Skocz do zawartości

[Tarcze] RT30 vs RT54


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam u siebie w Gravelu hamulce mechaniczne. Chwytam się wszelkich metod, żeby poprawić ich sprawność. Wpadną klocki półmetaliczne sprawdzone w MTB, zamontuję bezkompresyjne pancerze. Pozostaje kwestia tarcz.

Aktualnie mam RT30. Czy zmiana na RT54 cokolwiek zmieni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic. Problem w tych tarczach to brak ostrych krawędzi wycięć. Tym sposobem klocki są słabo oczyszczane ze zużytego materiału ciernego i ew. syfu z zewnątrz. Skuteczność hamowania marna. Założenie tarcz, które są po obu stronach szlifowane (nie klepane na prasie) diametralnie zmienia postać rzeczy. Jakieś chińczyki nawet ale szlifowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centerlock to żaden problem bo są relatywnie tanie adaptery na IS. No i tarcze raczej 3rd party (w tym chińce) bo shimano nie ma nic pasującego co byłoby szlifowane (a ostatnie wypusty nawet wysokich grup, pomimo tego, że nie pasują za bardzo mechanicznie, są już klepane na prasie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tarcz w hamulcach to słowo klucz. Większość na tym oszczędza. Od siebie polecę tarcze hayesa. U mnie latają w 2rowerach i jestem zadowolony.

Jeśli mają być dobre na centerlocka to są gotowe Sram-owskie z serii centerline. Dobra kombinacja klocków i tarcz daje świetne efekty.

Ale rzeczywiście adaptery dają większą skalę wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo są dość drogie i nie bardzo widzę sens, po przejechanych 700 km na aktualnych.

Gdyby opinie były takie, że przeskok między 30 a 54 jest znaczny, to bym wyciągnął te 130 zł.

Wrzucę sprawdzone klocki, jak nie będzie poprawy w połączeniu z pancerzami, to może za rok pomyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem u siebie w jednym z rowerów RT54, hamulce MT200 po zmianie tarcz na chińczyki a'la stary sram siła hamowania wzrosła niemal 2x. W innym rowerze mam wiekowe hamulce XT (m785) miały tarcze formula (tanie, z prasy) - nie hamowało. Po zmianie na RT66 (japan) w końcu zaczęło to działać jak powinno. Ostatnio też miałem nieprzyjemność jeździć na tarczach RT76 (china) i hamowało to jak tanie shimano (a były to hample m8100). Po podmianie kół na te z tarczami RT66 (japan) hamulce zaczęły działać.

Kształtem się za bardzo nie przejmuj - żeby tylko szerokość klocka była w miarę dopasowana do szerokości roboczej tarczy.

Równie ważne jak dobre tarcze są też klocki. Z tych w kształcie "tanie shimano" (b01s) najlepsze jakie przerabiałem to KoolStopy (nawet te "najtańsze", czerwone) oraz Unexy ThermalDispator (ceramiczne, słabo dostępne i równie "tanie" co KoolStopy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, skom25 napisał:

Gdyby opinie były takie, że przeskok między 30 a 54 jest znaczny,

Wszystkie tłoczone Shimano nadają się o kant tyłka potłuc.

Kolega @woojj wyżej między wierszami wspomniał, masz zapas bo hydraulika zgniecie? Tak to jakoś to tam działa, ale jak heble są słabsze bo opierają się na lince? To ściskanie tej śliskiej plasteliny jakim są wytłaczane Shimano nawet najlepszymi klockami daje taki sobie efekt. Ludzie narzekają na żywiczne klocki w tanich hamulcach... a to są świetne klocki pod warunkiem że tarcza je czyści i styk jest właściwy. Na takich wyobleńcach to jak jakieś rt54... lipa i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj obejrzałem tarcze po zdjęciu, bo wylądują na nowych kołach. Podczas mycia zauważyłem że strona od szprych jest perfekcyjnie wyszlifowana, podczas gdy zewnętrzna jakby tylko lekko przytarta.

Na początku pomyślałem że to kwestia ustawień zacisku, ale obydwie tarcze są takie same, a zaciski mam z dwoma ruchomymi tłoczkami. Zmacałem tarczę i mieliście rację. Wyszlifowana strona ma ostre krawędzie, czuć że skóra się o nie zaczepia. Zewnętrzna za to ma zaokrąglone brzegi.

Swoją drogą, to pokazuje jak głupie opinie krążą po internecie. Miałem tarcze Accent ( to samo co Ashima, A2Z itd), miały brzegi jak brzytwa. Ludzie narzekali że to źle, bo im klocki zjada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Swoją drogą, to pokazuje jak głupie opinie krążą po internecie. Miałem tarcze Accent ( to samo co Ashima, A2Z itd), miały brzegi jak brzytwa. Ludzie narzekali że to źle, bo im klocki zjada...

Wcale nie głupie. Myślę że złe wyciagasz wnioski.

Pomiędzy kiepską tloczoną tarczą a kiepską łowicką wycinanką jest miejsce na przyzwoite tarcze. Dobrze wyszlifowane ale mające sensownie rozłożone otwory, wystarczająco dużo materiału żeby klocek tarł powierzchnią do tego przeznaczoną a nie zawdzięczał części siły temu że otwory tarczy go ścinają...

Śliska tłoczona nie oczyszcza klocków a zbyt wycięta bez ukierunkowania otworów nadmiernie je zjada i też jej powierzchnia hamowania jest powiedzmy taka se... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez chwilę pomyślałem żeby mini szlifierką z jakimś frezem/ kamieniem zaostrzyć nieco krawędzie otworów. No ale jak popatrzyłem na ilość, to mi się odechciało :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na magnesówkę musiałbyś zanieść ale muszą być proste. Dodatkowo jest też kwestia stopu i ew. obróbki cieplnej bo to ma wpływ na wsp. tarcia.

A BTW widziałem ostatnio kolejny test gdzie najnowsze wypusty shimano z ice tech poległy w teście symulującym zjazd (rozwarstwily sie i pokrzywiły). Na wszystkich poprzednich ten sam problem występował (mala pojemnośc cieplna i niewystarczająca zdolność jego rozpraszania) a oni dalej uparcie promują tą "technologię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas uparcie twierdzę, że te Ice techy to największy szajs jaki można było wymyślić. Znowu mi się pokrzywił od temp tył. Już tuż tuż są na wykończeniu i nie chcę tego szmelcu na oczy nigdy widzieć. Już pomijam, że ścierają się 2x szybciej od zwykłych stalówek SLX'a jakie mam. To, że Japońce to promują to mnie nie dziwi ale nadal kupa ludzi to wciska tym co pytają co kupić dobrego. I to jest dopiero smutne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2021 o 09:45, Dokumosa napisał:

Miałem u siebie w jednym z rowerów RT54, hamulce MT200 po zmianie tarcz na chińczyki a'la stary sram siła hamowania wzrosła niemal 2x. W innym rowerze mam wiekowe hamulce XT (m785) miały tarcze formula (tanie, z prasy) - nie hamowało. Po zmianie na RT66 (japan) w końcu zaczęło to działać jak powinno. Ostatnio też miałem nieprzyjemność jeździć na tarczach RT76 (china) i hamowało to jak tanie shimano (a były to hample m8100). Po podmianie kół na te z tarczami RT66 (japan) hamulce zaczęły działać.

Kształtem się za bardzo nie przejmuj - żeby tylko szerokość klocka była w miarę dopasowana do szerokości roboczej tarczy.

Równie ważne jak dobre tarcze są też klocki. Z tych w kształcie "tanie shimano" (b01s) najlepsze jakie przerabiałem to KoolStopy (nawet te "najtańsze", czerwone) oraz Unexy ThermalDispator (ceramiczne, słabo dostępne i równie "tanie" co KoolStopy).

Akurat stoję przed kupnem tarczy do b01s, które z tych chińczyków wziąłeś "centerline" czy "G3" ?
https://pl.aliexpress.com/item/4001356053225.html?spm=a2g0o.detail.1000014.7.64972324BJ35fe&gps-id=pcDetailBottomMoreOtherSeller&scm=1007.33416.213724.0&scm_id=1007.33416.213724.0&scm-url=1007.33416.213724.0&pvid=397bd825-3dbe-487f-a347-46a756449470&_t=gps-id:pcDetailBottomMoreOtherSeller,scm-url:1007.33416.213724.0,pvid:397bd825-3dbe-487f-a347-46a756449470,tpp_buckets:668%232846%238113%231998&&pdp_ext_f={"sceneId":"23416","sku_id":"12000023272233346"}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam zakupów w ciemno tarcz Shimano bo coraz więcej przychodzi do klienta Chińskiego szajsu nie ciętego laserowo tylko z wytłoczki. Najlepiej widzieć to co się kupuje. Takie czasy nastały. Zaraz może w ogóle wszystko będzie z wytłoczki bo przecież Japońce za mało kasy wyciągają a my za mało płacimy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...