Skocz do zawartości

[Garmin] Jaka różnica jest między mapami w Fenix 5 plus a 6


Maaa

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu zegarka sportowego, mającego między innymi wskazywać mi czasem drogę podczas jazdy na rowerze i rozważam kupno Garmina Fenix 5 plus głównie ze względu na mapy, natomiast z kilku filmów na YT model 6 (bez Pro itp.) czyli bez map również ma opcję nawiguj, a w menu jest opcja ''mapa''. Jaka jest różnica po między tymi funkcjami, o ile w ogóle 6 faktycznie je ma, ponieważ nie wiem czy autorzy tych filmów nie zapomnieli jaki model faktycznie mają. Czy na obu mogę wybrać punkt na mapie i kazać mnie do niego nawigować? Pytam ponieważ 6 ma funkcje body battery która wydaje się być przydatna, a 5 z tego co wiem nie. 
 

Co do samego wyboru zegarka jako nawigacji a nie jakiegoś Garmina edge - wolę wole zegarek żeby móc używać go także do innych rzeczy, a dodatkowo kiedy mam telefon z nawigacją na kierownicy za bardzo się na nim skupiam, więc wole spojrzeć raz na jakiś czas na rękę niż ciągle patrzeć w ekran na kierownicy zamiast na otoczenie. 

Proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy wpis tutaj, jeśli np. kategoria jest zła proszę o przeniesienie do właściwej.

Edytowane przez Maaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogę w kwestii samych map - nie wiem.

Ale raczej mimo wszystko zniechęcam do używania zegarka jako jedynej nawigacji - bardzo mały ekran, małe szczegóły, konieczność szybkiej adaptacji wzroku podczas jazdy, brak możliwości sterowania zegarkiem podczas jazdy - puścisz kierownicę obydwiema dłońmi?, a w końcu nie zawsze jest mozliwość by bezpiecznie nawet puścić jedną - szybki zjazd, nierówna nawierzchnia, śliska droga...

O ile w sporze zwolenników telefon/nawigacja na kierze można widzieć argumenty po obu stronach, tak moim zdaniem zegarek w tej roli na rowerze to bardzo słaby wybór. Co innego bieganie, nawet turystyka piesza. Ale rower? Przemyślałbym jeszcze :)

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maaa napisał:

a dodatkowo kiedy mam telefon z nawigacją na kierownicy za bardzo się na nim skupiam

ale jeśli będziesz miał licznik na którym nie widzisz nic oprócz prędkości i mapy to się na nim nie będziesz skupiać bo nic "ciekawego" tam nie zobaczysz

 

Kup sobie licznik, nawigowanie zegarkiem jest nieintuicyjne i niebezpieczne, szczególnie na skrzyżowaniach, których nie znasz i nie wiesz gdzie jechać. Jednoczesne obserwowanie otoczenia, hamowanie i sprawdzanie navi z odrywaniem ręki od kierownicy nie może się dobrze skończyć. I piszę to jako osoba używająca zarówno licznika jak i zegarka od garmina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zegarek można zapiąć na kierownicy na specjalnym uchwycie. Ja tak robię jak ćwiczę na trenażerze - zakładam pas do pomiaru tętna. Łatwiej mi wtedy klikać na zegarku, trenażer mam rolkowy i trudno na nim utrzymać równowagę.

Natomiast jazda w terenie to zegarek zapięty na ręce - używam go jako "monitora funkcji życiowych" - czy jadę treningowo, czy z sakwami - zegarek służy mi tylko do tego (+ bieganie, piesze wycieczki). Jak jadę treningowo, to zerkam częściej na zegarek sprawdzając tętno albo prędkość, jak jadę "podróżniczo" - to tylko sprawdzam czy robią się autopauzy i czy zegarek potem po skończonej przerwie rejestruje trasę.

Nie mam Garmina ale na mój zegarek mogę wgrać trasy w postaci "kreski" - i robię to czasami, jako wyjście awaryjne ale nigdy nie nastawiałem się na takie nawigowanie. To się może sprawdzić na zawodach triathlonowych ale "cywilnie" - niekoniecznie.

Do nawigacji - moim zdaniem - lepiej użyć albo telefonu albo dedykowanego narzędzia, ja mam "ręcznego" eTrexa na paluszki - jeżdżę na nim po uprzednio przygotowanych trasach.

Wolę mieć dwa urządzenia - jedno do monitorowania, a drugie do nawigowania. Ale gdybym nie miał już wcześniej zegarka, to może kupiłbym jakiś bardziej zaawansowany licznik Garmina (sport i nawigacja w jednym). Z drugiej strony - paluszki - akumulatorki, ręczny eTrex i zero stresu związanego z ładowaniem.

 

Czasami, jak się za bardzo skupiasz na ładnych widoczkach, zamiast na nawigacji, to trzeba potem zawracać ;)

Pytanie, jakiej nawigacji potrzebujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...