Skocz do zawartości

[Kaseta] 9rz do korby 48-36-26


martinn24

Rekomendowane odpowiedzi

Kasety 9s mają z reguły duże przeskoki pomiędzy biegami. Chlubnym wyjątkiem jest HG-400 11-28 (11-12-13-14-16-18-21-24-28) która ma początek szosowy a koniec z MTB. Jednak przy takiej korbie może zabraknąć miękkich przełożeń jeżeli jeździsz w terenie górzystym. Wtedy trzeba już wybierać coś z największą zębatką 32 lub 36 w zależności od potrzeb i liczyć się ze skokami 14-17% w zakresie twardych przełożeń co nie jest przyjemne. Niedawno HG-400 11-28 kupowałem w sklepie Biostern za 69 zł ale w tej chwili są niedostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z racji podobnego terenu (Mazowsze, kompletnie nie ma gór) napiszę tak:

całe życie myślałem, ze wolno jeżdżę, bo mam za miękkie przełożenia. Zamówiłem tarczę 50T, do korby. Finalnie miało być 50/39/30. Ostatnio poczytałem o kadencyjnej jeździe i okazało się, że taka mi bardzo odpowiada. Kadencja, z jaką jeżdżę, to 80-95 i to mi bardzo odpowiada. Treningi krótkie, ale w efekcie podobne do biegania.

Do rzeczy - nie wrzuciłem ani razu na obecnie posiadaną tarczę 46T. Cały czas jeżdżę na 39T, a z tyłu... z tyłu mam HG200-9 11-32 i ani nie brakuje mi twardych, ani nie brakuje miękkich. Do najtwardszych jeszcze nie doszedłem, bo nie chcę schodzić poniżej kadencji 80, a brakuje mi formy na 39/11@>=80. 

Z drugiej strony - każdy jest inny i ma inne potrzeby.

Konkludując - w moim wypadku, w tak płaskim terenie zakres korby, jaki mam obecnie: 46/39/30 i kasety 11-32 jest nawet za duży. Planuję korbę zmienić na 42/32 dwurzędową, albo nawet na 40/28. Możliwe, że usunę zupełnie przednią przerzutkę i zostawię napęd 1x9 w konfiguracji 40 albo 42 z przodu i 11-32 z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, borsooq napisał:

całe życie myślałem, ze wolno jeżdżę, bo mam za miękkie przełożenia

Niestety jest to dość powszechne mniemanie i jak sam widzisz trzeba było chwilę pomyśleć i spróbować czegoś innego i nagle olśnienie :)

Stąd się właśnie potem biorą pomysły na tak wielkie zębatki albo korby 3x jako "niezbędne i uniwersalne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...