Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i panie - pytanie ode mnie.

Jeżdżę na napędzie 3x6 (wolnobieg Shimano 28-14, korba od bliżej niezidentyfikowanego producenta 48/38/28 na kwadracie). Przerzutki i manetki Sram 3.0 (na przedniej przerzutce mam grawer "Falcon", prawdopodobnie - nie jestem na 100% pewny - to oryginalna przerzutka z Gianta Rock z okolic plus minus 2005 roku). Najbardziej miękkie przełożenie to równe 1.0. Ostatnio jeżdżę w terenie, w którym to nie wystarcza. Tym rowerem długo już nie pojeżdżę, dlatego chciałbym możliwie najtańszym kosztem zmiękczyć przełożenie i wydaje mi się, że opcją byłaby wymiana korby na taką z mniejszymi zębami.

Pytania ode mnie:

- czy takie podejście ma sens?

- jeśli tak, to czy mogę sobie kupić dowolną "mniejszą" korbę, czy są tu może jakieś kwestie kompatybilności, o których powinienem wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Po pierwsze trzeba sprawdzić czy przednia przerzutka obsłuży korbę o innym zakresie.

Generalnie z doborem korby na kwadrat nie będzie problemu, bo praktycznie każda będzie pasowała.

Jest to raczej jedyne możliwe rozwiązanie, bo wolnobiegu 6s o większym zakresie nie kupisz.

Twoja korba jest rozbieralna - czy ma odkręcane zębatki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożej to korba 42/32/22 za okolo 40 pln + wysyłka ale przerzutka przednia do wymiany, bo raz, że falcon to chinszczyzna, a dwa, że na raczej nie da rady mniejszej korbie. No i  przy przełożeniu 42/14 ( szczególnie jeśli koło 26 ) to już się robi wolno na asfalcie. ( no jeszcze zalezy kto ma jaką nogę i do czego rower służy )

Czyli korba i przerzutka z wysyłkami to jakieś 70 pln minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

Patrzyłem na taką opcję, ale mam spore wątpliwości, czy to ruszy. Mam bardzo mały zapas pomiędzy kółkiem wózka a największą koronką przy jeździe na obecnie największej zębatce, więc dokładanie dużo większej tarczy może skończyć się po prostu tym, że zabraknie miejsca.

Teraz, bogus92 napisał:

Twoja korba jest rozbieralna - czy ma odkręcane zębatki?

Nie wiem. Jest skręcona na, jak się wydaje, śruby z łbami imbusowymi (z drugiej strony jakieś nity?), ale klucze imbusowe mi nie wchodzą w te łby, więc nie mam możliwości sprawdzenia. 

Teraz, SoloTM napisał:

Drożej to korba 42/32/22 za okolo 40 pln + wysyłka ale przerzutka przednia do wymiany, bo raz, że falcon to chinszczyzna, a dwa, że na raczej nie da rady mniejszej korbie. No i  przy przełożeniu 42/14 ( szczególnie jeśli koło 26 ) to już się robi wolno na asfalcie. ( no jeszcze zalezy kto ma jaką nogę i do czego rower służy )

Czyli korba i przerzutka z wysyłkami to jakieś 70 pln minimum.

Max przełożenia rzędu 3.0 jest akceptowalny. Po mieście jeżdżę na single speedzie z przełożeniem 2.6 i żyję, także ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli kółko jest za blisko kasety to zawsze można wkręcić śrubkę B i powinno oddalić się od kasety. Pytanie czy na tyle by przyjąć kasetę o 6 zębów większą.

Jeśli imbusy nie pasują do korby to raczej jest nierozbieralna. Inaczej mógłbym poratować samymi zębatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SoloTM napisał:

Czyli korba i przerzutka z wysyłkami to jakieś 70 pln minimum.

Masz jakieś propozycje?

2 godziny temu, bogus92 napisał:

Jeśli kółko jest za blisko kasety to zawsze można wkręcić śrubkę B i powinno oddalić się od kasety. Pytanie czy na tyle by przyjąć kasetę o 6 zębów większą.

Jeśli imbusy nie pasują do korby to raczej jest nierozbieralna. Inaczej mógłbym poratować samymi zębatkami.

Muszę przemyśleć temat, ale osobiście jeśli miałbym wymieniać, to chyba raczej skłaniałbym się ku korbie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MagicznyKrzysztof napisał:

Masz jakieś propozycje?

https://allegro.pl/oferta/korba-p-l-42x34x24-175-alum-shimano-fc-ty301-8928348925

 

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-przod-shimano-tourney-fd-c050-9170732901

 

to będzie około 75- 80 pln razem.

 

 

 

 

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o napęd  11-rzedowy. Mam teraz kasetę CS-M8000, czyli do MTB, chciałbym zmienić ja na  szosowa CS-R8000. Prawdę mówiąc już mam tą kasetę, ale coś mi świta że nie wejdzie na bębenek. W kaseta 11s MTB wchodzi głębiej niż szosa, wiec bębenek będzie za krótki?? Wprawdzie już kasetę mam, ale nie chciałbym jej rozpakowywać jeżeli nie będzie pasować. Ktoś mógłby potwierdzić/zaprzeczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Napisano (edytowane)

Jeśli pamięć mnie nie myli to kaseta 11s szosowa jest szersza niż MTB. Jedynym wyjściem jest frezowanie kasety.

Chyba, że to co napisałem dotyczyło zmiany z szosowej 10s na szosową 11s...

Edytowane przez bogus92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, JWO napisał:

A ja mam pytanie o napęd  11-rzedowy. Mam teraz kasetę CS-M8000, czyli do MTB, chciałbym zmienić ja na  szosowa CS-R8000. Prawdę mówiąc już mam tą kasetę, ale coś mi świta że nie wejdzie na bębenek. W kaseta 11s MTB wchodzi głębiej niż szosa, wiec bębenek będzie za krótki?? Wprawdzie już kasetę mam, ale nie chciałbym jej rozpakowywać jeżeli nie będzie pasować. Ktoś mógłby potwierdzić/zaprzeczyć?

Bębenek szosowy pod 11rz jest szerszy o 1.8mm od bębna 10 rzędowego ( czy też: standardowego ). Kasety szosowe 11rz generalnie pasują tylko na ten 11 rzędowy. Wyjątek to chyba tylko CS-HG800 w sekwencji 11-34.

Czasem da się coś zadrutować w tej kwestii, czasem nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam problem z zamówieniem suportu do ramy Accent Nordkapp.

Jestem w trakcie montowania Alfine 8 do tej ramy. Dobrałem do tego korbę Suntour VX na kwadrat. https://allegro.pl/oferta/korba-sr-suntour-vx-kwadrat-44-zeby-jednorzedowa-8980195548

Teraz zastanawiam się jaki dobrać do tego suport - zalecany do tej korby to 110 mm na kwadrat (do ramy to wiadomo BSA, 68mm).

I teraz moje pytanie czy 110 to wystarczająco do tej ramy dla korby jednorzędowej? Jak to zmierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz 110 - 110,5  mm i po sprawie. ( dla kasety z tyłu ) Pytanie tylko jaka jest linia łańcucha z tyłu. ( dla Alfine 8 ) Bo ta oś 110 mm w korbie jest przewidziana dla kasety. I te 48 mm linii łańcucha ( liczone do krawędzi zębatki ) ustawia ją mniej więcej na środku kasety.

Trzeba by przerobić temat - alfine chainline  w google. Bo łancuch powinien iść prosto do pojedynczej zębatki. ( jakies tam minimalne odchylenia szkody nie zrobią )  Być może trzeba by zamontować suport z dłuższą osią żeby to osiągnąć.

image.png.0504cd49b90b0f60a6c2da9c8409d439.png

Najprościej iść do serwisu/sklepu rowerowego, i niech wkładają 110 mm, łańcuch założyć i popatrzeć jak idzie - czy prosto. Jeśli nie to dać suport z dłuższą osią itd.  Taki suport raz wkręcony to minimalne ślady będzie miał na misce ( sprzedawca - serwisant śmiało może założyć jako nowy do roweru klienta - ale na sprzedaż to już gorzej )

/edit

jak miałbym strzelać - jeśli koronka w piaście Alfine jest tam gdzie koronka 11 zębów w kasecie to suport na oko 115-118 mm. ( a jeśli koronka w piaście jest nieco głębiej - to 110,5 mm może okazać się ok )

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo, 

Dziś zabieram rower z serwisu, bo jak zwykle robota rozgrzebana a końca nie widać (nie mam pretensji do gościa, wiadomo, że sezon się zaczął :)).
Czyli jedyne na co muszę uważać w takim razie to to żeby korba nie zawadzała o dolne rurki ramy (podobno był taki problem z moją starą korbą Alfine, która ma zintegrowaną oś - oś była za krótka żeby ją było można zamocować.

Zakładam, że jak założę suport 122,5 albo 127,5 i to tragedii nie będzie, jeśli nie da się założyć korby na 110 mm? 

 

Edytowane przez polpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...