Skocz do zawartości

[koło] Pękła obręcz - jaki może być powód


pdz

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj zamówiłem nowe opony, bo przód słaby a tył łysy, dzisiaj złapałem kapcia i myślałem, że jak to często bywa przy zużytych kapciach, jakiś drucik, kolec akacjowy ale nie znalazłem nic.

Wymieniłem więc dętkę, napompowałem, przejechałem kilka kilometrów i znowu kapeć.

W domu okazało się, że obie dziury dokładnie w tym samym miejscu ale od wewnętrznej strony.

Koła jak się okazało są przygotowane pod mleko, mają opaskę ale zdziwiłem się, bo na połowie obręczy opaska idealna a na połowie pomarszczona, zdjąłem ją i okazało się, że na połowie obręczy jest pęknięcie wzdłuż a także przy niektórych nyplach - szczegóły na fotkach.

Od jakiegoś czasu czułem jakby koło było miękkie, nawet je zdjąłem i sprawdzałem czy to łożyska, szprychy ale wszystko w ręku wydawało się być sztywne.

Ważę 90 kg, tym rowerem latam do pracy 50/50 asfalt, las, czasami jadę bez trzymanki i przelatuję przez łączenia kostki z asfaltem, jeżdżę też zimą, może to wina wody z solą, która jakośsiętam dostała ?

Co mogło być powodem Waszym zdaniem ?

scale21.jpg

scale11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scott Scale 2019 rok, mam go od nowości, nie tak dużo przelatane, opaska pod tubeless, jeżdżę na dętce, dętka była fabrycznie.

Zastanawiam się czy to nie wada lub złe centrowanie, może za mocno napięte szprychy, bo i okolice nypli mają pęknięcia.

Swoją winę mógłbym uznać w 2 przypadkach :

jazda bez trzymanki (więc większy nacisk na tył) przez niskie krawężniki, takie co są między posesjami jak się jedzie ścieżką i przejazdy przez łączenie asfalt-kostka

jazda zimą i ewentualne działanie soli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie na 100% nie jest problemem , jeżdżę na ciśnieniu przód ok. 2.0 , tył ok. 2.2 , przyjmijmy max. 2.4.

Mam pompkę stacjonarną Lezyne z manometrem do kontroli miernik SKS i pokazują te same wartości, tak samo traktuję Scale i Sparka jak i poprzednie rowery, kiedyś w zamierzchłych czasach jeździłem bliżej 3.0 ale to lata temu.

W szosie mam koła karbonowe Evanlite, spytałem producenta o max. ciśnienie, podali 7.5 , ja pompuję do 6.0.

Wyeksploatowanie także bym wyeliminował, bo miałem stary rower na 26" kołach, przejechałem około 30.000 km i taka rzecz mi się nie stała a miałem do pracy koła WH-MT55 a więc nie najwyższych lotów i ważyłem wtedy 100 kg, obecnie 90 kg.

Scale ma przelatane raptem 10.000 km.

Błędy przy składaniu ... napięcie szprych ? wtedy by pękały, bo koło jest proste, mam centrownicę ale nie było potrzeby centrowania go a od jakiegoś czasu jak jechałem i wchodziłem w zakręt to koło się lekko wyginało, czułem że jest miękkie ale na postoju jak ręką próbowałem je wyginać na boki, było sztywne, na łożyskach, osi brak luzów, klocki nie ocierają.

Doprecyzuję podjazd pod krawężniki , to takie 2-4 cm, nie takie podjazdy po krawężnik 10-12 cm.

Tak czy inaczej napisałem do salonu gdzie kupiłem rowery z prośbą o wycenę koła lub przeplecenia na nową obręcz a przy okazji zawiozę koło aby ocenili. Obecnie najbliżej mi do tego, ze to wada co widać po idealnej obręczy na jej połowie a druga połowa to tak jak widać na zdjęciu , pomijając samo pęknięcie jest zniszczony lakier ten czarny a w środku było suchutko.... ale nie serwisowałem w salonie roweru, tylko sam, więc pewnie nie przejdzie.

Edytowane przez pdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem kupić koło takie jak było - brak, przeplecenie na nową obręcz to kwota 550 pln (z obręczą) lub więcej w zależności od obręczy... zastanawiam się nad nowym kompletem a to przednie zostawię na zapas.

 

Co ewentualnie polecicie ? Coś niedrogiego, trwałego, nie musi być mega lekkie, bo to koła do pracy.

Warunek : 29" 12x148 , pod kasetę Shimano 1x12 , tarcza na 6 śrub.

Edytowane przez pdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...