Skocz do zawartości

[2018] Shimano XTR 12s


klimarc

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Sabarolus napisał:

Na płaskie tereny pokroju Mazowsza to najlepsza byłaby kaseta 10-45 z zębatką 34-36t. 32t jest za miękkie moim zdaniem. Ktoś może mówić, że ma jedną czy dwie górki gdzie dobrze by było mieć miękko... Co z tego skoro przez pozostałe 98% czasu piłuje po płaskim.

Zgadza się, spokojnie na Mazowszu można cisnąć z kasetą 10-45 i zębatka 36. Przy 10-51 to wydaje mi się ze już jest lajtowo na kazdej tutejszej górce, których jest tyle do kot napłakał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wkg napisał:

Wiesz co, no mam pewien problem z 2x10. Taki, że nie ma w nim zębatki 30 czy 32 czyli takiej, która jest najbardziej przydatna.

Ja odkręciłem z korby 42/32/24 patelnię , zamiast młynka 24T wmontowałem 22T i tak oto powstała korba 32x22 do tego przerzutka Deore m6000 i jest napęd 2x10 jakiego szukasz. Działa to super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukam takiego napędu ; ) 

Z 2x wolę jednak 36x22 lub 38x22 w góry a 38x24 jako uniwersalny. Jednak większy blat się przydaje. Na takim małym musiałbym często jechać na małych koronkach.

Zresztą wytłumacz mi jedno - jaki jest sens wywalania patelni 42 czy 40 z korby 3x - te 100 g masy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki że w 3x masz stopniowanie np. 24,32,42 i wszystko byłoby pięknie fajnie gdyby nie fakt że w praktyce trzeba cały czas wahlować przednią przerzutką a maksymalnej prędkości itak się nigdy nie używa (jak jeździsz regularnie 50km/h to mniejszy blat oczywiście nie dla ciebie) a taki 36/38 się sprawdza w większości sytuacji więc w praktyce redukcję na korbie robi się tylko na czas podjazdów.

Jeśli jeździsz 30km/h z "patelni" na małych koronkach to oznacza nic innego jak złą technikę pedałowania ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czekaj, spierasz się sam ze sobą ; ) Fakt, 36 czy 38 blat jest OK na większość sytuacji i takie mam właśnie w 2x.

30 czy 32 jest jeszcze bardziej OK ale na prostych i zjazdach brakuje bo na prostej muszę zrzucać na najmniejszą koronkę co jest nieco bez sensu a na zjazdach o dokręcaniu nie ma mowy. I wtedy własnie przydaje się 40 czy 42 w trójblacie a ty ja po prostu wywaliłeś i tego nie rozumiem. Była to niech będzie : ) 22-30-40 jest super. 

 

Kadencji już nie chcę zwiększać, odpowiada mi taka jaka jest w tej chwili.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tyle, że 38, 36 jest OK na płaskim, ścieżkach rowerowych czy szutrze  a w lesie, piachu, zarośniętych ścieżkach czy leśnych przecinkach, pożarówkach -  czyli żywiole XC a nie crossów czy graveli 30 jest niezastąpiona. A i tak czasem młynek jest konieczny a patelnia sympatyczna - jak już z tego lasu się wyjedzie i goni kilkanaście km do domu. 

Dlatego 3x lub 1x z szeroką kasetą mają sens a 2x to wydumka dla takiej właśnie półszosowej jazdy. Bo na maratony i tak biorą 1x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SoloTM napisał:

Pany, off topa robicie ;)

Tak dla ścisłości to jest to temat o XTR i wszelkie konkluzje o nowym XT i SLX też w zasadzie są offtopem :D bo jak widać nowy XT i SLX nie zasługują na swój temat na forum.

 

Godzinę temu, wkg napisał:

Dlatego 3x lub 1x z szeroką kasetą mają sens a 2x to wydumka dla takiej właśnie półszosowej jazdy.

1x z szeroką kasetą ma sens, ale 2x w zasadzie z takim samym zakresem jest 'wydumką'? Czegoś tu nie rozumiem... 

 

2 godziny temu, wkg napisał:

I wtedy własnie przydaje się 40 czy 42 w trójblacie a ty ja po prostu wywaliłeś i tego nie rozumiem. Była to niech będzie : )

Wywaliłem bo zwyczajnie patelni nie używałem i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Alsew napisał:

x z szeroką kasetą ma sens, ale 2x w zasadzie z takim samym zakresem jest 'wydumką'? Czegoś tu nie rozumiem... 

Już wyjaśniłem - zakres jest  jak w 1x12 ale nie ma najważniejszego (dla mnie) blatu 30 (w normalnej korbie 2x) i trzeba skakać po korbie. Proste. Ja niestety 38 używam. Mam do lasu kilkanaście km w obie strony to używam. Dlatego to nowe 12 mnie bardzo interesuje.

Ale faktycznie nie róbmy offtopu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że po asfalcie 40km/h ciśniesz że blat 38 potrzebujesz I jeszcze większy byś chciał? Miałem 38, w lesie było za twardo, teraz mam 36 i w lesie jest akurat a na asfalcie też nie brakuje, ostatnio nawet ciężarówkę do 55km/h goniłem i to był pierwszy raz kiedy zębatkę 11 użyłem ;) Na zjazdach nie dociskam bo po co, jak mówiłem- skoro potrzebna ci prędkość maksymalna i minimalna to potrzebujesz 3x, do normalnej jazdy 2x niczym nie szkodzi poza obijaniem łańcucha o wózek w terenie, o ile się dobierze odpowiednie dla siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wkg napisał:

Ja niestety 38 używam. Mam do lasu kilkanaście km w obie strony to używam. Dlatego to nowe 12 mnie bardzo interesuje.

Rozumiem, tyle że jak ktoś korzysta z takiego zakresu przełożeń jak Ty, to musi się liczyć z tym że przy 1x12 będzie musiał korzystać często z najmniejszej koronki na kasecie tj 10T. A wszyscy wiedzą z czym to się wiąże, pomijając fakt że przeskok z 12 na 10 też zbyt płynny nie jest. Ja bym traktował koronkę 10T jako bieg do krótkiego dokręcania ze zjazdów, a nie jako bieg do regularnej jazdy. Jak widać Shimano (w przeciwieństwie do Srama) ma taką filozofię że starają się zaspokoić potrzeby wszystkich riderów i wypuścili alternatywę w postaci 2x12.  

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A według mnie ci co potrzebowali 3x10 nie mają co myśleć o 2x12, bo efekt praktycznie ten sam co na 2x11 a koszty eksploatacji znacznie wyższe, takie osoby raczej z założenia dużo jeżdżą. 

ps. zauważył ktoś poza mną że 11-42 11s oraz 10-45 12s to praktycznie odpowiedniki 11-36 10s z doklejonymi koronkami? Jak dla mnie to idealna kaseta, bo zapewnia idealny stosunek zakres/ stopniowanie do mtb, na szosę jeszcze trochę duże skoki imo. ale na codzień działa super, dla porównania 11-46 11s już dla mnie jest nieakceptowalne pod względem stopniowania. 12s byłoby dla mnie idealne pod tym względem do trailówki, tylko ta cena :(

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...