Skocz do zawartości

[Zamiana] 11-36T na 11-42? Slx


Ekoday

Rekomendowane odpowiedzi

To ja się dołącze bo własnie się zastanawiam na co wymienić SLX M670 SGS. W tej chwili mam korbę M6000 38-28, i M670 z kaseta 10s HG500 11-42. Nawet całkiem fajnie to chodzi ale ma tendencje do rozregulowywania. Zastanawiałem się nad zmiana właśnie na M7000 SGS, ale jak tak czytam rożne fora to nie jestem pewien czy to będzie dobrze chodzić. Zależy mi na przerzutce ze sprzęgłem, wiec równie dobrze mogłaby być M6000 albo i M8000, tylko pytanie czy średni czy długi wózek do napędu 10s będzie tutaj najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej : ( i mniej perspektywicznie jeśli zamierzasz coś zmieniać )

RD-M6000-GS

Drożej : ( i większy potencjał do upgrejdu napędu - np. 1x11 )

Rd-m8000 gs

lub 8000 sgs ( jeśli chcesz mieć napęd 2x11 z większą róznicą niż 10 zębów pomiędzy koronkami z przodu lub nawet lub 3x11 )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie chciałbym zostać na 2x10, wnioskuje jednak ze jak będę zmieniał kasetę po zużyciu to mając M8000 mógłbym pójść w kasetę 11s i przerobić napęd na 2x11, co nie byłoby takie głupie bo obecnie kaseta HG500 ma irytującą dziurę w stopniowaniu której chciałbym się pozbyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz doświadczenie z zestrojeniem kombinacji dwublatowej z kasetą 11-42 10s na M8000 GS? Będzie to się dało zestroić bez problemów i z zapewnieniem płynnej zmiany przełożeń w pełnym zakresie na obu blatach? Pytam bo przy kole 27,5 lepszy byłby właśnie GS, chociażby z punktu widzenia potencjalnego zahaczania o przeszkody. Co prawda teraz mam wózek SGS i żyję no ale jak się da coś usprawnić to chętnie się zdecyduję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o trwałość i kulturę pracy to xt i SLX nie różnią się absolutnie niczym. Sunrace pod względem trwałości też nie gorszy a kultura pracy też wysoka. Jak masz bębenek z gównolitu to lepiej brać xt albo sunrace mx8 a jak stalowy to może być ms8 jak i SLX. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam HG500 i słyszałem opinie że to ciężka kaseta. Sklepy podają około 450g. Miałem wrażenie że przejście na XT albo SLX to będzie jakiś ubytek wagowy ale okazuje się że te kasety ważą podobnie co 500-tka. A cenowo jest spora różnica między kasetami SLX i XT o HG500 nie wspomnę bo to kosztuje połowę XT. Pytanie jest czemu są takie różnice cenowe skoro nie ma np uzysku wagowego i wszystkie kasety mają podobną wagę?

Bębenek mam z DT 350 SP, nie wiem dokładnie co tam siedzi w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat. Mam zamiar na przyszły rok przerobić swojego rumaka na nieco lżejszego ścieżkowca o większym zakresie przełożeń i w sumie to wszystko co chciałem wiedzieć zostało już tu wyjaśnione, poza jedną drobnostką.

Jak taka zmiana podziałałaby przy kasecie XT M8000 11-42 założonej na piaście 142mm i takim samym zestawieniem 2x (38-28) na korbie XT M8000-boost? 

Na obecną chwilę linia łańcucha jest poprawiona z 3mm różnicy na 1,8mm podkładkami pod blatem (1,2mm) i wszystko śmiga aż miło. Bez podkładek łańcuch delikatnie ocierał o dwie największe zębatki, ale przy dwu-blacie tego problemu raczej nie będzie. Pytanie jak będzie w drugą stronę? Czy przesunięcie mniejszego blatu o te 3mm nie wpłynie negatywnie na pracę łańcucha i czy w razie czego tam też będzie można dołożyć podkładki?

Dodam, że mocowanie przedniej przerzutki to DM, ale to też pewnie da się obejść.

Teraz, michalr75 napisał:

Bębenek mam z DT 350 SP, nie wiem dokładnie co tam siedzi w środku.

Amelinium. Pół sezonu na kasecie XT M8000 i będzie wyglądał tak:

IMG_20190203_170244.jpg.1c53216f29ac8a8f4af108e3eec052f5.jpg

A po roku jeszcze gorzej, z niewielkimi odpryskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt słabe dokręcenie kasety ale i sama jej konstrukcja tnie bębenek. I ten w standardowej 350 jest na to podatny (ale np. piasty dt350 z kół DT do rowerów elektrycznych mają stalowy ;)). W takiej sytuacji XT albo MX8 jest najlepszym rozwiązaniem ew. rzeźbienie w bębenku i montaż insertów stalowych.

@Brombosz  Do korby boost przerzutka przód tylko w standardzie DM albo E-type. Masz w ramie mocowanie takowe? Ew. klasyczna i podkładki pod obydwa blaty ale to będzie jakieś ekstremalne lepiszcze (zakładam, że masz ramę nie-boost bo inaczej to dodatkowo zawadzałaby o rurkę łańcuvhową). Z moich obserwacji wynika, że najlepiej napęd 11s działa przy linii łańcucha 49mm i każde jej powiększanie pogarsza sprawę. Przy napędzie 2x jest trochę kompromis. Bo niby można jeździć na skrajnych przełożeniach krzyżowych ale działa to słabo. Z niedopasowaną linią będzie dużo gorzej. Nawet jak przesuniesz korbę o te 1,8mm to blat będziesz miał w linii podobnej jak przy 1x bez przesunięcia a to wyklucza praktycznie użycie największych 2-3 koronek kasety z blatu. W drugą stronę bezie lepiej bo pomiędzy małymi koronkami a młynkiem jest więcej ogniw łańcucha i będzie bardziej podatny na wygięcie.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na XT będzie zjechany najmniej bo 6 największych koronek jest na alu pająku co zabezpieczy bębenek (niestety najmniejszych 5 nadal będzie robiło swoje). Nieco taniej bo w okolicach 220zł kupisz sunrace'a MX8 o takiej samej jak XT (M8000) konstrukcji. A jak chcesz się bawić w chińszczyznę to taką kasetę (na 2 alu pająkach) można zdobyć za 130-140zł z przesyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A HG500 też rżnie bębenek? Co prawda zasadniczo ta kaseta pójdzie do wymiany przy przejściu na 2x11, ale pytanie czy przy okazji zmiany kasety nie trzeba będzie też bębenka wymieniać bo okaże się zjechany przez HG500.

Edytowane przez michalr75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...