Skocz do zawartości

[szprychy] kalkulatory długości szprych


bendus

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...

Coś z polskim językiem dość prosty w obsłudze:

http://pro-bike.pl/spoke.frame.php

 

W tym kalkulatorze można podać tylko jeden wymiar C, a ten wymiar jest inny z lewej strony i z prawej strony(co nawet widac na zdjęciu objaśniającym wymiar C), przez co wychodzi tylko jedna długość szprychy. Pozostałe kalkulatory podają jednak dwie wartości, co jest dokładniejsze. Pewnie do przedniego koła jak znalazł, ale do tylnego nie używałbym go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Przepraszam, za post pod postem, ale starego nie da się już edytować.

 

Znalazłem czas, aby w końcu pomierzyć moje piasty wg. kalkulatora DT Swiss. Szprychy mam teoretycznie przeliczone, ale naszły mnie wątpliwości. Czy ze względu na minimalną różnicę w pomiarach, szprychy mogą się okazać za krótkie / za długie? Nie chodzi mi o 1 lub 2 mm ale raczej o rząd 0,2 do 0,5 mm, bo starałem się na tyle dokładnie to zmierzyć. Wg. kalkulatora, szprychy Straight Pull powinny mieć 304 mm symetrycznie dla przodu i 306 / 305 mm dla lewej / prawej na tyle ale targają mną wątpliwości czy to właściwe wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle sformułowalem poprzedni post... chodzilo mi o bledy w pomiarze samej piasty, które mogły wynieść od 0,2 do 0,5 mm. Czy ta różnica wymiarow piasty ma istotny wpływ na sam wynik kalkulacji szprych? Same szprychy wyszły dość długie, nie ma ich w żadnym sklepie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz w kalkulatorze, jak zmieni sie dlugosc szprych po zmianie ktoregos z wymiarow piasty.

To da Ci zobrazowanie o wielkosci zminy dlugosci.

 

Straight pull nie sa popularne, bedziesz mial z tym troche klopotu.

 

Pare miesiecy temu wynienialem takowa, sapim cx-ray. Znalazlem jednego goscia na ebayu, ktory sprzedawal na sztuki. W sklepach zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chodzilo mi o bledy w pomiarze samej piasty

 

Jeśli masz piastę DT, to przecież kalkulator sam poda Ci wymiary i nie będzie błędu :-)

Jeśli składasz koła 29" to na straight pull często wychodzą długości powyżej 300 mm (a sklepy najczęściej mają na stanie do 300 mm) i to normalne. 

Pamiętaj, że szprychy DT są robione w długościach parzystych jak i nieparzystych co 1 mm i możesz zamówić sobie dowolną (niestety w paczce są np 72 szt.) i w Szwajcarii zrobią (w przypadku niektórych długości min. zamówienie to 500 szt. ale to wyjątki). Np. w dt4you powinni na stanie mieć coś powyżej 300 mm. Zawsze od nich biorę i polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli masz piastę DT, to przecież kalkulator sam poda Ci wymiary i nie będzie błędu :-)

 

Niestety w kalkulatorze DT już ich nie ma w bazie, a nie wiem jak bardzo 350 są podobne do 370.

 

 

 

Np. w dt4you powinni na stanie mieć coś powyżej 300 mm. Zawsze od nich biorę i polecam.

 

Dzięki, właśnie sprawdziłem i nie mają ale napiszę maila z zapytaniem może uda się coś załatwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście 370 nie ma w systemie. Ja najczęściej nie dowierzam kalkulatorom i dobieram szprychy za pomocą tablicy DT Swiss:

http://dt4you.com/DT4YOU/Serwis/Tools/TTSXXXXNSPLCHS.jpg

 

W prawym górnym rogu zobaczysz miarkę do piast. Jak sobie rozrysujesz coś podobnego na sztywnej kartce to szybko i wygodnie zrobisz najtrudniejsze pomiary. Resztę, jak średnicę kołnierza zmierzysz suwmiarką elektroniczną. Powinieneś wówczas uniknąć błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pomoże mi ktoś w ustaleniu długości szprych do piast novatec d042sb i obręczy dt swiss 485d 29' ? O ile piasty są w bazach o tyle z obręczami jest problem i co strona podaje mi wartości 290 - 300 mm i już sam nie wiem, najbardziej realna wartość to zdaje mi się 292 mm, ale wolę się upewnić, szczególnie jeśli ktoś potrafiłby to sprawdzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamiast oczekiwać, by "ktoś" sprawdził średnicę obręczy (ERD) nie prościej uczynić to samemu i zmierzyć ją dokładnie? 

Nawiasem mówiąc, mierząc ERD obręczy warto dokonać pomiaru w dwóch kierunkach i wyciągnąć średnią. Normą bowiem jest, że "goła" obręcz nie tworzy geometrycznego koła, a dopiero proces centrowania i naprężania szprych w budowanym kole ustanowić ma jego idealny kształt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ok ostanie pytanie :


 


czy dobrze dobrałem długosci szprych do kół?


 


pierwszy zestaw


tył


obręcz DTSWISS fr570 27.5


32 h  ERD 560 mm


piasta  :dt swiss 350  142x12 mm axle 6 bolt


 


Spoke Calculator for bicycle wheels | Prowheelbuilder.com


 


Left spoke length: 271.1


Right spoke length: 270.6


drugi zestaw


 


wtb asym i 29 mm 29er  32 h   offset spoke bed 4.5 mm


ERD 600 mm  OSB  4,5 mm


 


dt swiss 350 15 mm axle  32 h 100 mm  6 bolt


 


Spoke Calculator for bicycle wheels | Prowheelbuilder.com


Left spoke length: 289.7


Right spoke length: 291.8


 


tutaj nie jestem pewien wyniku ponieważ nie ma tego modelu obręczy w liście więc podałem tylko ERD 600 nie uwzgledniło OSB 4.5 mm/ czy ten offest obręczy asymetrycznej wynoszącej 4.5 mm (ze strony producenta) ma jakies znaczenie dla długosci szprych?


 


prawidłowo dobrałem długosci? 


 


pozdrawiam


 


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Mam maly problem. Zaplotłem koło na obręczy 26`` ZTR Alpine, piaście Novatec 772 SB i do tego szprychy Sapim laser black 261 mm. Z kalkulatora sapim wyszlo, ze bedzie ok, no ale po dokreceniu wszystkiego kazda szprycha sporo jest nad nyplem patrzac  w otwor w obreczy. Generalnie mam problem z osiowoscia kola, bo w ramie calosc siedzi z lekkim przesunieciem w strone zacisku i tarczy. Czy ktos w temacie moze okreslic czy dlugosci szprych w tym zestawie sa na pewno prawidlowe i czy czasem nie jest tak, ze jedna strona powinna byc krotsza? Jeszcze na stronie producenta jest info offset 7,8mm. Chyba tyle bylo do lewej nim zaczalem centrowac do osi roweru(czyli w strone kasety). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Składam nie typowe koło i mam problem z doborem długości szprych. Mam doświadczenie ze składaniem kół motocyklowych, tam jednak kupuje się szprychy pod dany motocykl i koniec, pasują :)

 

Chodzi o obręcz 26 cali szeroką na 100mm, na to pójdzie opona 3,5-4,0 cala, do tego piasta Octane one orbital 20.

 

Wszystko pomierzyłem i wklepałem do kalkulatora Sapim i wyszło mi, że powinienem użyć szprych 265 i 266mm.

Kupiłem szprychy 266 mm i są sporo za długie, teraz mocno się zastanawiam o ile za długie są, jak to najdokładniej pomierzyć. Koło mam złożone, nyple dokręcone tak aby zakryć gwint, brakuje z min. 10 mm. Może odkręcić parę nypli i pomierzyć suwmiarką ile szprycha wystaje od felgi, odjąć z całkowitej długości i takie zamówić?

Czy szprycha powinna być takiej długości aby była na równi z felgą od zewnątrz ?

 

Pod tym linkiem znajdują się zdjęcia jak to wygląda i pomiary z kalkulatora, bo może coś źle wpisałem :(

 

Bardzo proszę o pomoc, nie mam nikogo znajomego kto mógłby mi coś doradzić w tej kwestii.

 

https://www.dropbox.com/sc/cewslsttky6aa1h/AAA_VAty-V4DNG_V-d1xmYaVa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Zawsze można wysłać model danego roweru, opcjonalnie znaleźć gdzieś specyfikację - do jakiegoś allegrowiczowego sprzedawcy lub bezpośrednio do sklepu internetowego, a oni na tej podstawie podpowiedzą jaki konkretnie rozmiar szprych będzie najlepszy. Proponuję jeszcze tutaj sprawdzić: https://www.zico-bike.pl/szprychy

mają tam duży wybór szprych i akcesoriów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Odgrzeję temat, bo muszę wyliczyć długość szprych.

Korzystałem z dwóch kalkulatorów https://www.prowheelbuilder.com/spokelengthcalculator i https://www.sapim.be/kalkulator-dlugosci-szprych

Wpisując te same wartości otrzymuję inne wyniki (+/- 1,5mm). Który z ww. kalkulatorów jest bardziej wiarygodny?

I druga sprawa. Pomijając temat różnych wyników z kalkulatorów, dla strony napędowej wychodzi mi wymiar 187 mm, dla nienapędowej – 189 mm. Czy mogę przyjąć dla obu stron jednolitą długość 188 mm? Taki rozmiar jest dużo bardziej popularny od tamtych dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wychodzą Ci asymetryczne, to nie możesz wziąć tej samej długości. Nieparzystych wymiarów raczej nie kupisz, więc musisz zaokrąglić do parzystych...ale najpierw prawidłowo wyliczyć. Kalkulator Sapima zwykle przekłamuje i trzeba zaokrąglić w dół. Ręki sobie nie dam obciąć, bo gdy go używałem miałem pod ręką szprychy każdej długości i mogłem sobie pozwolić na zmianę w razie ewentualnego błędu.

Jest jeszcze kalkulator DT jeśli chce Ci się aż tak bawić... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...