Skocz do zawartości

[Gravel] Po bułki, ale może też na gravelove ultra?


Rekomendowane odpowiedzi

Do zabawy mam fulla na Sram GX i szosę na 105. Sprzedałem starego hardtaila i rozglądam się za jakimś budżetowym gravelem do jazdy "po bułki", wycieczki z żoną i dziećmi a może też jako opcji na jakiś maraton gravelowy.

W oko wpadł mi Triban 120 gravel. Dwie wątpliwości jakie mam to niewymienialny hak i rozmiar XL -mam 191cm, i prawdę mówiąc do jazdy po lesie chyba wolałbym Lkę...

Ma ktoś doświadczenie z tym rowerem? Jakieś inne wady?

Jednorzędowy napęd (uproszczona mechanika) i QR (możliwość wrzucenia na trenażer bez adaptera)  są dla mnie zaletami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem info o hamulcach, ale na szosie mam obręczowe i dają radę, podejrzewam, że będzie podobnie.

Zastanawiam się jakie realnie jest ryzyko skrzywienia/złamania haka? Nigdy mi się to jeszcze nie udało, dzieciakom, które raczej nie bardzo przejmują się sprzętem, też nie. Znajoma na szosie złamała hak podczas jazdy (nie wiem jak to zrobiła) ale w takiej sytuacji to ew. może gwarancja by zadziałała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to uszkodzenie mechaniczne. Złamać się raczej nie złamie, raczej mocno wygnie i złamie przy ewentualnym prostowaniu. 

Osobiście to bym tego nie kupił, rama całkowicie bez przyszłości, budżetówka w każdym elemencie. Już chyba lepiej w okolicach tych 3k polować na jakiegoś aspre/eskera a może jakiegoś przełaja z łagodniejszą geometrią. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ja odróżniam przełaj od gravela - przez tempo jazdy (i związaną z tym wagą). 

Poza tym gruz ma tą zaletę, że jak zostawimy rowery pod sklepem, to gruz dłużej tam postoi ;)

Zupełnie serio, jakby ten triban miał wymienny hak, to bym się nie zastanawiał. W podobnej cenie jest Aspire 1, ale ja wolę 1x10 niż 2x8 na clarisie. Boreas 1 to już 50% drożej, w tej cenie jak złamie hak, to sobie ramę w tym tribanie wymienię ;)

No tak ja odróżniam przełaj od gravela - przez tempo jazdy (i związaną z tym wagą). 

Poza tym gruz ma tą zaletę, że jak zostawimy rowery pod sklepem, to gruz dłużej tam postoi ;)

Zupełnie serio, jakby ten triban miał wymienny hak, to bym się nie zastanawiał. W podobnej cenie jest Aspire 1, ale ja wolę 1x10 niż 2x8 na clarisie. Boreas 1 to już 50% drożej, w tej cenie jak złamie hak, to sobie ramę w tym tribanie wymienię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem wymiennego haka jest wyolbrzymiony, bardzo rzadko się to zdarza w rowerach z baranem. Czy skrzywiony hak da się naprawić?. Tak, gdyby było inaczej nie było by do tego narzędzia.

Ja bym chyba jednak wołał XL ,nie widzę specjalnie zalet mniejszej ramy. W gravelu lepsza jest bardziej rekreacyjna geometria, bo w sumie używa się tego roweru na dłuższych trasach i często w codziennym użytkowaniu. 

Edytowane przez clavdivs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@keltu napisz proszę dwa słowa co ma sprzęgło i naciąg do ew. uszkodzenia haka? Zupełnie serio pytam, be zaczepki. Ciekawy jestem.

Wydawało mi się, że bez wygięcia w bok, hak może polecieć tylko jak zostanie mocno uderzony albo ma wadę produkcyjną.

Edytowane przez davos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspertem nie jestem ale wydaje mi się to całkiem logiczne że większe napięcie łańcucha = większe obciążenie wózka i co za tym idzie haka. Dosłownie 2 czy 3 dni temu czytałem na wykopie historię jednego speca który w sezonie wymieniał hak 3 czy 4 razy bo okazało się że jeździł na zbyt mocno skróconym łańcuchu, aczkolwiek mowa o MTB a nie Gravelu.

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też ekspertem nie jestem, ale za krótki łańcuch to by chyba raczej demolował przerzutkę niż sam hak.

Poza tym napięcie łańcucha poniżej kasety już nie jest wcale takie duże, nawet ze sprzęgłem. Nie bardzo sobie wyobrażam, żeby mogło to wpłynąć na urwanie haka. Ale jak pisałem, specem nie jestem i mało w życiu widziałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem złamany hak w Gravelu od uderzenia bocznego.

Za krótki łańcuch będzie bruździł przy zmianie biegów ale co ma do wyłamania haka? W płaszczyźnie w jakiej miałby działać łańcuch na hak ile jest materiału a ile jest w płaszczyźnie działania bocznego uderzenie przy np. przewróceniu się na przerzutkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało Panowie widzieliście... hak da się zgiąć wrzucając pod dużym obciążeniem żeby jechać lżej, ot tak po prostu. Niczego nie trzeba uderzyć wystarczy grubszy podjazd i zmiana biegu np. o 3 koronki. Komuś się wydaje np. że da radę na mocniejszym biegu z rozpędu, kończy się predkość pod nogami ściana, mocna redukcja... i voila. Da się tak połamać wózek, zerwać łańcuch, pogiąć hak a nawet koronkę kasety. Zrzutem z przodu pod takim grubym obciążeniem da się wyłamać zęby aluminiowej koronce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abdesignDzięki. Pogrzebałem trochę na ten tema, bywa jak piszesz. W takim razie odpuszczam tego tribana.

Poszukam jakiegoś bieda-gravela. Może Romet Aspre 1...
Chociaż nie podoba mi się wachlowanie przednią przerzutką w 2x8, to przynajmniej nie będzie tak bardzo kusił przypięty gdzies do płota... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to znam z "autopsji" mam takiego kumpla który zaliczył w ten sposób kumulację. Pogiął wózek, hak i kasetę. Na dupo górce której nie docenił. Ganialiśmy się po Bielaniaku, prosta , za nią wjazd, złapał hebel bo coś przytrzymało i musiał hamować, mocna redukcja no bo niemal stanął a chciał podjechać i nacisnął pedał na przekoszonym na 3-ech koronkach łańcuchu. Do-wi-dze-nia... wracał z buta na Ochotę a niczego tym razem nie uderzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, davos napisał:

@abdesignDzięki. Pogrzebałem trochę na ten tema, bywa jak piszesz. W takim razie odpuszczam tego tribana.

Poszukam jakiegoś bieda-gravela. Może Romet Aspre 1...
Chociaż nie podoba mi się wachlowanie przednią przerzutką w 2x8, to przynajmniej nie będzie tak bardzo kusił przypięty gdzies do płota... 

Jakie wachlowanie? Przy takich przełożeniach w terenie jedziesz sobie na mlynku spokojnie do 35kmh a na asfalcie ciągle na blacie bo tylko 46t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd w tribanie oceniam lepiej niż 2x8. Można jeździć na młynku ale to często będzie na małych zębach kasety, przyspieszy zużycie. Jazda gravelem to bardzo zróżnicowana jazda, raz dobra droga raz gorsza, jeśli nie na wachlujesz się przerzutka to się na trymujesz. 

Hak hakowi nie równy, to że komuś ta sztuka się udała, nie oznacza że się uda to z inną konstrukcją, tam jest całkiem solidny kawałek metalu.

To nie jest jakaś limitowana rama tylko powszechny produkt i gdyby hak tak łatwo się dawało, na pewno była by to powszechna opinia o tym rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam protoplastę, T100, sprzedawany na wolnobiegu z cynglomanetką, 1x7, niewymienny hak.

Decathlon miał w ofercie takie ucho z drutu, trochę ochrania hak, trochę wózek przerzutki.

Założyłem to ucho. Skatowałem ten rower z sakwami przez Czechy do Austrii i rozwaliłem wolnobieg.

Wymieniłem na kasetę, zrobiłem na nim teraz 900 km z sakwami, trochę lasami, trochę dziurawym asfaltem.

Hak wciąż na miejscu ;)

Ale koła do centrowania :D

 

Osłona przerzutki

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...