Skocz do zawartości

[produkcja rowerów] wymogi, które musi spełnić producent


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Chcialbym w swoim warsztacie produkować rowery. Ramy byłby mojej konstrukcji, a cały osprzęt kupowany. Oczywiście wszystko zgodnie z zasadami bezpieczeństwa (potrafię szacować wytrzymałość i uprzedzam, że planuje odpowiedzialnie i rzetelnie podejść do konstrukcji itp.)

Nie potrafię natomiast znaleźć konkretnej informacji jakie wymogi formalne musi spełnić mój produkt.

Sam stwierdzam zgodność z ISO 4210?

Oprocz instrukcji obsługi i karty gwarancyjnej potrzebuje jeszcze czegoś do wprowadzenia roweru do obrotu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W warunkach domowych koszt wdrożenia wyrobu jest taki, że przyklękniesz.

Certyfikowanie, badanie w odpowiednim urzędzie itd. Zanim zaczniesz ewentualnie zarabiać trzeba położyć duży pieniądz.

No i czas od zgłoszenia do finału.

No i jeszcze ewentualny audyt czy spełniasz warunki sprzętowe, maszynowe do takiej produkcji.

Teraz, venango3 napisał:

Oprocz instrukcji obsługi i karty gwarancyjnej potrzebuje jeszcze czegoś do wprowadzenia roweru do obrotu?

To jest akurat najmniej istotne.

Dopuszczenie do produkcji to początek korowodu.

Teraz, venango3 napisał:

potrafię szacować wytrzymałość

To to akurat trzeba liczyć a nie szacować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dovectra napisał:

Masz namyśli działać jak np. Rychtarski?

Mniej więcej tak. Projekt i wykonanie będzie mojego autorstwa.

7 minut temu, michuuu napisał:

Certyfikowanie, badanie w odpowiednim urzędzie itd. Zanim zaczniesz ewentualnie zarabiać trzeba położyć duży pieniądz.

No i czas od zgłoszenia do finału.

Rowery nie podlegają pod CE. 
jedyne co znalazłem to ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów i norma ISO 4210, która jest wytyczna.

7 minut temu, michuuu napisał:

No i jeszcze ewentualny audyt czy spełniasz warunki sprzętowe, maszynowe do takiej produkcji.

Kto taki audyt miałby przeprowadzić?

 

PIH przeprowadza kontrole na podstawie ww. przepisów przy pomocy badań organoleptycznych.

Poza moim twierdzeniem, ze ISO jest spełnione, jest jeszcze badanie w certyfikowanym ośrodku potwierdzające zgodność ramy z ISO, ale wydaje się być to tylko dupochron. Niemniej jestem na to gotowy.

Nie chce się zastanawiać czy tylko jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się spotkałem z wykładnią, że spełnienie serii norm PN-EN ISO 4210 jest opcjonalne (możesz, nie musisz). Każdy produkt wprowadzany na rynek EU musi spełnić natomiast wymagania ogólnego bezpieczeństwa produktów 2001/95/WE (to nie jest dyretywa CE). Zupełnie inaczej sprawa się ma dla rowerów elektrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...