Skocz do zawartości

[elektronika rowerowa] Patenty na automatyczną skrzynie biegów


Rekomendowane odpowiedzi

Robił ktoś z was kiedyś automatyczną skrzynie biegów w rowerze? Ja się zastanawiam jak się za to zabrać i najprostsze rozwiązanie jakie mi przyszło do głowy to zrobić jakiś licznik prędkości, podłączyć pod urządzenie typu arduino i z tego w zależności od prędkości sterować linką od przekładni planetarnej. Myślicie, że może się to udać? A może jakoś inaczej byście się za to zabrali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, medano123 napisał:

Robił ktoś z was kiedyś automatyczną skrzynie biegów w rowerze? Ja się zastanawiam jak się za to zabrać i najprostsze rozwiązanie jakie mi przyszło do głowy to zrobić jakiś licznik prędkości, podłączyć pod urządzenie typu arduino i z tego w zależności od prędkości sterować linką od przekładni planetarnej. Myślicie, że może się to udać? A może jakoś inaczej byście się za to zabrali?

Piasta alfine Di2, do której zrobisz własny moduł sterujący pobierający dane z czujnika kadencji i czujnika prędkości. Najprościej będzie użyć czujników przewodowych z jakiejś sigmy, trudniej będzie zrobić łączność bluetooth / ant+ z czujnikami akcelerometrycznymi. Najtrudniej będzie zrobić do tego dobry firmware i wyznaczyć przebiegi funkcji kadencji i prędkości w momentach zmiany biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej mieć możliwość zaprogramowania progów prędkości lub kadencji, a do tego mieć przełącznik auto-ręczne lub blokadę zmiany pod przyciskiem?
Można naćkać czujników ale logika działania będzie bardzo skomplikowana (z samych czujników nie wiadomo co tak naprawdę jadący robi i jakie są jego oczekiwania), a i tak nie wpasuje się we wszystkie możliwe scenariusze.

Odnośnie czujnika mocy, to trzeba pamiętać, że jak się bardzo mocno ciśnie, to biegi nie wchodzą. Na jednych z dni testowych rowerów były mini zawody w sprincie. Jak przygazowałem, to 2 biegi z rzędu nie weszły, a jak trochę odpuściłem i wskoczyły, to zmiana była za duża i odpadłem.
Trzeba by dobrze dostroić sterownik, żeby we właściwym momencie dawał zmianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dobrze opisać funkcję celu (w uproszczeniu jakie są oczekiwania) i wyjdzie jakie parametry wejściowe należy brać pod uwagę. No i w dzisiejszych czasach oprogramowanie tego i tak będzie dużo łatwiejsze niż całkiem zacnie działająca logika skrzyń automatycznych kiedy wszystko było oparte na "mózgu" hydraulicznym...

W sumie można też wyjść od tego jakie parametry brały pod uwagę prymitywne skrzynie auto.

auto2.png

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...