Skocz do zawartości

[napęd] Shimano Deore M5100 - opinie


MikeSkywalker

Rekomendowane odpowiedzi

Bez problemu rok jeździłem na takim zestawie:

CS-M8000 11-46; SL-M8000; RD-M8100 

RD-M8100 ma chyba dłuższy pantograf ale też dłuższe ramię mocowania linki względem M8000, więc suma sumarum jest kompatybilna. Jakie jest dokładne ratio jednej i drugiej to nie wiem, ale w praktyce działa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 6.09.2020 o 15:00, MikeSkywalker napisał:

Teraz czekam na test przerzutki w wersji grupowej czyli 11rz. i z kasetą 11-51.

Wiadomo coś nowego na temat działania Deore m5100? Ciekawe jak by działała ta kaseta 11-51 z przerzutką m7100/8100 i manetką m8000. Taki miks chodzi mi po głowie... próbował ktoś??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Przejechałem 1500km na napędzie składającym się z:

Korby FC-MT600 z blatem SM-CRM80 34T

Kasety CS-M5100 11-51

Łańcuchów KMC X11.93

Przerzutki RD-M5100-SGS

Manetki SL-M7000

Dla jakości pracy kluczowy jest dobór długości łańcucha w wersji "opasanie tarczy 51T+4/5/6 ogniw", zamiast występującej wcześniej "opasanie największych tarcz+2 ogniwa".

W drugim rowerze mam napęd 1x12 M7100 i z ciekawości porównałem działanie na obydwu przerzutkach - brak różnic. 5100 ma grubsze kółka w wózku.

Porównanie jakościowe: mooooże 5100 przerzuca minimalnie bardziej leniwie niż 7100... a może to kwestia zimowego zamulenia linki w pancerzu 🙂

Po ~1500km kaseta zakończyła żywot luzując się na nitach. https://photos.app.goo.gl/oiT2hKVThBRKbyW36 Oddałem dziś na reklamację, zobaczę co powiedzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Pytanie do użytkowników przerzutek RD-M5100-SGS oraz innych wyższych modeli. Czy sprzęgło działa od samego początku czy ma mały luz jałowy, pozwalając na odchylenie się wózka i dopiero dalej czuć siłę ze sprzęgła?
Takie coś męczyło mnie w 10rz przerzutce XT i zastanawiam się czy rozwiązali ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Próbował ktoś może łańcuch 12 na korbie m5100? Marzy mi się zębatka stalowa narrow wide, a z tej korby przypasi do mojej m6000, tylko nie wiem czy łańcuch ogarnie.

ps. używam właśnie przerzutki m8000 z manetką m8100 na kasecie 10-45 12s, także wszystko jest w pełni kompatybilne, zgodnie z teorią, jedynie przerzutka ledwo dosięga do największej koronki bo jest bliżej szprych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie chodził dobrze łańcuch 12s od Shimano na zębatce 11s, łańcuch Shimano 12s jest węższy w środku od 11s. Zębatka do 12s ma węższe zęby od 11s.Temat dogłębnie przebadany już kilka lat temu między innymi przeze mnie. Mam obie zębatki pod ręką, m5100 i m6100

Możesz kupić samą zębatkę stalową pod 12s od korby m6100 i wtedy to zadziała, lub użyć łańcucha 11s, różnica w szerokości zewnętrznej obu łańcuchów jest na poziomie bodajże około 0,3mm.

IMG_20220219_093721.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj, czy dobrze widzę obrazek i rozumiem co mówisz, że jest wersja m6100 bez direct mount? Bo o to się właśnie rozchodzi że ja direct mount nie mam i mieć nie chcę.

Dobra, już znalazłem, zapomniałem że istnieją te "gorsze" poza grupowe korby, jeśli ktoś jest także zainteresowany to mt510 i mt610 trzeba szukać :)

Rama poharatana zaciągniętym łańcuchem tylko dlatego że zrobiłem za słaby research :wallbash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam m6000 is LŁ jest idealna z piasta boost, łańcuch prosty między 7 a 8 koronką 12 rzędowej kasety, także optymalizuję żeby w tej okolicy głównie kręcić, czyli 32t stalową na płaskopolskę+ 30t owalna banless na góry.

Niestety na 32 chciałem przyoszczędzić (jazda w błocie i większe przebiegi, szkoda drogiej aluminiowej), kupiłem Motsuv, który niby z łańcuchem 12s Shimano działa, ale jednak nie do końca, na sucho nie najgorzej ale trochę błota i lipa totalna. Najgorsze że względem zębatki m610 wogóle tańszy nie jest 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KSikorski napisał:

To jest też przepis na sensowną linię łańcucha w ramach z osią 135 lub 142 mm. Korba M6000/M7000/M8000/MT600/MT700 z kołem zębatym od FC-MT610 (lub zamiennikiem aluminiowym od banless)

Zaczynam myśleć o 1x12 do swojego roweru non boost i mam korbę Shimano SLX m7000 obecnie w wariancie 34x24 i tak właśnie chodzi mi po głowie zębatka mt610, tylko tak myślę bo z tego co wiem, to orginalny blat 1x do m7000/8000 ma jakiś tam offset , a miałem w ręce kiedyś blat mt610 to był zupełnie płaski. Hmmm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...