Skocz do zawartości

[Zmiana napędu] 2x na 1x


cursarius

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, planuję wymienić napęd w rowerze. Obecnie jest to 2x11, Shimano FC-M8000 Boost, 26/36T, kaseta SLX M7000, 11-42T

Planuję zakupić zębatkę XT FC-M8000-1 i kasetę Deore XT CS-M8100

Czy ta zębatka będzie hulać z tą kasetą, skoro jest przeznaczona do napędów 1x11? Czy problemem będzie tutaj łańcuch? Rozumiem wymianę manetki, myślę czy nie lepszym będzie wybranie xtr zamiast xt?

Czy może inny zestaw będzie lepszy, co byście polecili? Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sram robi kasety 12 na zwykły bębenek shimano, ale zaczynają się od 11 zębów (NX). Natomiast shimano 12 oraz lepsze SRAMy potrzebują specjalnego bębenka (każde innego).  Tak więc korba to najmniejszy problem. Sens to może mieć, jak ci się wszystko zużyje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, some1 napisał:

Do kasety M8100 potrzebujesz 12 rzędowa przerzutkę, łańcuch oraz pewnie nową tylną piastę albo cale koło, bo nie wejdzie na obecny bębenek. Inaczej mówiąc, to nie ma dużego sensu.

 

Przerzutkę jak i łańcuch rozumiem, że muszę zakupić nowe. To biorę pod uwagę. Czyli obecna piasta nie będzie pasować do XT CS-M8100. Także w tym przypadku wymiana piasty.

Powodem wymiany jest już mało miejsca po lewej stronie kierownicy, jak i trend 1x. Mam tam dodatkowo manetkę od "myk-myka" jak i blokadą amorka . Chociaż planuje wymianę amortyzatora  z blokadą w manetce. Zwolniłoby się miejsce. Zostać przy 2x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza opcja to po prostu zdemontować przednią przerzutkę, założyć blat NW i jeździć na tej kasecie którą masz teraz. 

Opcja tania+, to wymiana kasety z tyłu na 1x11 11-46, z którą tylna przerzutka powinna sobie poradzić (jeśli to coś w stylu M7000-11-GS).

Opcja średnia to 1x11 z kasetą 11-51 (nowe Deore M5100). Tu już potrzebna wymiana tylnej przerzutki.

Opcja na bogato, to 1x12 od SRAMa lub Shimano w zależności od preferencji. Shimano nie robi kaset dwunastorzędowych pasujących na klasyczny bębenek, ale można zamiast tego wstawić Sunrace, Sram czy coś z Chin. Byleby zaczynało się od koronki 11T, wtedy nie musisz nic robić z kołem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodzi po głowie mix kasety 12rz pod stary bębenek z przerzutką i manetka m7100/8100 i korbą slx m7000 z blatem od korby Shimano 1x12 tak żeby łańcuch Shimano ładnie chodził. Największym problemem jest kaseta Sram NX 11x50 to kawał kloca a Sunrace 11-51 podobno działa znacznie gorzej (takie opinie znalazłem na forum). Na szczęście mam prawie nowe 2x10 które nawet lubię więc czekam może pojawi się jakaś alternatywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cursarius napisał:

Mam tam dodatkowo manetkę od "myk-myka" jak i blokadą amorka . Chociaż planuje wymianę amortyzatora  z blokadą w manetce.

Hmm, coś chyba tu namieszałeś.

10 godzin temu, cursarius napisał:

Zostać przy 2x?

Jeżeli Ci pasuje, to po co zmieniać? Żeby zwolnić miejsce na kierownicy, możesz kupić manetkę podpinaną pod klamkę hamulca. Oczywiście systemy muszą być ze sobą kompatybilne, co może stanowić jakąś przeszkodę.

Ogólnie jeżeli miałbym zmieniać napęd z którego jestem zadowolony, na taki za mnóstwo kasy, to bym stwierdził że to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie manetki pod I-Spec.

Planujesz kupić amortyzator z blokadą w manetce, a gdzie teraz niby masz blokadę? Przecież to na kierownicy, to właśnie manetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cursarius napisał:

Tak to obecnie wygląda. Sam napęd mi nie przeszkadza, napisałem że zwolniłoby się trochę miejsca z lewej strony, aczkolwiek planuję zakupić amortyzator z blokadą w manetce DSC_0658.jpg1.thumb.jpg.2c6f826aeaf9aa5f738e26b2a77e5257.jpg

Ten wskaźnik na manetce też w sumie zbyteczny. Rock Shox ma manetke One Lock którą możesz obsługiwać amor i sztyce ale w połączeniu z manetką od przedniej przerzutki i tak wygląda to słabo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że te wskaźniki na manetkach są niepotrzebne. Trochę miejsca to zajmuje.

Tak więc, na chwilę obecną trochę przystopowałem ze zmianą tego napędu. Dla mnie działa dobrze. To próba odchudzenia roweru, uporządkowanie miejsca na kierownicy jak i trend związany z posiadaniem napędu 1x były argumentami za. Chociaż z samej ciekawości chciałem spróbować tego napędu, jak to działa itp, niewielkim kosztem. Myślałem tak, wymienię blat z przodu, dokupię nową kasetę i przerzutkę wraz z manetką i będzie hulać. Jestem zdania że, jak robić to dobrze. Aczkolwiek nie na xtr :P Zbliżają się maratony jak i ultra. Przydało by się coś nowego. Więc chyba, zamiast tego napędu kupię amorek :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, zrobiło się ciasno po lewej stronie. Jest tego już dużo, doszła manetka od myk-myka. Stąd ten zamysł na zmianę napędu jak i blokadę amorka w gripie/manetce. Te obecne działają wyśmienicie. Wstrzymam się ze zmianą tych manetek do czasu zakupu amorka. Potem się zobaczy, a raczej kiedyś zmiana napędu na 1x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ispeców jest kilka wersji i trzeba manetki spasować typem z klamkami hampli

Jeśli masz piasty dt350 lub dt240 lub jakieś lepsze koła fabryczne od DT (na ratchet) to CHYBA wystarczy wymienić bębenek na microspline czy xd co jest skomplikowane jak wymiana przykrywki na słoiku - ale se to musisz potwierdzić bo na stówę nie jestem pewny. Tak przy okazji to jestem rozwiązaniem XD rozczarowany i nigdy w to więcej nie wejdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Chleje24na7 napisał:

Ja bym został przy 1x11, ale w zestawie:
- Przerzutka M8100
- Kaseta Deore M5100
- Manetka to co teraz masz.

Ale, czy to nie będzie pogorszenie tego napędu? Przecież ja mam obecnie te same stopniowanie w kasecie, co w tym M5100. Ja mieszkam i jeżdżę w terenie typowo górskim. Nie zajadę się :P Blat z przodu 30 plus kaseta 11-42?

 

19 godzin temu, grzesiowu napisał:

Jeśli masz piasty dt350 lub dt240 lub jakieś lepsze koła fabryczne od DT (na ratchet) to CHYBA wystarczy wymienić bębenek na microspline czy xd co jest skomplikowane jak wymiana przykrywki na słoiku - ale se to musisz potwierdzić bo na stówę nie jestem pewny. Tak przy okazji to jestem rozwiązaniem XD rozczarowany i nigdy w to więcej nie wejdę.

Koła są jeszcze od producenta, piasty także. Wcześniej już napisałem, zostawiam po namyśle tak jak jest. Za dużo zmian na obecną chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cursariusm5100 ma stopniowanie 11-51. Według mnie to jest najsensowniejszy kompromis między kosztami przesiadki na 1x12 w wersji M8100 (zmiana bębenka i wszystkiego wokół), a 1x12 na cięższej od deore kasecie NX 11-50 i z w dodatku z mniejszym zakresem.

 

Chyba, że chcesz 1x12 w pełnej okazałości to cały zestaw XT jest w porządku, chociaż w mojej opinii i tak lepiej wziąć kasetę SLX m7100 lub deore m6100 niż XT m8100 ponieważ aluminiowe koronki w górach znikają w oczach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...