Skocz do zawartości

[Składak] Projekt Ulep 2.0 - MTB Full


JWO

Rekomendowane odpowiedzi

Co jest ważne w fullu? W kolejności

  1. Rama - wykonanie i kinematyka zawieszenia
  2. Zawieszenie - widelec i damper - jakość i dopasowanie (!) do kinematyki ramy
  3. Hamulce
  4. Koła
  5. Napęd - Deorka 12s starczy każdemu
  6. Kokpit, siodło (wygodne mają być i bezpieczne ale to nie jedzie)

Mam nadzieję, że ci Chińczycy dokładnie pomierzyli SantaCruza, bo inaczej to jak budowanie wieżowca na fundamencie od kiosku ruchu.

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam nadzieję, że ci Chińczycy dokładnie pomierzyli SantaCruza, 

Wymiary są identyczne, jedynie rura podsiodłowa jest o 2 cm dłuższa (w rozmiarze XL), reszta identyczna

Hightower - Full Suspension Mountain Bike | Santa Cruz Bicycles

Ja mam 189cm i 98kg, według tabeli SF powinienem brać rozmiar XL. Jednakże moja technika jazdy na mtb jest powiedzmy "początkująca" ;) . Czy mniejszy rozmiar L, który jest do 185cm będzie dla mnie lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2022 o 10:48, Wojcio napisał:

Mam nadzieję, że ci Chińczycy dokładnie pomierzyli SantaCruza, bo inaczej to jak budowanie wieżowca na fundamencie od kiosku ruchu.

Idzie to pomierzyć we własnym zakresie. Trzeba tylko trochę internetu i przynajmniej raz wcześniej zepsuć taką konfigurację oraz na niej pojeździć, aby wiedzieć jak to ugryźć. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pytanie o dampera. Amortyzacja to ciągle dla mnie nowośc. Ciągle są dwa do wyboru.

FOX DPX2 - Explore DPX2 Bike Shocks | FOX (ridefox.com)

FOX FLOAT X2 - Explore FLOAT X2 Bike Shocks | FOX (ridefox.com)

Z tego co wyczytałem ten drugi lepszy (i niewiele droższy), więc mógłbym dołożyć trochę monet. Pytanie jest o blokade/przełącznik. W specyfikacji DPX2 jest zdalna blokada, nie widzę tego natomiast w Float X2. Chociaż nie wydaje mi się żeby nie było takiej możliwości w tej cenie. Wyczytałem też że do Float X2 istnieje "nożna blokada".
Ponieważ damper jest w poziomo na dole, jak wygląda ergonometria tego przełącznika? Co sprawdzi się lepiej? Ręczna wajcha, manetka na kierownicy, "nożna" manetka.  
Takie pytanie laika, jak często trzeba wajchować? Podjazd blokuję, zjazd otwieram? Jeżeli tylko tyle to wystarczy ręczna wajcha, chociaż manetka byłaby wygodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce i tak wajchy się nie używa, chyba że na 30km dojazdu twardą drogą z domu na miejscówkę. Kwestię bujania powinien załatwić dobrze dobrany przebieg anti-squat ramy.

Weź pod uwagę że dampery są dostarczane z różnym zaworowaniem. Nie wiem jak w foxie, ale w Rock shox masz podany "tune" na obudowie.

Producent ramy powinien specyfikować zaworowanie dampera do swojej ramy. Jeśli tego nie robi to należy trzymać się od niego z daleko lub być gotowym na ewentualną, kilkukrotną wymianę dampera. Ma to związek z parametrami anti-squat, leverage ratio, sztywnością boczną ramy i tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fox też tak ma. Właśnie próbuje się dowiedzieć jakie ustawienia powinny być dla tej ramy. Rozumuję że chodzi o to:1359099655_dampertuning.JPG.b2f5253f6d97fc8539c3466c048b8e6a.JPG

Gdzie można o tym poczytać. Jak mówiłem jestem laikiem w amortyzacji, a chciałbym troche wiedzieć. Czy te ustawienia są kompatybilne? To znaczy jak mam od Foxa to można to przełożyć na Rockshox?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JWO napisał:

Co sprawdzi się lepiej? Ręczna wajcha, manetka na kierownicy, "nożna" manetka.  
Takie pytanie laika, jak często trzeba wajchować? Podjazd blokuję, zjazd otwieram? Jeżeli tylko tyle to wystarczy ręczna wajcha, chociaż manetka byłaby wygodna.

Zwykła wajcha. Waży najmniej. :) W takim rowerze, jak go używasz tak jak ma być używany, to zawias blokujesz tylko na podjazd, gdy wiesz, że trochę się będzie ciągnął. 

Cytat

To znaczy jak mam od Foxa to można to przełożyć na Rockshox?

Z tego co pamiętam to nie w nazewnictwie. Każdy producent ma swoje oznaczenia i można się pomylić. Literki w skrótach będą podobne, a praca całkiem inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, JWO napisał:

To znaczy jak mam od Foxa to można to przełożyć na Rockshox?

Nie sądzę. Nie znam się na fox`ach, ale tu masz instrukcję zaworowania współczesnych rock shox`ów. https://www.sram.com/globalassets/document-hierarchy/tuning-manuals/rockshox-rear-shock-piston-tuning-guide.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się trochę bliżej damperom FOXa. Do ramy nie wejdzie Float X2. Pozostaje Float X lub DPX2. Producent ramy rekomenduje Float X, więc chyba będzie ten. 
Tak z ciekawości dampery sprężynowe DHX2, to  są do DH i ekstremalnej jazdy? 

Cytat

rock shoxa rozważ Lyrik a.

I następne 1500PLN+ :D Jak tak dalej pójdzie to mi pensji nie starczy :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama zamówiona. Ale okazało się że Fox Float X jest niedostępny :( i nie wiadomo kiedy będzie. 
Rower muszę złożyć w ciągu mniej więcej 2 miesięcy. Czy poniższy plan ma sens?
1. Wstawiam 
Rockshox super Deluxe select+
2. Jeżdzę przez jakś czas, powiedzmy do następnego lata. Jako początkujący w łagodnym terenie
3. Zamieniam na Fox Float X

Albo zupełnie po taniości jakiś SUNTRON czy DNM, lub inna "chinine", tylko na czas składania i pierwszych testów

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanie. Damper jest z mocowaniem 8x30mm od dołu, a muszę zmienić to na 8x22mm. Czy można to zrobić bez tych specjalistycznych narzędzi, które są wymienione w manualu? Co ważniejsze, czy wyjęcie tego co jest będzie trudne? Poniżej foto dampera i nowa tuleja 

466428064_rockshoceyelet.JPG.20a36d664457a9f818a0e4f9ac32d240.JPG

2116674534_eyeletbearing.JPG.7228b37abb8203232e23c8caddb83f96.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KSikorski Dzieki.

To jeszcze jedno pytanie laika. Są dwa sposoby mocowania dampera? 
1. Tuleja (bushing) - standard
tuleja.JPG.548f4a5ad858172e763221961daccbf5.JPG

2. Łożyska (bearings)

1472370638_ozyska.JPG.d9793afa21a7e573dd0ea557e52c9495.JPG

Jak złoże ten rower to będę fachowcem od damperów 😜 

Tak nawiasem mówiąc to zjecie które wstawiłem w poprzednim poście to coś pośredniego, tuleja łożyskowana :) 

1076191798_eyeletbearing.JPG.8ef0c652355cb72cebdf5972ec1f88be.JPG

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Części zaczynają przychodzić. Zanim przyjdzie rama, to resztę skompletuje (mam nadzieje).

724011186_koapomontazu_s.jpg.83f50f2a7797d479226bd37485b55f3b.jpg

Amortyzator RS Lyrik (Dzięki @KSikorski :) ), koła Deore XT, opony Maxxis 2.3 cala.

Na kołach była naklejka, żeby nie używać łyżki do opon 😲. Dobrze że opony są składane, więc udało mi się naciągnąć rękami. Napompowałem i nawet trzyma powietrze bez mleka. Musze jakiś poradnik przeczytać jak "zamleczyć" opony. :) 

11tys. PLN wydane, a efektu jeszcze nie widać :D 

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeżeli takie jak większość początkujących, to nie ma się co martwić.

To te koła mi wystarcza na długo ;) . To jeszcze pytanie o korbę, chociaż już to bulo poruszane. Korba wystarczy 8100? W zasadzie wszystko kupiłem 8120, oprócz kół :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...