Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Ewentualnie zakup używanej korby na 4 śruby ( chodzi o ilość śrub mocujących koronki do pająka ) w bdb/db+ stanie nawet bez zębatek i założenie zębatki NW ( narrow wide ) która to trzyma znacznie lepiej łańcuch niż zwykła. ( korba ok 50-70 pln, zębatka z aliexpress ok 30 pln do 40 pln ze śrubami ) Dobierając korbę trzeba pamiętać o długości osi jaką masz obecnie - najprawdopodobniej masz ok. 122,5 mm więc trzeba szukać korby pod tę długość ( większość tanich, ale nie wszystkie )

przyklad : fc-m341 na suport 122,5 mm ( suport będziesz miał w zapasie - a może nawet będzie lepszy niż Twój obecny )

https://www.olx.pl/oferta/korba-i-suport-shimano-CID767-IDFUb8n.html#650a9067ef

+ 27 pln bez śrub

https://pl.aliexpress.com/item/32833995257.html

lub 38 pln ze śrubami ( być może będą potrzebne krótsze niż standardowe w korbie - bo standardowe trzymają 2 zębatki, a Ty potrzebujesz tylko do jednej )

https://pl.aliexpress.com/item/4001061261212.html

14 dni  i gotowe

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zębatki wyglądają fajnie, pytanie tylko czemu ważne jest, by były mocowane na 4 śruby? Nie ma zębatek "NW" Pasujących do zwykłych tanich korb? Nie zależy mi specjalnie na wadze czy jakości części, chcę żeby rower zwyczajnie ładnie wyglądał dlatego chcę kupić czarną korbę z czarnym lub złotym talerzem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok teraz kumam. Na dniach przyjdzie mi klucz do korby, wtedy będę mógł ją zdjąć i poszukam jakiejś na wymianę. Czy korby z wymienną koronką mają jakąś nazwę? 

I jeszcze jedno pytanie, czy jeśli miałem 38 zębów w 2 przerzutce, to wymiana na 36 będzie spoko czy może coś nie pasować? 
znalazłem coś takiego.
https://allegro.pl/oferta/korba-sunrace-1x11-1x10-1x9-1x8-narrow-wide-36-t-9440707165

Edytowane przez Danny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda korba ma symbol, ( czy z wymiennymi koronkami czy bez ) ale czarnych na kwadrat to jest niewiele ( i na suport 122,5 mm ) Wpisz sobie korba na olx i szukaj. 4 śruby, czarna, na kwadrat. Jak znajdziesz wpisz w google  symbol tej korby + dopisz "bottom bracket" i szukaj pod jakiej długości oś pasuje.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem hamulce m8100... I SPEC EV

Mam manetki M6000 (na obejmę), kasetę CS HG 50 i bajzel na kierownicy po założeniu droppera. Brakuje palca żeby sięgnąć do przerzutki.

Rozważam dwie opcje:

1. Kupno manetek np. M8000 z mocowaniem I SPEC II które podobno da się przykręcić do hamulców M8100.  czy M8000 manetki oblecą z resztą osprzętu M6000?

2. Kupno manetek I SPEC EV - M4100 (z telewizorem są, wolałbym inne)/M5100/M6100/M7100 - tylko czy będzie to działać z przerzutką tylną i kasetą M6000 ? Czy skok linki będzie już inny? Domyślam się, że przy tym samym skoku problemem by nie było 12rz, bo mogę śrubą ograniczyć wychylenie wózka przerzutki...

Proszę o pomoc, bo za chwilę wyjdzie że pół roweru muszę wymienić przez brak kompatybilności części...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tu się wymądrzać skoro pytam, ale

1. Czy przy użyciu manetki M8000 nie wystarczy odpowiednio zablokować przerzutki śrubami L/H? Żeby ograniczyć zasięg? Czy może ma inny skok linki taka manetka? Zarówna M6000 jak i M8000 to DynaSys - czyli chyba ten sam skok linki.

2. Piszą że nowe systemy X100 deore i slx są kompatybilne między sobą, co sugeruje że mają taki sam skok manetki a różnią się tylko rzędowością...

Więc jak to jest? :)

Edytowane przez prafal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

1. Nie. Kasety 11s są praktycznie takiej samej szerokości co 10s, bo muszą zmieścić się na tym samym bębenku. W przypadku grup 10, 11 i 12s manetka odpowiada za indeksację i ma inny ciąg. Ponadto niektóre komponenty z grup 10, 11 i 12s można mieszać. Jednak manetka zawsze musi mieć tyle przełożeń ile kaseta.

2. Bo są, ale Deore M6100 z SLX M7100 czyli grupy o tej samej ilości przełożeń. M7000 jest kompatybilne z M5100, a M6000 z M4100.

Można stosować np. przerzutki Shimano 10s do napędów 11s przy zmianie jedynie manetki na 11s.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Chyba zrozumiałem. Sugerowałem się tym że manetka z przodu może mieć 3 przełożenia i obsługiwać 2 zębatki w korbie...

Czyli przy obecnym napędzie mogę założyć 4100 - paskudztwo z telewizorem, nie widziałem wersji bez.

Lub manetke M8000 z kaseta 11rz starej serii- bez wymiany piasty.

Lub nowe deore 11/12 rz - ale tu chyba trzeba już piastę zmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/korba-sunrace-1x11-1x10-1x9-1x8-narrow-wide-36-t-9671999385

Hej. Piszą tu że suport do tej korby powinien mieć 110mm, ale w zasadzie co za różnica jaką długość ma suport? Jeśli mój ma te 122,5 mm coś może nie pasować? Przecież kwadrat na końcach suportu będzie taki sam prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta korba z suportem 122,5 mm będzie bardziej odsunięta od ramy ( o jakieś 8 mm ) mam na myśli prawą stronę. Spowoduje to ogromne przekosy łańcucha i problemy gdy łańcuch będzie na większych koronkach kasety ( od połowy w górę ) Krótko mówiąc - suport 110 mm musi być żeby wszystko było ok.

/edit

Możesz wziąć tę z ali.

Najtaniej ( tylko nie wiem na jaki suport - nie jestem w stanie powiedzieć po tych zdjęciach - ale możliwe, że pod 122,5 )

https://www.olx.pl/oferta/uzywana-korba-firmy-truvativ-170cm-CID767-IDGkCSG.html#f5736314d3

tylko koronkę trzeba by wymienić na NW ( 27 pln - Deckas )

Edytowane przez SoloTM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
6 godzin temu, prafal napisał:

Super. Chyba zrozumiałem. Sugerowałem się tym że manetka z przodu może mieć 3 przełożenia i obsługiwać 2 zębatki w korbie...

Czyli przy obecnym napędzie mogę założyć 4100 - paskudztwo z telewizorem, nie widziałem wersji bez.

Lub manetke M8000 z kaseta 11rz starej serii- bez wymiany piasty.

Lub nowe deore 11/12 rz - ale tu chyba trzeba już piastę zmieniać?

Nie jestem pewien czy w jakiś sposób da się połączyć manetki pod I Spec II z klamkami EV.

Ponadto manetka nie ma nic do piasty.

Wszystkie kasety Shimano 12s wymagają bębenka Microspline, Srama od GX w górę. Występują jednak kasety 12s pod klasyczny bębenek Shimano, np. Garbaruk, Sram NX czy Sunrace.

Do kasety Deore 11s nie jest potrzebna zmiana bębenka.

Upraszczając wszystkie kasety z najmniejszą zębatka 10T wymagają zmiany bębenka.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przednie przerzutki XT stare / nowe będą działać z 2rz?

Kombinacja przód M4100 + przerzutka M6000 + kaseta M6000 powinna działać

Ewentualnie przód M8000 + przrzutka M6000 (??????) + kaseta XT też? Korba będzie działać na 11 rz?

No i ostatnia opcja to nowe slx/xt + M6000 (????) + nowa piasta (bębenek?) + nowa kaseta. Korba?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, prafal napisał:

A przednie przerzutki XT stare / nowe będą działać z 2rz?

Kombinacja przód M4100 + przerzutka M6000 + kaseta M6000 powinna działać

Ewentualnie przód M8000 + przrzutka M6000 (??????) + kaseta XT też? Korba będzie działać na 11 rz?

No i ostatnia opcja to nowe slx/xt + M6000 (????) + nowa piasta (bębenek?) + nowa kaseta. Korba?

Pozdrawiam!

Miałem starą przerzutkę Lx myslalem czy aby jej nie zostawić z napędem 2 x 10. Tylko by to dziwnie wygladało bo musisz mieć ja ustawiona do najwiekszej tarczy tak jakby napęd był 3 x 10 chodz nie ma najwiekszej zebatki. Polecam jednak przerzutke wymienic przednia na nową. Ja tak zrobiłem i wygląda to duzo lepiej. Krótszy wózek i jest minimalnie węższy ale łańcuch bez obaw nie trymuje. W tej konfiguracji jest to całkowicie wyeliminowane.

Edytowane przez Thomass13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich. mam pytanie odnośnie napędu. mam rower kellys physio 10, wersja na 2017 rok, gdzie występuje napęd jednorzędowy 1x9 na kwadrat. jest to tania korba, do tego przerzutka shimano acera. chciałbym zapytac, czy jest możliwość zamiany korby z kwadratem na shimano alfine na hollowtechu, z tego co patrzyłem łożyska są na 68 mm, więc tu nie powinno być problemu, lecz chodzi o kompatybilność napędu.

korba:

https://www.sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-korby-korba-shimano-alfine-fc-s501-45t-170mm-czarna-o_l_166_14277.html

do tego całkowite pozbycie się przerzutki tylnej i zastosowanie napinacza łańcucha oraz reduktora pod kasetę single speed. bardzo bym prosił o wszelkie wskazówki, może jakiś sprawdzony napinacz, albo reduktor, pozdrawiam serdecznie i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...