Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

1. Piastę DT 350 weź taką która na przyszłość ogarnie bebębenek Micro Spline (12 rzędowy)

2. korba deore fc m6000 to korba do napędu 2x10 lub 3x10 może być problem z linią łańcucha poszukaj jakiegoś używanego SLX lub coś pozagrupowego ale 1x11

3. Tu nie mam doświadczenia z tanimi z ALI

4. Przy tarczy 34 i kasecie 11-46 shimano zaleca rd m8000 GS ale czy nie będzie za twardo, chyba że jeździsz po płaskim bez górek to tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do napędu z jednoblatem weź albo dedykowaną korbę jednoblatową z systemem Direct Mount (np. Deore m6100) albo jakąś 3s Shimano pod BCD 104 (tu raczej używane lub leżaki Deore M590, slx lub xt 3s i rozstaw 104). Takie korby najlepiej nadają się do przeróbki na jednoblat NW, bo łatwo uzyskasz na nich dobrą linię łańcucha. Ponadto pod rozstaw 104 kupisz dużo naprawdę dobrych i tanich NW z Ali (ekfan, snail, motsuv) w rozmiarze od 30t wzwyż (30t to najmniejsza tarcza, jaką możesz założyć na pająk o rozstawie 104). Oczywiście możesz też założyć droższe NW od uznanych rodzimych producentów jak Banless czy HCC. Praktyka mówi, że za jedną drogą NW kupujesz 3 tanie z Ali. Dotyczy to także tarcz pod nowy system DM.

Korba m6000, jeśli weźmiesz wersję 3s, nada się do przeróbki na jednoblat, tylko tarcza NW musi mieć rozstaw otworów pod BCD96.

Piasta dt350 ze standardowym bębenkiem shimano ogarnie kasety mtb shimano 11s. Da radę także z kasetą Sram NX 12s 11-50.

XT M8000 GS do blatu 34t i kasety 11s 11-46 będzie odpowiednia.

P.S. Nie myślałeś o nowym Deore m6100 12s?

Edytowane przez KurczakNorris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sztorm napisał:

2. korba deore fc m6000 to korba do napędu 2x10 lub 3x10 może być problem z linią łańcucha poszukaj jakiegoś używanego SLX lub coś pozagrupowego ale 1x11

A czy to nie jest tak, że korba 3x10 jest lepsza do przeróbkę na 1xX bo możemy założyć tylko środkową zębatkę i jest ona w lepszej linii niż którakolwiek z korby 2x ?

16 godzin temu, sztorm napisał:

3. Tu nie mam doświadczenia z tanimi z ALI

Kupiłem synowi do MTB taką zębatkę. Zrobił na niej na razie 3,5kkm i wygląda świetnie. Młody jeździ dość twardo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
4 godziny temu, Nastar napisał:

A czy to nie jest tak, że korba 3x10 jest lepsza do przeróbkę na 1xX bo możemy założyć tylko środkową zębatkę i jest ona w lepszej linii niż którakolwiek z korby 2x ?

Tak właśnie jest. W korbie 2-rzędowej wypadałoby dać podkładki pod blat i dłuższe kominy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2020 o 21:09, KurczakNorris napisał:

Do napędu z jednoblatem weź albo dedykowaną korbę jednoblatową z systemem Direct Mount (np. Deore m6100) albo jakąś 3s Shimano pod BCD 104 (tu raczej używane lub leżaki Deore M590, slx lub xt 3s i rozstaw 104). Takie korby najlepiej nadają się do przeróbki na jednoblat NW, bo łatwo uzyskasz na nich dobrą linię łańcucha. Ponadto pod rozstaw 104 kupisz dużo naprawdę dobrych i tanich NW z Ali (ekfan, snail, motsuv) w rozmiarze od 30t wzwyż (30t to najmniejsza tarcza, jaką możesz założyć na pająk o rozstawie 104). Oczywiście możesz też założyć droższe NW od uznanych rodzimych producentów jak Banless czy HCC. Praktyka mówi, że za jedną drogą NW kupujesz 3 tanie z Ali. Dotyczy to także tarcz pod nowy system DM.

Korba m6000, jeśli weźmiesz wersję 3s, nada się do przeróbki na jednoblat, tylko tarcza NW musi mieć rozstaw otworów pod BCD96.

Piasta dt350 ze standardowym bębenkiem shimano ogarnie kasety mtb shimano 11s. Da radę także z kasetą Sram NX 12s 11-50.

XT M8000 GS do blatu 34t i kasety 11s 11-46 będzie odpowiednia.

P.S. Nie myślałeś o nowym Deore m6100 12s?

 

W dniu 14.09.2020 o 21:09, KurczakNorris napisał:

Do napędu z jednoblatem weź albo dedykowaną korbę jednoblatową z systemem Direct Mount (np. Deore m6100) albo jakąś 3s Shimano pod BCD 104 (tu raczej używane lub leżaki Deore M590, slx lub xt 3s i rozstaw 104). Takie korby najlepiej nadają się do przeróbki na jednoblat NW, bo łatwo uzyskasz na nich dobrą linię łańcucha. Ponadto pod rozstaw 104 kupisz dużo naprawdę dobrych i tanich NW z Ali (ekfan, snail, motsuv) w rozmiarze od 30t wzwyż (30t to najmniejsza tarcza, jaką możesz założyć na pająk o rozstawie 104). Oczywiście możesz też założyć droższe NW od uznanych rodzimych producentów jak Banless czy HCC. Praktyka mówi, że za jedną drogą NW kupujesz 3 tanie z Ali. Dotyczy to także tarcz pod nowy system DM.

Korba m6000, jeśli weźmiesz wersję 3s, nada się do przeróbki na jednoblat, tylko tarcza NW musi mieć rozstaw otworów pod BCD96.

Piasta dt350 ze standardowym bębenkiem shimano ogarnie kasety mtb shimano 11s. Da radę także z kasetą Sram NX 12s 11-50.

XT M8000 GS do blatu 34t i kasety 11s 11-46 będzie odpowiednia.

P.S. Nie myślałeś o nowym Deore m6100 12s?

jeżdżę twardo, pokonując prawie codziennie trasę praca - dom, okolo 40 km łącznie i poszukuję korby, moze byc z ali, tak jak wspomniałeś ekfan, snail, tylko tak za bardzo nie wiem, czy bedzie to współpracowało z łożyskami na hollowtechu? A z tyłu chciałbym się pozbyć całkowicie przerzutki i dać reduktor na bębenek pod jedną zębatkę plus napinacz łańcucha, tylko nie mam pewności, czy to sie uda. Myslalem o takim reduktorze kasety: 

https://rowerowy.com/sklep/czesci/kasety-drivery/drivery/prod/single-speed

 

do tego napinacz, taki alfine zwykły: 

https://kastor-bike.pl/Napinacz-lancucha-Shimano-ALFINE-CT-S500

 

i oczywiście korba na hollowtech, pod rozstaw 104 z ali, tylko nie mam pewności, czy to będzie ze sobą działać. Chcialbym wyeliminować całkowicie przerzutkę z tyłu, tak jak domyślnie nie posiadalem w swoim physio przedniej przerzutki, tylko jest korba jakas tania suntour na jeden blat pod kwadrat, to teraz chcialbym to trochę zmodernizować i dać jakas lepsza korbę i zredukowac do tego przerzutke z tylu, tak zeby w ogóle ich nie bylo (wygoda z brakiem regulacji) i zrobić singlespeeda

Edytowane przez Radek_89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Radek_89 napisał:

jeżdżę twardo, pokonując prawie codziennie trasę praca - dom, okolo 40 km łącznie i poszukuję korby, moze byc z ali, tak jak wspomniałeś ekfan, snail, tylko tak za bardzo nie wiem, czy bedzie to współpracowało z łożyskami na hollowtechu?

Oczywiście. Jaką masz teraz korbę? Jeśli jakąś 3s ze zintegrowaną osią (jak to się błędnie utarło "hollowtech2 /HT2"), to patrzysz tylko, jaki masz rozstaw śrub montażowych BCD do tarcz. Rodzaj osi nie ma znaczenia, może być na kwadrat, może być octalink. Ja mam w jednym rowerze shimano deore 3s pod octa, BCD 104, a kiedy czasem przerabiam ją dla zabawy na jednoblat, to na środku zakładam właśnie ekfan eliptyczną 32t i działa to naprawdę pięknie.

Jeśli lubisz twarde przełożenia, załóż sobie np. 36t. Tylną przerzutkę zostawiłbym, tylko zadbałbym o jej sprawne działanie. Zawsze lepiej mieć te biegi ratunkowe/urozmaicające jazdę. Chyba, że mieszkasz np. w Busku, gdzie jest płasko jak na stole...

Edytowane przez KurczakNorris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam KurczakNorris. Korbę mam fabrycznie jednorzędową, wygląda to tak (w załączniku) i jest na kwadrat. 

Drogę mam super, jest to prosta droga asfaltowa, dosyc równa, mieszkam na wsi, później trochę miasta, ale też są ciągle ścieżki rowerowe bitumiczne. Bardzo dbam o swój rower i mozna powiedzieć że majac go dwa lata - nie ma nawet najmniejszej rysy. Okleilem go calego izolacją na okretke, takze wszystkie obszary narazone na odpryski sa zakryte. Nigdy nawet na nim nie mialem gleby, a lubię szybko jeździć. Jak mam prostą, to dociagam do prawie 50, zwykle 45-46, choć juz nie te lata co dawniej, ale jakas namiastka kondycji została. Teraz postanowilem zrobic z niego jakiegos single speeda z twardym przełożeniem na jakiejs fajnej korbie (koniecznie 1-blat) i twardej zebatce, może byc nawet ten single z reduktorem, zwykle nie zmieniam biegów, caly czas jade na najwyzszym dziewiątym, co nie jest dobre dla kasety, dlatego myślałem o singlu i pojedynczej zębatce. A mam pytanie z innej beczki. Majac rame singlespeed z mocowaniem na kolo bez napinacza, mozna dac do niej kolo na szybkozamykaczu? Rozpatrywalem tez ramy pod singla, bo mam kola pod szybkozamykacz na piastach shimano claris i oponach 30mm i stoja nieużywane już z rok. Pozdrawiam i dziękuję za poświęcenie czasu

2c9aa4544a458b7e316141b1b5ef.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to rower? Czyżby Kellys Physio? Fajny fitness z niego i faktycznie zachęca do szybkiej jazdy po płaskim. Twoja korba, choć nie ma tarczy NW, powinna spokojnie dać sobie radę przy singlu, bo ma osłonę chroniącą przed spadaniem łańcucha. Ale ponieważ ciśniesz i nie starcza tarcza 44T, którą masz, a w tej korbie zmiana jest niemożliwa,  możesz korbę zmienić. Weź jakąś z osią zintegrowaną np. IXF pod BCD 104 z Aliex i do niej NW 46 albo większą, byleby zmieściła się do ramy. Będziesz robić singla, więc możesz ją zakręcić tam, gdzie w 3x jest blat, czyli na zewnątrz. Lubisz swój rower, więc bez kombinacji z wymianą ramy uprość go i weź sobie reduktor do singla  na kasetę, tylną tarczę o uzębieniu jakie chcesz i napinacz. Będziesz wtedy mógł sobie założyć te koła na Clarisach albo inne z szybkozamykaczami.

Edytowane przez KurczakNorris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to physio 10, ale mam jeszcze Lazaro Integral kupiony x lat temu na allegro, na aluminiowej ramie i chciałem się Was zapytać jakby to ze sobą współgrało. Domyślna konfiguracja roweru to tanie kola 28' stożkowe na wolnobiegu, do tego korba shimano FC-M131 (dl. ramion 170) z trzema blatami pod kwadrat, na suporcie neco, wszystko budżetowe oprócz ramy, która wydaje sie dosyc solidna pomimo upływu lat, jakie zniosła. Do tej pory wymieniłem w nim opony, teraz siedzą 30 mm szosowe, stery pod 1 1/8, mostek alu, kierownica alu, pedały i hamulce. Ten rower to pamiątka po moim tacie, wiec nieznacznie w niego zainwestowałem jak się dało, bo szkoda mi się z nim rozstawać i chciałem sie zapytać, czy istnieje szansa na przerobienie go również na singla. 

Chciałem kupić:

koła:

https://allegro.pl/oferta/28-29-airline-maszyny-rodi-novatec-c-p-kkpl805-s-9442480893

korbę: 

https://allegro.pl/oferta/mechanizm-korbowy-1x11-1x10-1x9-1x8-7-narrow-wide-9672234568

napinacz łańcucha: 

https://allegro.pl/oferta/napinacz-lancucha-shimano-alfine-ct-s500-czarny-7825455376

i reduktor kasety na singla: 

https://allegro.pl/oferta/hit-reduktor-single-speed-dirt-street-fr-chromag-9573958579

czy taki pakiet by w ogóle działał? oraz czy istnieje szansa zamontowania w.w. reduktora singla na piastę z aukcji? pewnie trzeba by było zmienić tez suport, jakis na 110 mm? 

a sam rower prezentuje się tak: 

received_1009629105857871.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam posiadam będenek 11s nie wiem jakiej firmy ale kasy shimano pasują. Chce tam założyć kasete 8s i musze dac dystans tylko troche sie pogubilem bo czytalem ze 8/9/10 maja taka sama szerokosc a znalazlem tabele gdzie jest napisane ze do 9s-1.85mm a do 10s-1.85mm+1mm. I pytanie teraz jaki musze w koncu zastosowac dystans ? Rower szosowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompatybilność 

1 . Kaseta SHIMANO Deore XT CS-M770 9rz  ++++++   PRZERZUTKA TYLNA SHIMANO DEORE RD-M610, 10 RZ??????    

2 . Korba SHIMANO FC-T4010 Korba 9s Alivio 44x32x22 +++++++++++++++ PRZERZUTKA TYLNA SHIMANO DEORE RD-M610, 10 RZ.

Manetka shimano tył 10rz nie będzie kompatybilna z 9 rzędową kasetą???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kasetę 10 s

1.  SHIMANO CS-HG62 Kaseta 10s Deore 11-34.

Rower już posiadam 5 lat do jazdy po lesie w umiarkowanym terenie.

Muszę wymienić 3 kasetę gdyż nowy łańcuch przeskakuje na 15-17-19T

Na tych najczęściej używanych.

Moje pytanie czy SHIMANO CS-HG500 Kaseta 10s Tiagra 11-25. Zmieni moje wykorzystanie zębatek i długość eksploatacji kasety?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, SoloTM napisał:

Do tak małej kasety potrzebna jest przerzutka szosowa. Przerzutki mtb nie lubią kaset mniejszych niz 11-32.  Są jeszcze trekingowe przerzutki - te dadzą radę z kasetą 11-28. ( może z 11-25 też ) - np. rd-t610, 670, 780 

Po zmianie naprężenia sprężyny wózka to te przerzutki trekingowe ( dwuzawiasowe, nie shadow ) ogarniają też 11-25 i 11-23. Przy czym te 23 już nieco leniwie - sugerowana górne kółeczko z wysokimi zębami.

Zmusić shadowa do obsługi 11-25 i 11-28 się da, ale wymaga to już druciarstwa.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie posiadam napęd 3x10 shimano

Chciałbym zmienić napęd na 3x8.

Co muszę zmienić?

1. manetki shimano deore

2.przerzutka tył shimano deore

3. Czy bębenek z kasety 10s będzie odpowiedni do 8s?

4.Korba SHIMANO FC-T4010 Korba 9s Alivio 44x32x22 175 będzie pasować?

5. Czy kaseta firmy sunrace będzie trwalsza od shimano w podobnej cenie

Chce trochę zmniejszyć koszty poprzez wykorzystanie większe ilości koronek gdyż przy kasecie 10s koronki 15-17-19 zawsze padają pierwsze.

 

 

 

Edytowane przez pawels237
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyżej to chyba jakiś żart. Po co ta zmiana?

Musiałbyś zmienić manetkę, przerzutkę i kupić kasetę. Korba może zostać. Sunrace - nikt Ci nie odpowie jeśli są jakieś różnice to małe, ale z tego co czytałem w internetach to jakość przerzucania na korzyść Shimano a cena w napędzie 8rzedowym to różnica może 5zł między nimi.

 

 

Ja mam pytanie.

Korba 24/32/42 M522 i kaseta 12-36. Kaseta zdechła i chce zmienić na HG201 ( https://allegro.pl/oferta/kaseta-shimano-9-rzedowa-11-32-hg201-cena-9525888793?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_rowery-nca&ev_adgr=Rowery&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_rowery-nca&ev_adgr=Rowery&gclid=CjwKCAjwzvX7BRAeEiwAsXExo8hk7cep1U_m7pQonxVhk47vnsa9TA205Zv9150MHJvUB_qkdB15_RoCqtgQAvD_BwE
 

Bo mi bardziej stopniowanie odpowiada 15-17-19-21 zamiast 16-18-21 ale żeby zostawić sobie podobne lekkie przełożenie zmieniłbym sobie tarcze 24 na 22.

Czy tarcze BCD 64 nie ważne czy to alivio czy deore etc będą pasować ?

Edytowane przez Molekpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Molekpl napisał:

To wyżej to chyba jakiś żart. Po co ta zmiana?

Musiałbyś zmienić manetkę, przerzutkę i kupic kasetę. Korba może zostać. Sunrace - nikt Ci nie odpowie jeśli są jakieś różnice to małe, ale z tego co czytałem w internetach to jakość przerzucania na korzyść Shimano a cena w napędzie 8rzedowym to różnica może 5zł między nimi.

 

 

Ja mam pytanie.

Korba 24/32/42 M522 i kaseta 12-36. Kaseta zdechła i chce zmienić na HG201 ( https://allegro.pl/oferta/kaseta-shimano-9-rzedowa-11-32-hg201-cena-9525888793?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_rowery-nca&ev_adgr=Rowery&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_rowery-nca&ev_adgr=Rowery&gclid=CjwKCAjwzvX7BRAeEiwAsXExo8hk7cep1U_m7pQonxVhk47vnsa9TA205Zv9150MHJvUB_qkdB15_RoCqtgQAvD_BwE
 

Bo mi bardziej stopniowanie odpowiada 15-17-19-21 zamiast 16-18-21 ale żeby zostawić sobie podobne lekkie przełożenie zmieniłbym sobie tarcze 24 na 22, Wszystkie tarcze BCD 64 nie ważne czy to alivio czy deore etc będą pasować ?

Kasetę muszę już wymienić. Manetki i przerzutkę tył musiałbym zmienić. Jedne kupie drugie sprzedam. Piszesz że różnica 5 zł między 10 s a 8s. A wstawiłeś akucje kasety 9s za 70 zł gdzie za 10 s muszę wydać min 100 zł.

A w kasecie 8 s wykorzystam więcej koronek niż w 10s koronki 15-17-19 a reszta mało używane.

Kasety 8s na alle 50zł+ więc różnica jest.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pawels237 napisał:

. Piszesz że różnica 5 zł między 10 s a 8s. A wstawiłeś akucje kasety 9s za 70 zł gdzie za 10 s muszę wydać min 100 zł.

 

Piszę, że różnica między kasetą 8rz Sunrace a Shimano jest 5 zł - Czytaj ze zrozumieniem

Rozumiem, że chcesz zaoszczędzić pieniądze przy wymianie kasety to zmieniasz cały napęd ? Kup sobie lepiej na ali kasetę 10rzedową ( NP. taką za 75zł ) będzie taniej i nie będziesz musiał wymieniać dosłownie całego napędu po za korbą.. No ale kto bogatemu zabroni.

Edytowane przez Molekpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce zmienić z 10 s na 8s a różnica w koszcie kasety to 40zł+. Akurat posiadam kasetę shimano bo nie znalazłem tańszej 10s w polskim sklepie. Co to tej za 75zł na ali jak z wytrzymałością koronek różnica tylko 25 zł a na shimano przejade 2 razy więcej?

 

3. Czy bębenek z kasety 10s będzie odpowiedni do 8s?

 

Rower mam 5 lat 2 kasety dopiero zużyłem. Ale po wcześniejszej wymianie łańcucha już musiałem omijać jedną koronkę na kasecie z powodu przeskakiwania po kilkuset km już mogłem już używać wszystkich koronek.

Jeszcze nie zmieniam napędu ale gdy przerzutka tył nawali to bym od razy zmienił na 8s. Już miałem przygodę z przerzutką i wymieniłem na 10s (szybka decyzja}

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pawels237 napisał:

Chce trochę zmniejszyć koszty poprzez wykorzystanie większe ilości koronek gdyż przy kasecie 10s koronki 15-17-19 zawsze padają pierwsze.

Masz za dużą kasetę - tzn zbyt dużą rozpiętość względem potrzeb - przez co zużycie koncentruje się na trzech koronkach. Sugerowałbym raczej szosową kasetę ( 11-25 lub 11-28 ). To, czy się da zależy od konkretnego modelu przerzutki. Ewentualnie możesz przejść na 1x10 - nieco nieintuicyjnie, ale mając jedną zębatkę do wyboru siłą rzeczy będziesz korzystać z całej kasety.

4 godziny temu, pawels237 napisał:

Chce zmienić z 10 s na 8s a różnica w koszcie kasety to 40zł+. Akurat posiadam kasetę shimano bo nie znalazłem tańszej 10s w polskim sklepie. Co to tej za 75zł na ali jak z wytrzymałością koronek różnica tylko 25 zł a na shimano przejade 2 razy więcej?

Chcesz wydać ~200zł po to aby zaoszczędzić 40zł raz na dwa lata? Te kasety z ali robią robotę - zwłaszcza marki ztto i sunshine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...