Skocz do zawartości

[Rower elektryczny] Wymiana baterii, zamiennik


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, miło że jesteście!
To mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość :) Zaznaczam, że jestem totalnym laikiem w temacie rowerów elektrycznych i stąd moje pytania.

Kontekst: Mój tata, 74 lata, ze względu na stan zdrowia przesiadł się ostatnio na rower elektryczny (żeby mieć możliwość jeździć sobie na rybki, bo sił na zwykły rower mało).
Kupił jakiegoś używanego elektryka Pegasus E-tour 36V, 250W. Bateria firmy TranzX 10AH, Bl03. Z samego roweru jest zadowolony, ale bateria niestety jest już zużyta i ma niewielki zasięg.  

Szukam mu lepszej baterii, doczytałam, że można regenerować, zawsze jest też opcja kupić kolejną używaną TranzX, ale tacie zależy żeby płytka BMS była oryginalna i działało wyświetlanie stanu baterii, a o to już ciężko i nigdy nie wiadomo, jak mocno zużytą się dostanie.

Dlatego najchętniej kupiłabym mu nową baterię innej, bardziej znanej i dostępnej firmy, która się zmieści na bagażniku, lub taką w zestawie z bagażnikiem. Tylko nie mam pewności, że tak można i że zadziała z tym silnikiem - to główne pytanie.

Chciałabym albo podmienić na taką: Bateria Green Cell 15Ah do roweru elektrycznego E-Bike 36V (swiatbaterii.pl)
Czy taka podmianka jest możliwa w ogóle? I czy będzie na obecnym wyświetlaczu widać stan baterii?

Albo coś takiego - Bateria roweru elektrycznego 36V 14Ah bagażnik 8838890155 - Allegro.pl
Tutaj odpada problem z dopasowaniem do bagażnika i wyświetlacz jest w baterii. 
Podpowiedzcie coś proszę 🙂
Beata

Edytowane przez Bethirsonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dziękuję bardzo za odpowiedź.

Tak, od tego zaczęłam poszukiwania, żeby może zregenerować tę co ma. Ale ta oryginalna elektronika, czyli ta płytka BMS to z tego co czytałam najbardziej awaryjna sprawa w tych bateriach, zwłaszcza, że ten model to już tylko używki, a po wymianie na uniwersalną nie widać na wyświetlaczu stanu baterii. Nie chce wydać 700-900zł na regenerację starej baterii, żeby za jakiś czas tata znowu jeździł "w ciemno".

Zamiast reanimować trupa pomyślałam o jakieś zupełnie nowej baterii, na gwarancji itp. Ta bagażnikowa Samsunga wdaje się spoko, ale czy wtedy wystarczy ten "kontroler" od silnika, czy jak to się nazywa, włożyć do tej puszki nowej podpiąć co trzeba i będzie śmigać? Skoro bateria jest do silników 36v to wydawałoby się, że powinno, ale nie znam się na tych podłączeniach za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiasz się uszkodzenia kontrolera w starym akumulatorze po czym proponujesz przełożenie tego właśnie kontrolera problematycznego do nowego akumulatora, to jaki jest sens kupowania nowego uniwersalnego akumulatora skoro i tak chcesz przełożyć starą elektronikę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no nie znam się. Myślałam, że ta często psująca się elektronika jest w samej baterii, a nie że do nowej będę przekładać jakiś stary kontroler. Jak mówiłam jestem zielona w temacie.

Tu typ regeneruje https://www.olx.pl/d/oferta/bateria-tranzx-11-6-ah-rower-elektryczny-regeneracja-CID767-IDJxJRc.html#36bd434658 i pisze: Uprzedzam, że najczęstszym uszkodzeniem w tego typu bateriach jest wada płytki elektronicznej (BMS) która nie jest już od kilku lat dostępna jako część zamienna. Wymieniam ją na uniwersalną (po wymianie elektroniki rower działa poprawnie, bateria ładuje się oryginalną ładowarką, jedyną niedogodnością jest brak wskazania poziomu baterii na liczniku - z powodu braku współpracy uniwersalnego BMS z szyną I2C) W związku z powyższym instaluję wskaźnik poziomu naładowania na baterii.

Stąd mój pomysł, że może kupię nową baterię, z nową elektroniką, ale na wszelki wypadek od razu z wyświetlaniem stanu na niej samej, jak w moim 2gim linku. Ale idąc za dobrą radą nie kombinuje już, tylko zregeneruję tę baterię w https://www.margo.wroc.pl/. Firmę znam, bo już kiedyś u nich regenerowałam baterię do odkurzacza :) Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...