Skocz do zawartości

[1x12] Shimano SLX na 142x12


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Skladam sobie rower na ramie Accent point 29, ktora niestety ma 142x12 z tylu. 

Nabylem do niej kolo shimano WH-MT601 z microspline do kaset 12 rzedowych. 

do przodu korba slx 7100 o lini 52, q 172. Zebatka 34T, kaseta slx 7100 10-51. Suport mt800. Skręcony z jedna podkladka od strony napedu (73mm)

I teraz pytanie. Czy jak to zloze to bedzie dzialac I linia bedzie ok?

czy mam cos robic z podkladkami? Korba? suportu? Jesli tak to ktorymi?

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździć się da, ale jak łańcuch będzie na największej zębatce kasety, to będzie dość mocno przekoszony. Jak nie masz możliwości wymiany korby, to dałbym 2 mm podkładek pod zębatkę, żeby zbliżyć ją do ramy. Po dołożeniu podkładek mogą być potrzebne dłuższe śruby/kominy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zamiast korby M7100 zastosować M6000/M7000/M8000/MT600/MT700 z linią łańcucha 50mm i do tego zębatkę banless to napędów shimano 1x12.
Sam mam taką konfigurację (12x142 + 1x12 microspline + FC-MT700 + https://banless.pl/pl/p/Zebatka-okragla-Shimano-96BCD-M6000M7000M8000/32 ) i bardzo nie chciałbym mieć dodatkowych 2mm przekosu, i tak chrupie na tarczy 51T gdy jest trochę błota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 sezony tak jeździłem bez żadnych problemów. Trochę startów w mazowieckich ogórkach i wszystko było w najlepszym porządku. Teorii o linii łańcucha też sie nasłuchałem i naczytałem.

Montuj całość, wyreguluj i ciesz sie jazdą.

:yes:

Edytowane przez schwinn0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując opcje mam takie

1) przekładka podkładki suportu na stronę przeciwna, podkladka korby zostaję bez zmian

2) przekładka podkładki korby naprzeciwna, podkladka suportu bez zmian po stronie napedu

Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niezbyt dobrze napisałem. Oczywiście mowa jest tyko o podkładce suportowej.

Nie wiem jak jest w suporcie shimano ale podkładkę tę suportową zakładasz dopiero po montażu suportu (suport mfg oraz suport ninja). I wtedy umieszczasz ją po stronie napędowej zgodnie z instrukcją albo po przeciwnej stronie aby zmienić nieco linię łańcucha w starszych ramach.

Żadnej innej podkładki w mechanizmie korbowym czy to M7100 czy M8100 nie widziałem.

Edytowane przez schwinn0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko jeszcze się nie wczytywałem w instrukcje montażu korby. Na chwilę obecną wkręciłem suport zgodnie z instrukcja dla 73mm gdzie po stronie napędowej miała być podladka 2.5mm. 

Tak więc wykręcę suport i przełożę ta podkładkę na stronę nienapedowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działać bedzie. Ale jak się używa najwiekszych koronek często to jednak jest głośniej, większe straty i szybsze zużycie. IMHO to w 1x wręcz idealna linia (sprawdzana metodą prób i błędów dla różnych konfigów kasety i blatu na korbie) to okolice 47mm. Niestety często nieosiągalna w orzypadku blatów większych niż 30-32T. Na mniejszych koronkach przekos nie jest tak krytyczny gdyż pomiędzy przodem i tyłen jest więcej niezazębionuch ogniw i łańcuch ma dużo więcej swobody żeby się przekosić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower już wisi na kołach. Podkladka przełożona. 

Prawe ramkę korby jest bardzo blisko ramy. Ok 5mm luzu od rury idącej do przerzutki :)

ale nic nie zahacza. 

Teraz pytanie odnośnie lancuch. 

Przy pasowaniu na największej koronce zostawić 2 segmenty czy 4? Bo z tego co czytałem to 1x12 żądzą się innymi prawami?

20220504_185848.jpg

20220505_012254.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Zostawiłem 4 ogniwa i chyba jest spoko. Łańcuch nie spada. Przerzutka ladnie pracuje. Rower skończony. Zostało ruszyć w drogę. Wyszlo rowne 12kg z pedałami (350g) :)

jedyne co to przy włączonym sprzęgle ciężej biegi wrzucą. Nie wiem jak być powinno bo pierwszy raz mam taką przerzutkę. 

20220506_160535.jpg

20220506_160514.jpg

Edytowane przez 666cin
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...