Skocz do zawartości

[Aplikacja] Locus Map Pro - drogi gruntowe i przeliczanie trasy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od niedawna testuję Locus Map Pro na moim rowerze szosowym. Chciałbym Was prosić o podpowiedzi w dwóch tematach:

1) Czy istnieje sposób, aby Locus wyznaczał trasę jedynie utwardzonymi drogami asfaltowymi? Mimo wybrania profilu "wyścigi", "szybko", czy "fastbike" w Brouter i tak część trasy zawsze wyznaczana jest jakąś szutrówką lub po kocich łbach. przeczytałem manual, ale nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

2) Przy ustawieniu trasy punkt po punkcie, ze startem i końcem w tym samym miejscu (pętla), Locus bardzo ładnie wyznacza trasę. Jednakże, w czasie jazdy kiedy tylko z niej zboczę, przeliczanie odbywa się do ostatniego punktu, zamiast do jednego z punktów pośrednich, w efekcie czego, jestem od razu prowadzony do domu, zamiast po wcześniejszej trasie. Dzieje sie to zarówno w opcji przeliczania "priorytet punktu" jak i "priorytet trasy".

 

Bedę wdzięczny za pomoc. Jeśli taki temat już był to proszę tylko o wskazanie gdzie mógłbym go znaleźć, bo nie udało mi się wcześniej.

 

Pozdrawiam,

Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnych odpowiedzi nie znam, ale mogę pospekulować odnośnie 1) ;) 

W dniu 8.05.2020 o 10:20, pkare napisał:

1) Czy istnieje sposób, aby Locus wyznaczał trasę jedynie utwardzonymi drogami asfaltowymi? Mimo wybrania profilu "wyścigi", "szybko", czy "fastbike" w Brouter i tak część trasy zawsze wyznaczana jest jakąś szutrówką lub po kocich łbach. przeczytałem manual, ale nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Brouter udostępnia też opcję prowadzenia trasy dla samochodu i unikania autostrad oraz dróg nieutwardzonych, próbowałeś z tym? W ustawieniach Broutera w Locusie trzeba kliknąć, żeby pokazywał zaawansowane opcje, wtedy jest dostęp do większej ilości ustawień:

96320996_873861299757352_2329590557703143424_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=zDIVVTaXcWgAX-7CiL7&_nc_ht=scontent.flcj1-1.fna&oh=5b2966e86fdada2bc404cc1cc8ac4a66&oe=5EDD8030

Jeśli to nie zadziała, możesz pokombinować na http://brouter.de/brouter-web/ z własnoręczną edycją configa. Kiedyś tak ustawiałem config pod siebie i może nie jest to najprostsze, ale da się zrobić – głównie chodzi o to, żeby nadać wysokie koszty tym kategoriom dróg których chcesz unikać. Taki config musiałbyś potem sobie jakoś wgrać na Locusa, pewnie trzeba by poszukać gdzie on w tej chwili trzyma brouterowe configi.

Edytowane przez bts
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pkare napisał:

Czy ktoś z używających Locusa mógłby poratować rozwiązaniem problemów jak wyżej?

Boje się, że będzie ciężko. Od dawna szukam rozwiązania odwrotnego.  Czyli planera, który prze w drogi polne, ale istniejące/przejezdne.

Brouter  mimio że czasem używam jest ułamny i dość dowolnie zwozi z asfaltu na grunt i na odwrót.   Niestety na zabawę z profilami mi nie starczyło samozaparcia a te co są dostępne działają mocno tak se.  Może jak by Podłożyć pod niego UMP to by lepiej było bo dokładność danych z mapy będzie tu kluczowa.
Za to ostatnio mnie komot zadziwił. Muszę się więcej pobawić i zweryfikować, ale wygląda, że mają niezłą bazę drogi gruntowe/asfalt  i ich navi potrafi się trzymać planu, a nie skracać na siłę asfaltami.  
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pinok Ale były przejezdne bez maczety i innego ciężkiego sprzętu do przedzierania się przez chaszcze?  
Wiem, że w opcji "gravel" prowadzi czasem mocno kamienistymi drogami tak samo jak i błotnistymi w okresie deszczów. Z tym że to jest niby szlak rowerowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2020 o 10:10, bts napisał:

Brouter udostępnia też opcję prowadzenia trasy dla samochodu i unikania autostrad oraz dróg nieutwardzonych, próbowałeś z tym? W ustawieniach Broutera w Locusie trzeba kliknąć, żeby pokazywał zaawansowane opcje, wtedy jest dostęp do większej ilości ustawień:

 

W dniu 11.05.2020 o 10:10, bts napisał:

Jeśli to nie zadziała, możesz pokombinować na http://brouter.de/brouter-web/ z własnoręczną edycją configa. Kiedyś tak ustawiałem config pod siebie i może nie jest to najprostsze, ale da się zrobić – głównie chodzi o to, żeby nadać wysokie koszty tym kategoriom dróg których chcesz unikać. Taki config musiałbyś potem sobie jakoś wgrać na Locusa, pewnie trzeba by poszukać gdzie on w tej chwili trzyma brouterowe configi.

No i nie zadziałało. Próbowałem ustawić profile samochodowe - generalnie co do unikania szutrówek są okej, jednak jeśli mamy np drogę krajową a obok,  powiedzmy nawet 100 m dalej lokalną asfaltówkę, to profile samochodowe będą prowadziły tą o wyższym standardzie. Próbowałem bawić się też ustawieniami własnego profilu w Brouter, wykluczając drogi nieutwardzone, czy opcjami lowtraffic, ale nie widzę znaczącej różnicy.

 

Może jest gdzieś strona gdzie ludzie udostępniają dodatkowe profile, które sami stworzyli na własne potrzeby?

W dniu 8.05.2020 o 10:20, pkare napisał:

2) Przy ustawieniu trasy punkt po punkcie, ze startem i końcem w tym samym miejscu (pętla), Locus bardzo ładnie wyznacza trasę. Jednakże, w czasie jazdy kiedy tylko z niej zboczę, przeliczanie odbywa się do ostatniego punktu, zamiast do jednego z punktów pośrednich, w efekcie czego, jestem od razu prowadzony do domu, zamiast po wcześniejszej trasie. Dzieje sie to zarówno w opcji przeliczania "priorytet punktu" jak i "priorytet trasy". 

A macie może pomysł na poradzenie sobie z problemem numer 2? W tej chwili nawet drobne odstępstwo od wyznaczonej pierwotnie trasy powoduje przeliczenie do ostatniego punktu, nie ważne ile jest pośrednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pkare napisał:

Może jest gdzieś strona gdzie ludzie udostępniają dodatkowe profile, które sami stworzyli na własne potrzeby?

W dniu 8.05.2020 o 10:20, pkare napisał:

Trafiłem właśnie na coś takiego – może Cię zainteresuje: https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/blob/master/BikeProfiles/Trekking-SmallRoads.brf

Cytując: "Trekking profile more preferring small paved roads and tracks"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się z 2 pytaniami:

1. Czym różni się opcja "Nawiguj do" od "Włącz prowadzenie" ?

2. W opcji Nawigacji jak zjadę z wytyczonej trasy to mam tylko sygnał dźwiękowy ale nie przeliczy jej od nowa. Jak wjadę na trasę z powrotem to nawiguje dalej.

Używam Locus Maps Free jeśli to ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, bts napisał:

Trafiłem właśnie na coś takiego – może Cię zainteresuje: https://github.com/poutnikl/Brouter-profiles/blob/master/BikeProfiles/Trekking-SmallRoads.brf

Cytując: "Trekking profile more preferring small paved roads and tracks"

Ooo, dzięki! Zobaczę jak działa i podzielę się informacją!

 

14 godzin temu, Nastar napisał:

Podłączę się z 2 pytaniami:

1. Czym różni się opcja "Nawiguj do" od "Włącz prowadzenie" ?

2. W opcji Nawigacji jak zjadę z wytyczonej trasy to mam tylko sygnał dźwiękowy ale nie przeliczy jej od nowa. Jak wjadę na trasę z powrotem to nawiguje dalej.

Używam Locus Maps Free jeśli to ma znaczenie.

1. nawiguj prowadzi po wyznaczonej wcześniej trasie, ze wskazówkami dojazdu, skrętami itp. Prowadzenie pokazuje jedynie kierunek i dystans do kolejnego punktu (przydatne np do jeżdżenia po lesie, albo spacerów po łące bez wyznaczonych szlaków)

2. Opcja przeliczania trasy działa tylko w module "Nawiguj" i chyba tylko w wersji Pro. Teoretycznie przelicza trasę do następnego punktu, ale u mnie to nie działa i przeliczanie odbywa się zawsze do ostatiego punktu na trasie...

Edit: Tutaj są całkiem fajnie opisane podstawowe funkcje Locusa: https://zkolemwtle.pl/locus-map-najlepsza-nawigacyjna-aplikacja-rowerowa-na-smartfona/
Polecam też manuale po angielsku, trochę pomagają:
https://docs.locusmap.eu/doku.php?id=manual:user_guide

Edytowane przez pkare
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwólcie że wrócę do tematu Locusa. Wg poniższego filmiku 1:35 gość w zaimportowaną mapę klika strzałkę w prawo i ma tam opcje Nawigacja/prowadzenie. Ja mam GPX zaplanowany, zaimportowany, widzę trasę, klikam tą strzałkę na mapce, ale takich opcji tam nie ma jak nawiguj/prowadź. Wiecie o co może chodzi, nowa wersja i w free tego nie ma?

Dzięki

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest któraś wersja serii. 3.x  Ja mam najnowszą 3.53.1  PRO  i mam tą strzałkę a panel  Nawiguj/Prowadź jeszcze bardziej rozbudowany

Ale musisz kliknąć na trasę a nie dowolną część mapy.

Screenshot_20210728_201315_menion.android.locus_pro.thumb.jpg.296fb98846f633a37d762fe7a374d04c.jpg

 

 

Edytowane przez dfq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...