Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Deore m610 SGS


zepter

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę wymienić tylną przerzutkę w Giant ATX 2 27,5 

Napęd 3x8.

Mechanizm korbowy: 42/34/24T

Kaseta - CS-HG51   rozmiar 11-30

Obecnie jest założona przerzutka Turney RD-TY 300 rozstaw  kółek w wózku 75mm . Więc pewnie jest to wózek SG .

Kupiłem przerzutkę RD-M610-SGS . Czyli z długi wózkiem 95mm.

Czy powinienem kupić przerzutkę z wózkiem SG czy ta z wózkiem SGS może być .

 

Edytowane przez zepter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno . Przecież zakres ruchu jest mniejszy .

Klamko manetki ma ST-M 310 oczywiście 3x8.

W takim razie czy 9 rzędowa ALTUS M2000lub  Alivio RD-M3100 też nie będzie współpracować z moim napędem ?

Poczytałem i dowiedziałem się że przerzutka 10 rzędów nie będzie działać z manetka 7,8,9 . Ale przerzutka 9 będzie działać z 8 manetka i kaseta 8. 

Edytowane przez zepter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Kupię w takim razie 9 . Nie pomyślałem że to może być problem przy 10 . Myślałem że przereguluje  zakres ruchu przerzutki i będzie ok. Dzięki.

Jeszcze dopytam o długość wózka czy musi być to SG czy może być SGS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dopytam aby nie popełnić kolejnego błędu przy zakupie. 

Jeżdżę rekreacyjnie  po ścieżkach i drogach ubitych . Co lepiej kupić Alivio rd-m3100 czy Deore rd-m591.

 Chciał wymienić korbę z kwadratu na Hoolowtech 2 ale nie ma 3 rzędowych Hoolowtech 2 z 42/34/24T  Co mi byście zaproponowali w dolnej półce cenowej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaproponował 22-32-42, szczególnie jak jeździsz w górach. Szczególnie jak już wkładasz przerzutkę z długim wózkiem, która ma dostateczną pojemność. Przednią by trzeba sprawdzić na okoliczność małej zębatki, ale młynek 22 doda prawie 10% przełożenia. Co do przerzutek to nie powiem - jest dylemat, bo nowsze modele z niższej grupy mogą być lepsze a tu jest ponad 10 lat różnicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walił to mało powiedziane, ale nie trzeba z tym już żyć bo są lepsze przerzutki. Nie rozumiem zachwytu nad deore m591, dla mnie zawsze była słaba. M771 czy stare M952 w systemie klasycznym jeszcze dobrze przerzucały, ale m591 to padlina i zmiana na alivio shadow M3100 jest odczuwalna na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem/mam poniższe: 

m591 - dla mnie to jest przerzutka bardzo dobra, mam jedenastoletnią i działa super, łańcuch rzeczywiście lata dosyć mocno przy 3x, do napędu 1x jest idealna do gravela np. bo do jazdy po dziurach się słabo nadaje

m592 - shadow mi słabiej przerzucał i złapał luzy bardzo szybko, oczywiście łańcuch latał dużo mniej

M771 - po zmianie z m591 odczuwalnie mniejsze latanie łańcucha, po prostu jest mocniejsza, przerzuca najlepiej z wymienionych. 

Z tym XTRem M952 nie miałem nic wspólnego 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem wczoraj o przerzutkach i mam teraz mętlik w głowie. 

Tą Deore rd-m610  to kupiłem tak na na pałę . Poczytałem  popisałem. I zamówiłem na szybko Alivio rd-m3100. I już ją zwróciłem.

Ale w między czasie znalazłem trochę informacji na temat nowych przerzutek Shimano Shadow  i wypowiedzi są raczej negatywne . Argumentowane jest tym że są bardzo czułe na wszystkie problemy z hakiem, linkami , szybciej łapią luzy  są bardziej delikatne i mają twardsze działanie. Są  to posty z przed roku, dwóch lat.

Oczywiście że kupując nowe modele napędu od 10 wzwyż jesteśmy skazani na Shadow.

Mój napęd to

- kaseta - CS-HG51   rozmiar 11-30

- manetki sl-m315 Altus

- przerzutka tył  to zwykły Turney ( jest zadbany i działa bardzo dobrze )

- przednia przerzutka to najtańsze Shimano

- korba to No name  fabrycznie zamontowany 42/34/24T

- łańcuch HG-71

Napęd jak i cały  jest zadbany czyszczony i smarowany regularnie co 100km. Działa bardzo dobrze jak na Turney  . Linki wymienione na nowe.

Ale mam drugi starszy rower z napędem 3 x 8 i tam mam przerzutkę tylną do wymiany więc postanowiłem z tego założyć do tego starszego roweru  a tu kupić nową.

Czy mógł by mi ktoś doradzić co mam kupić aby było to  optymalne do mojego Giant  ATX 2 27,5. Jeżdżę rekreacyjnie głównie asfalt czasem lasek ale nie góry rocznie około 2000km.

Znalazłem takie propozycje 

- RD-M3000

-RD-M3100 ( którą zwróciłem)

-RD-M591

- RD-M592

Prosta rzecz kupienie  przerzutki a ile ma z tym problemu.

Prosił bym odpowiedź co mam kupić i cieszyć się jazdą.

 

 

 

 

Edytowane przez zepter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do czynienia z nowymi przerzutkami w moich i bliskich rowerach Shadow 9sp, a dokładniej z modelami m4000 i M3100. Założę się że te mityczne luzy to zwykły forumowy jazgot i paranoja. Jak weźmiesz każda przerzutkę to ma luzy jak nie jest napięta. Nowe modele M4000 i m3100 lepiej wg mnie działają od starego M662 SLX (wyżej w hierarchii jak M4000/M3100 o dwa oczka) i rzeczywiście przerzutki Shadow 9sp zostały w przeciągu kilku lat poprawione i podkreślam nie ma możliwości kupna złej przerzutki. Od wielu lat napędy od grupy Acera wzwyż są już na tyle dobre, że czyste/zadbane będą działać latami.

Gdybyś zobaczył co jest w X01 eagle w rękach to byś się zdziwił, że to dziala przy mega ogromnych luzach (dopiero po napięciu łańcucha ona sztywnieje), a 12 rzędówki wymagają precyzji nieporównywalnie większej jak 9sp.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze założyć przerzutkę szosową Shimano 105 RD- 5701 GS, a gdy kaseta nie jest większa niż 11-30 to brać wersję z wózkiem SS, dzięki temu przerzutka nie będzie podskakiwała w trakcie jazdy po dziurach. Przerzutka jest sztywna, ma mocną sprężynę, działa z manetkami mtb 8,9 speed.

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem posty które bardzo źle opisywały system Shadow . Wskazywały na jego zawodność  i problemy w porównaniu do starszego typu konstrukcji przerzutki. 

Z jednej strony Turney działa niezawodnie i nie chciał bym kupić czegoś co będzie sprawiało mi problemy . Ludzie piszą o Shadow że jak wyregulują przełożenia w części kasety to mają problem z innym przełożeniem. 

Przerzutka rd-m592 ma tak na moje oko lepiej poprowadzoną linkę niż rd-m591 w której jest linka zawinięta w pętle.

Dodatkowo rd-m592 ma kompatybilność z największą zębatką: 32T-36T a ja mam kasetę 11-30. Czy to może być problem. 

Tak nawiasem mówiąc to rd-m591  opisywana jest jako trwała  nie mająca wad przerzutka .

Za to rd-m3100 i rd-m592 bardziej mi się podoba z wyglądu.

I pewnie każda jak jest wszystko w napędzie idealne to będzie działać dobrze .

 

- rd-m3100 ( największa zębatka minimum 32 )

- rd-m4000 ( największa zębatka minimum 32 )

- rd-m591 (największą zębatką: 28)

- rd- m592  ( największa zębatka minimum 32 )

Co mam kupić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę do mojego poprzedniego posta. Dawniej był jazgot o to, że shadow źle pracowały z mniejszymi kasetami. Dotyczyło to modeli m592, m662, m772, m972. Generalnie w jednym rowerze nie miałem problemów z kasetą 11-28, a w drugim miałem. Zakładam, że to była kwestia umiejscowienia przerzutki i kształtu haka i te modele bym omijał. M591 jest gumowata jak gacie - ja tego nie lubię.

M3100 działa bardzo fajnie z kasetą 11-28. Mogę pokazać filmik ze stojaka, bo wrzucałem niedawno taką przerzutkę w matki MTB. Tak myślę, że Shimano usiadło i w nowszych i tańszych generacjach shadow (M3000/M3100/M4000) poprawili konstrukcję żeby pasowała do mniejszych kaset.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem  tą Alivio m3100 u kolegi w rowerze. Ta Alivio wygląda jak plastikowa zabawka  przy Deore m 610. Już sam nie wiem . Ten korpus w m3100 jest plastikowy ? 

Może jednak m592/1 kupić . Czy te Deorki m592/1 są też takie plastikowe.

Edytowane przez zepter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zepter napisał:

Może ktoś miał w ręku albo posiada taką zmieniarkę . Nie chcę już odsyłać ciągle tych przerzutek.

Sprawdziłem dzisiaj i przedni korpus jest z jakiegoś tworzywa sztucznego, a wewnętrzny metalowy. Pamiętaj, że kultowe SRAM/Sachs plasma też były plastikowe

Obecnie SRAM SX jest robiony z tworzywa sztucznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...