Skocz do zawartości

[koła] XC 27,5 cala do 1000zł


Alsew

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wpadły mi w oko obręcze DT XM 421 i powiem że to by był dla mnie ideał pod względem wagi/szerokości tylko już wiadomo kasa nie ta... Chociaż tak patrząc na to https://fitwheels.eu/kola-dt-swiss-350-straightpull-xm421-29-1670g-p-46.html zacząłem się zastanawiać za ile można by wyrwać zestaw na tych obręczach i piastach dt370 plus szprychy DT 2,0-1.8? No i zostaje jeszcze opcja zakupu przedniego koła teraz i dokupienia tylnego koła w połowie sezonu jak się skarbonka zapełni. Ewentualnie znacie jakieś ciekawą alternatywną obręcz w niższej cenie? Myślę o obręczy 24-25 mm wew i wadze w granicach 470 g. Aaa... i najważniejsze co to za szprychy DT aerolite 2.0/2,3 x0,9 mm ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakąś chińską wagę chłopaki z BS mają. U mnie dokładnie taki zestaw na golasa (bez taśmy) waży blisko 100g więcej. 

Obręcze 25 z DT masz w każdej grupie. Z AM tańszym (o 33%) odpowiednikiem XM421 jest M462 (inny materiał, brak spawania, oczkowana).

Szprychy aero są spłaszczone (stąd masz średnicę w pobliżu główki i nypla oraz dwa wymiary grubości i szerokości w miejscu spłaszczenia. Osobiście uważam, że jedyną zaletą jest to, że łatwiej taką złapać podczas kręcenia nyplem. Marketingowo to pewnie cała litania zalet włącznie z mniejszymi oporami powietrza.

Jak chcesz z grubej rury to bierz od razu XM551/M582 ze słuszna szerokością wewnętrzną wynoszącą 40mm ;).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Dokumosa napisał:

Szprychy aero są spłaszczone (stąd masz średnicę w pobliżu główki i nypla oraz dwa wymiary grubości i szerokości w miejscu spłaszczenia. Osobiście uważam, że jedyną zaletą jest to, że łatwiej taką złapać podczas kręcenia nyplem. Marketingowo to pewnie cała litania zalet włącznie z mniejszymi oporami powietrza.

Pytałem o te szprychy bo przypadkiem wpadłem przed chwilą na to https://fitwheels.eu/kola-dt-swiss-370-is-xm1501-1740g-p-41.html i w sumie za tą cenę bym już nie wybrzydzał.:D Chociaż w przypadku pęknięcia takiej szprychy to pewnie afera z dostępem nowej, co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma najmniejszego problemu z dostępnością części do DT, różnica polega na tym, że szprycha competition to 2-3zl a aerolite 8-12zł. To na 2 kołach różnica 260-504zł, chyba wolałbym tą różnicę spożytkować w inny sposób.

To oferta na piastach 370 z kołnierzami do szprych giętych. Mi się takie rozwiązanie nie podoba. A do tego 4 zbędne szprychy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Dokumosa napisał:

To na 2 kołach różnica 260-504zł, chyba wolałbym tą różnicę spożytkować w inny sposób.

W życiu bym nie dał 500 zł za zestaw szprych ale tu masz cały zestaw za 800 zł ,co prawda z brakiem możliwości konwersji tylnej piasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KrissDeValnor napisał:

Nie wiem jak do Was, ale do mnie nadal bardziej przemawiają te oczkowane.

można to zastąpić podkładkami.....

2 godziny temu, KrissDeValnor napisał:

A może kosztem oczkowania lepiej mieć pospawane łączenie ?

chm zdecydowanie wolę pospawane niż pooczkowane. Bo jak wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Alsew napisał:

Dzisiaj wpadły mi w oko obręcze DT XM 421 i powiem że to by był dla mnie ideał pod względem wagi/szerokości tylko już wiadomo kasa nie ta... Chociaż tak patrząc na to https://fitwheels.eu/kola-dt-swiss-350-straightpull-xm421-29-1670g-p-46.html zacząłem się zastanawiać za ile można by wyrwać zestaw na tych obręczach i piastach dt370 plus szprychy DT 2,0-1.8? No i zostaje jeszcze opcja zakupu przedniego koła teraz i dokupienia tylnego koła w połowie sezonu jak się skarbonka zapełni. Ewentualnie znacie jakieś ciekawą alternatywną obręcz w niższej cenie? Myślę o obręczy 24-25 mm wew i wadze w granicach 470 g. Aaa... i najważniejsze co to za szprychy DT aerolite 2.0/2,3 x0,9 mm ?

 

Alsew, a dzwoniłeś do nich? Zadzwoń pogadaj, żeby zapletli Ci 370 zamiast 350 i do tego np. tańsze szprychy - z własnego doświadczenia powiem, że można śmiało negocjować i się dogadywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dokumosa napisał:

Odnośnie szprych to wydaje mi się, że dostępność DT jest znacznie większa a do tego można kupować bez problemu ma sztuki w normalnej cenie.

Z tego co widzę to większość kół które składa @dawid jest na Pillar tb2016 i zacząłem się zastanawiać z czego to wynika skoro cena nawet trochę wyższa niż przy Dt? Czy tylko niższa waga, a może też lepsza jakość ? Co do dostępności to faktycznie może być trochę gorzej ale pewnie nie było by problemu, żeby zamówić w Daveo kilka sztuk, choćby awaryjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka małych uwag z mojej strony:

- żadnych aluminiowych nypli do kół MTB. W linkach które podałeś są nyple alu

- DT Swiss 370.. nikt już tego nie stosuje a nawet nie ma tych piast w obrocie w Szwajcarii/Niemczech. Weź standardowe 350 lub jeżeli ma być budżetowo i solidnie to Miche XM50. Piasty nie do zajechania, dobra geometria piast, wysokie kołnierze - sztywne koła.

- standardowe szprychy J-bend, żadnych wynalazków typu straight pull. Dobry zaplatacz ułoży Ci szprychy tak aby opierały się na kołnierzach piast i masz koła na lata. DT swiss lub sapim.

Dla przykładu zestaw z DT Swiss XM421 + Miche XM50 + DT Swiss competition 32h/32h + nyple mosiężne to 390CHF czyli 1400 PLN.

pzdr

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, thomasz napisał:

DT Swiss 370.. nikt już tego nie stosuje a nawet nie ma tych piast w obrocie w Szwajcarii/Niemczech. Weź standardowe 350 lub jeżeli ma być budżetowo i solidnie to Miche XM50. Piasty nie do zajechania, dobra geometria piast, wysokie kołnierze - sztywne koła.

Faktycznie, nawet na allegro ich nie ma... Te piasty DT fajne są pod oś 142x12 ale tak sobie jeszcze popatrzyłem na konwersję tylnego koła na 135x5 i powiem że wygląda to partyzancko jak dla mnie... Wyciągasz end-cap 142x12 i wsadzasz  end cap 135x5 bez żadnej ośki, niczego. I taki zaciski opiera się w sumie tylko na end capach a w środku pusta komora? Dziwne... tym bardziej że do konwersji przedniej piasty pod QR potrzebna jest ośka. W mojej obecnej piaście są łożyska nabite na 10mm ośkę na to przychodzą end capy i w to wchodzi dopiero QR... Waży trochę ale musi być sztywniejsze moim zdaniem niż powietrze, i QR oparty o wciskane kapselki :D W novatecah podobnie do konwersji masz ośki, a nie jakieś śmieszne kapselki. Powiem szczerze, że zastanawiam się coraz bardziej czy nie przepleść tej tylnej piasty do nowego koła, w końcu zrobiła już ponad 5000km i działa jak nowa, łożyska standardowe, bębenek dostępny więc spokojnie można wymienić jak co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam żadnej partyzantki. Z tyłu endcapy opierają się na osi właściwej o średnicy 15mm. Dzięki temu łożyska mają większą nośność, wszędzie są te same, masz bardzo prosty system konwersji w każdą stronę i na wiele różnych standardów. Z przodu endcapy 15mm opierają się na wewnętrznej bieżni łożysk a od wewnątrz pomiędzy łożyskami jest tulejka dystansowa. Osią właściwą jest oś widelca (15x100). Endcapy do konwersji na 9mm wchodzą w bieżnie łożysk - nie potrzeba żadnej dodatkowej ośki.

 

Co do 370 to w retailu takich nie ma co nie znaczy, że nie są oferowane. Dodatkowo trzy rodziny b. popularnych kół fabrycznych są na nich produkowane.

W kwestii straightpull vs szprychy gięte są dwie szkoły. Ja od wielu lat jeżdżę na tych pierwszych i nie wrócę do klasyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dokumosa napisał:

Nie ma tam żadnej partyzantki

Może się nie znam... Tak dokładnie wyglądają te and capy które potrzebuję do tylnej piasty https://whizz-wheels.de/shop/en/hinterrad/conversion-kit-rw-5-x-135-mm-qr1 i jakby nie patrząc wsadzając w nie zamykacz QR to styka się on z piastą tylko na końcówkach end capów (na powierzchni ok 7 mm z jednej strony i 7 mm z drugiej strony), a pozostałe 12 cm jest w powietrzu bo oś piasty ma 12mm a QR ma 5mm. Więc się  po prostu zastanawiam czy rozwiązanie które mam teraz nie zapewnia większej sztywności, podobne jak rozwiązania promowane przez Novateca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybkozamykacz tylko dociska ramę do piasty, nie przenosi praktycznie żadnych sił

piasty DT nie mają problemu ze sztywnością.
Ogólnie przeglądając ten temat to widać że pierwsze dobre koncepcję kół w wyniku nadmiernego rozmyślania znudziły się i teraz temat coraz dalej dryfuje w kierunku coraz gorszych koncepcji kół ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dawid napisał:

szybkozamykacz tylko dociska ramę do piasty, nie przenosi praktycznie żadnych sił

Czyli jednym słowem DT RWS 135x10 to zwykła marketingowa ściema prowadząca tylko do zwiększenia masy , bo skoro na ten element nie działają żadne siły to nie ma znaczenia, że będzie on większej średnicy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w thrubolt'cie trochę inaczej to wygląda, tam już zacisk faktycznie przenosi siły, bo rama się na nim opiera, będzie to nieco sztywniejsze rozwiązanie od standardowego qr.
A to że piasta ma oś 12mm, a zacisk ma 10mm nie ma większego znaczenia, zestaw i tak jest sztywny i na lini oś-endcap-zacisk nie ma luzów, ani mniejszej sztywności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dawid napisał:

w thrubolt'cie trochę inaczej to wygląda, tam już zacisk faktycznie przenosi siły, bo rama się na nim opiera, będzie to nieco sztywniejsze rozwiązanie od standardowego qr.

Dzięki za wyjaśnienie... Chociaż trochę potwierdza to moją teorię:

 

13 godzin temu, Alsew napisał:

W mojej obecnej piaście są łożyska nabite na 10mm ośkę na to przychodzą end capy i w to wchodzi dopiero QR... Waży trochę ale musi być sztywniejsze moim zdaniem niż powietrze, i QR oparty o wciskane kapselki :D

Bo w tej mojej piaście oś 10mm opiera się o ramę i 'przenosi siły'  a zacisk 'tylko dociska ramę do piasty'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dokumosa napisał:

 A system konwersji jest jednym z najlepiej przemyślanych i spójnych.

Nie twierdzę że tak nie jest... Uważam tylko że jeśli chodzi o sztywność konstrukcji to mojej obecnej piaście bliżej do wersji z thruboltem 135x10 niż do wersji ze zwykłym QR. Więc wychodząc z założenia że koła wymieniam żeby polepszyć, a nie pogorszyć, dochodzi kolejne 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obecnie masz QR to najbliżej ma do... QR ;). DT z endcapami QR mniej sztywne (niż to co masz obecnie) nie będzie (a wręcz bardziej bo średnica osi sporo większa). Różnicy pomiędzy QR a TB na średnim kole nie odczujesz. Lepiej to co chciałbyś spożytkować na szpilkę TB dołożyć do lepszych opon. Podejrzewam, że analizujesz konstrukcje kiedy piasta leży na biurku. Trzeba na to patrzeć w warunkach pracy (czyli po zaciśnięciu w wiedełkach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...