Skocz do zawartości
Beatles

[Łańcuch] Basic Kit Merida Reacto 300 - smarowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Beatles

Drodzy,

Jestem niedoświadczonym użytkownikiem nowej szosy Merida Reacto 300. Na obecną chwilę przejechałem ok. 150 km (w tym około 10 km w dość mocnym deszczu). Wcześniej walczyłem na veturilo :)

Rower po nabyciu został złożony, wyregulowany oraz nasmarowany w autoryzowanym serwisie Meridy. W trakcie odbioru zauważyłem, że łańcuch niemal "ocieka od smaru" - precyzyjnie - lepi się do niego po prostu wszystko. Po dotknięciu jego zewnętrznej strony została mi czarna plama na palcach. Zwróciłem na to uwagę mechanikowi, ale bez efektu - krótka piłka - Panie jest idealnie, igła. Przed nabyciem starałem się wykopać podstawową wiedzę o szosach, sprzęcie, konserwacji. Rozumiem, że w celu uniknięcia zebrania wszystkich drobin na trasie, łańcuch powinien być nasmarowany wewnątrz, a nie z każdej możliwej strony. 

Problem polega na tym, że w trakcie czyszczenia roweru po tych 10 km w deszczu usłyszałem niepokojący dźwięk z napędu. Trzask piasku lub innych drobin przy ruchu korbą. Postanowiłem go przeczyścić na sucho. Wytarłem go bawełnianą szmatką z zewnątrz zbierając nadmiar smaru i zebranych drobin. Przeczyściłem korbę oraz kasetę. Czy powinienem się tym przejmować i zastosować inne, bardziej inwazyjne metody? 

Pozdrawiam 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
cervandes
Napisano (edytowane)

100 stron tematu o czyszczeniu i kolejne 67 stron o smarowaniu. Naprawdę co rower i co użytkownik trzeba to wszystko powtarzać?

Edytowane przez cervandes

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Beatles

Moje pytanie ma na celu określić czy mam problem czy to jest po prostu normalne. Nie proszę o instrukcje w jaki sposób nasmarować łańcuch. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
MokryxD

Dostał Ci się piasek do łańcucha i to on powoduje niechciane atrakcje dźwiękowe. Wyczyść łańcuch, nasmaruj go i dokładnie wytrzyj przed jazdą, inaczej będziesz miał powtórkę z rozrywki.

• +1 pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• TheJW
      Przez TheJW
      Nie jest to jakiś sabotaż, czy konkurencja. Chciałem Was po prostu ostrzec przed wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Miałem dzisiaj okazję przetestować środek do mycia roweru, który razem z pozostałymi produktami tej marki dostałem w prezencie.
      Wniosek jest jeden - to chłam jakich mało i, moim zdaniem, po prostu oszukaństwo! Trochę wody i jakiś "środek myjący", który nie myje, nie pieni się, a jest go tyle, że na początku sądziłem, iż pomyliłem opakowania. Wygląda to tak, jakby ktoś do wody dolał czegoś, co się w niej nie rozpuszcza - i to coś po spryskaniu po prostu spływa sobie z roweru.

Efekt mycia tym środkiem był taki, że brud tylko bardziej się rozmazał. Z pomocą przyszedł mi na szczęście stary dobry płyn do naczyń.
      Firma ma w swojej ofercie jeszcze zmywacz (nie próbowałem, ale chyba tutaj nie ma czego zepsuć - jeśli im się udało, to szacun!) i olej do łańcucha (nie mam zamiaru go nawet próbować, wygląda, jakby ktoś przelał Kujawski do mniejszych butelek), jakiś smar do łańcucha w sprayu (chyba nikt normalny tego nie używa) oraz "polimer do ram rowerowych", który ma w założeniu działać na zasadzie wosku do karoserii samochodu. Temu ostatniemu dam szansę, bo pierwszy test wypadł dość dobrze (woda spływała, a błoto nie przyschło za bardzo do ramy).
      Na koniec jeszcze raz -
      OSTRZEGAM przed tym dziadostwem.
      Szkoda Waszego czasu i pieniędzy. Kupcie za nie kilka butelek Ludwika (Fairy też jest super, ale te Biedronkowe Tymki i inne są kiepskie), albo kilogram łagodnej aktywnej piany do aut osobowych (wcześniej sprawdźcie, jaki roztwór trzeba zrobić, bo za mocny może Wam odbarwić anodę - załatwiłem sobie tak czarne elementy w poprzednim rowerze).
    • Siodemek
      Przez Siodemek
      Witam,
      Stoję przed wyborem łańcucha do swojego Inbreada w singlu, kupiłem korbę  SLX FC-M7000, blat Banless (30 t) i  reduktor Reverse 15t i muszę dobrać łańcuch zanim wszystko zmontuję.
      Obecnie mam wsadzoną 2-rzędową korbę od shimano z blatem 28t który był w korbie i reduktor Reverse (13t) na początku kupiłem KMC x610HG ale od sameg początku było z nim coś nie tak, skakał na zębatce z tyłu przy wieksej sile i po około 200 km wymieniłem go na 10rzędowy łańcuch KMC który miałem wcześniej w 1x10 i wszystko było spoko.
      Teraz w związku z nowymi blatami z przodu i z tyłu chiałem kupić nowy łańcuch, tylko jaki? Zastanawiam się nad KMC Z1eHX lub KMC X1 rdzewny czy nie rdzewny nie wiem czy robi mi to aż taką różnicę, ale ciężko je kupić, może ktoś poleci coś bardziej dostępnego i wytrzymałego?
    • Prekompilator
      Przez Prekompilator
      Poszukuję łańcucha o następujących parametrach:
      - ma ogniwa min. 8 mm grubości
      - długość ok. 1 m (90 cm minimum)
      - zamek jest zatrzaskiwany bez kluczyka
      - masa bez znaczenia
      Mile widziane w miarę markowe produkty - cena do 200 PLN.
      Jako że przy opisach produktów nie ma tej informacji, a dopytywać o każdy z osobna nie chcę, zapytuję tutaj. Prawie taki łańcuch jak wyspecyfikowany nawet mam, ale ma śmiesznie cienkie ogniwa.
    • aizbaM
      Przez aizbaM
      Witam.
      Mam do sprzedania nowy napęd Sram NX Eagle.
      W skład zestawu wchodzą:
      - przerzutka
      - manetka
      - kaseta
      - łańcuch
      Więcej szczegółów wraz ze zdjęciami: https://www.olx.pl/oferta/sram-nx-eagle-12-1x12-przerzutka-manetka-kaseta-lancuch-nowy-naped-CID767-IDwyPs3.html
      Cena 960 zł.
      Wystawiam fakturę VAT.
      Wysyłka:
      - paczkomat 11 zł
      - kurier 12 zł
      - kurier za pobraniem 15 zł

• Reapper
      Przez Reapper
      Cześć forumowicze. Zamierzam kupić nową piastę, mianowicie Nowatec d042sb 8/9.

Mam mały dylemat, ponieważ będę musiał zmienić również kasetę i zejść z 7 na 8 lub 9. Problem tkwi w tym, że nie wiem, czy przerzutka 7 będzie pasowała do kasety 8 lub 9 rzędowej. A kupowanie nowej przerzutki nie bardzo wchodzi w gre.

I teraz pytanie do was. Czy poszukać innej piasty, czy poczekać i kupić nową przerzutkę?