenia powinny już Ci coś podpowiadać.

 

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie pozwala przypuszczać ze zacisk jest sporo za wysoko nad tarczą. 

W dniu 30.10.2022 o 10:43, Roballinho napisał:

Za bardzo odeszliśmy od mojego tematu. Przypominam szukam zacisków, które współgrają z RT86 na pałąku. Nie szukam innych porad.

Dobrze,  porada: kup lub pożycz inne dostępne na rynku zaciski. To jedyne skuteczne rozwiązanie ponieważ żadne zdjęcie,  pomiar czy opis nie pozwolą na zasugerowanie skutecznego rozwiązania,  ponieważ spasowanie jest na milimetr(y). Mnoży to koszty, których chcesz uniknąć a stosowanie tarczy 86 dyskusyjnie wnosi jakąś korzyść mnożąc problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slavi Na zdjęciu, które wrzuciłeś, masz tarczę na 6 śrub, w dodatku bez pałąka. Nijak się ma do mojego problemu.
Żeby nie było, że mam jakieś urojenie, bo nie mam, wrzucam foto. Nie dość, że adapter do góry nogami, to jeszcze podkładki, których w zasadzie nie powinno tam być. Dopiero w takiej konfiguracji klocek w miarę łapie tarczę, ale optymalnie nie jest. Zaczynam niestety akceptować to, co napisał @abdesign i @tobo Z tymi tarczami mechaników nie pożenię.
 

 

IMG20221031124242.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tobo napisał:

Zdjęcie pozwala przypuszczać ze zacisk jest sporo za wysoko nad tarczą. 

Lepszego zdjęcia mx2 w internetach nie znalazłem. Wysoko więc pająk nie będzie drapać zacisku.

Punkty mocowania zacisków czy dokładność wykonania adapterów swoje też dodaje. Raz trzeba szlifować adapter a innym dodać podkładkę.

A cała reszta to albo rybki albo akwarium... i to chyba koniec tematu.

Edytowane przez slavi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, slavi napisał:

Lepszego zdjęcia mx2 w internetach nie znalazłem. Wysoko więc pająk nie będzie drapać zacisku.

Punkty mocowania zacisków czy dokładność wykonania adapterów swoje też dodaje. Raz trzeba szlifować adapter a innym dodać podkładkę.

A cała reszta to albo rybki albo akwarium... i to chyba koniec tematu.

Będzie rąbać klocki na 2/3 ich powierzchni. 

To co tu to mocno rozjechane wymiary czegoś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...