Skocz do zawartości

[hak przerzutki] Problem z gwintem niewymiennego haka


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z hakiem przerzutki w stalowej ramie. 

 

Hak jest niestety integralną częścią ramę i nie da się go wymienić a jest jakiś problem z gwintem, od wewnętrznej strony. 

 

Napinacz Alfine udaje się wkręcić ale niestety chwieje się na boki. 

 

Klej do gwintów pomógł tylko iluzorycznie - po pierwszej jeździe pojawił się luz. 

 

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Użyć mocniejszego kleju, rozwiercić otwór i zastosować nitonakrętkę, dorobić nieco dłuższą oś napinacza i dokręcić nakrętką? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorobić nieco dłuższą oś napinacza i dokręcić nakrętką

to jest najlepsze rozwiązanie, ale nakrętka musi być cieniutka-kontra z osi pasuje.

Docelowo spróbuj dopasować jakiś alu hak dokręcany z boku. Będziesz musiał obciąć zwłoki i doszlifować kształt, wywiercić i nagwintować otwory mocujące ale działa- czasem tak robimy w alu ramach.

00-01-03632-04-00003,klOWfqWibGpC785Ey7x

 Co do nitonakrędtki to też niezły pomysł ale trudno ci będzie znaleźć taką. Są jeszcze zestawy naprawcze gwintu, ale w haku stalowym ciężko to zrobić (hak jest dość filigranowy) Można ewentualnie pogadać z specami od lutowania ram nad przeszczepem ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę trzy opcje:

1. Lekko spawem w środku maznąć i nagwintować na nowo.

2. Lekko cyną od środka pomazać i nagwintować na nowo - najbezpieczniejsza i powinna dać radę.

3. Idź do zakładu ślusarskiego i niech ci Helicoila wstawią. Gwintu z Helicoila nie da się zerwać.

helicoil-tangfree-gewindeeinsatz-eingeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Helicoil słyszałem w jednym z serwisów rowerowych, ale czy gdzieś to kupię lokalnie - nie wiem. Poszukam. 

 

Cyna mnie przekonuje, jako chemik z wykształcenia pierwsze co pomyślałem to zakitować czymś gwint żeby luzu nie było, czy klej czy Poxipol czy właśnie cyna. Ale czy toto zadziała - można spróbować :) 

 

 

 

to jest najlepsze rozwiązanie

Wydawało się najprostsze ale dość precyzyjnie trzeba na śrubie dorobić frez do potrzymania zawleczki bez której napinacz się nie obraca. Z brzeszczotem jest problem, a tokarki niestety nie mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś Helicoil to był "ojezusmaria" a teraz w każdym większym narzędziowym to możesz kupić. Na allegro kompletne zestawy naprawcze pod jeden rozmiar gwintu to koszt 20-25zł:

https://allegro.pl/listing?string=helicoil&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-aut-1-5-1003

Jedna sprężynka to koszt 5zł.

 

Sam się zastanawiam, czy nie kupić sobie na Boże Narodzenie takiego pełnego zestawu za stówkę. W sumie bardzo szybko się to zwraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jest jeszcze dedykowana tuleja naprawcza. Zasada ta sama co ze sprężyna ale wygląda na solidniejsze rozwiązanie.

Tulejka redukująca gwint M12x1mm na gwint M10x1mm. Zasadnicze zastosowanie do haka przerzutki w ramie roweru. W przypadku zerwania w haku pierwotnego gwintu M10x1mm, nacinamy gwint M12x1mm i wkręcamy przerzutkę razem z tulejką dystansową.

https://www.######.pl/product-pol-40599-Redukcja-naprawcza-haka-przerzutki-M12x1-M10x1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

A mnie to załamało, pierwotnie śruba starej przerzutki była częściowo zniszczona, nowa śruba nagwintowała poprawnie. Jednak niefart - pod pewnym kątem śruba wkręcona nie na siłę sprawiła że szkody wyglądają aż tak.? Jestem w szoku.  Czym to naprawić, czy ma to sens, i czy gdzieś tylko profesjonalnie.?

P1000178.jpg.523478b86fd79c0d73ef7782476703a5.thumb.jpg.e45bdbaadf895b50c24ab157c62b075a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czekam na swoją kolej bo w serwisie mają pracy sporo teraz.

W dniu 26.05.2020 o 23:43, rambolbambol napisał:

Helicoil i po problemie. W dobrych serwisach rowerowych to mają.

No właśnie a jakie jest Wasze zdanie, że w serwisie wyrazili opinię że mogą być po helicoilu lekkie wibracje, i chyba lepiej żeby to jednak stopić. Tu było o tym , że helicoil jest najlepszy. 

Przerzutka to Deore XT RD-M739 SGS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2017 o 11:28, rambolbambol napisał:

Kiedyś Helicoil to był "ojezusmaria" a teraz w każdym większym narzędziowym to możesz kupić.

Dobry serwis w dużym mieście to nie dobry serwis w małym mieście. 

7 godzin temu, MikeSkywalker napisał:

Wibracje to oni mają w głowie, złe

Ja ten hak już prostowałem na ile mogłem, i nie chcę go giąć 100 razy. Gwintowanie to inna bajka, bo do tego trzeba mieć wprawę. Nawet ze znalezieniem dobrego ślusarza tutaj mam problem. W serwisie mi nie odmówiono, tylko szczerze właściciel powiedział że na tym nie zarabia i praca po godzinach. Tu wychodzi na to, że praktycznie tego nie robią, i wyjściem z sytuacji jest szukanie równie dobrej alternatywy. Jeśli poproszę żeby zrobić helicoilem, powinien się zgodzić. Może to jakaś obawa, żeby się nie skompromitować i zaproponować klientowi podobne (ekonomiczne) rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zwyczajnie nie chce mu się podejmować takiej naprawy bo nigdy tego nie robił? Takie gadania bzdur że na tym nie zarabia, usługa jak każda inna. 

Zobaczyłem region łódzki więc zabrałbym rower do Łodzi, dobrych serwisów tam na pewno nie brakuje, nawet ja znam jeden :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ślusarz umie używać helicoil, a w rowerowym wiedzą co to helicoil i by się nie przyznał co samo się narzuca że nie robił, albo bardzo dawno? 

Do Piotrkowa Tryb. mam bliżej, do Łodzi to przy okazji wizyt u bliskich, to samo z W-wa, jeśli taka sytuacja poproszę kogoś z Was o namiary na PW. Rok 2020 a tu ojezusumaria helicoil :voodoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@whiteindian

Weź kup zestaw  do  naprawy gwintów M10:

https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-naprawy-gwintow-m10x1-5-helicoil-10-spre-693295125  <-zły rozmiar

https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-naprawy-gwintow-m10x1-0-quatros-qs14187d-7949844920

Na byle jakiej nakrętce wkręconej w imadło albo kawałku twardego drewna przetrenuj gwintowanie. Masz 10 gwintów naprawczych, wiec 9 możesz poświęcić na trening. 10-tym napraw ten hak. Tu naprawdę nie ma żadnej filozofii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, bo wcześniej szukałem takich zestawów ale M10 x 1.0 mm (skok 1 mm) i wydawało mi się że 1.5 mm będzie źle.  Dam im szansę, jeśli nie da rady, zrobię tak jak piszesz. Za prawie stówkę polecałeś mi komplet Falon-Tech 88 el., ale chyba niepotrzebny - choć opłacalny -- wydatek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...