Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Tatanka napisał:

Jeśli przed regulacją nie szarpało  , to wiadomo dlaczego ;)

Kasetę możesz dokupić dowolna a nie tylko csms2 , korbę podobnie( z kilkoma warunkami)  Ale jeśli to pierwszy łańcuch , to kaseta , ani tym bardziej korba nie potrzebują raczej wymiany.

Sorry ale prawie nic nie zrozumiałem. :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Składam gravela. Kierownica baranek. Czy poniższy napęd będzie ze sobą współpracował:

klamkomanetki: Shimano 105 ST-5703 3x10,

przerzutka przód: Shimano 105 FD-5703 3x10,

korba: Shimano Deore FC-M591 44-32-22 9 rz 175 mm,

przerzutka tył: Shimano Deore XT RD-M772 9rz,

kaseta: Shimano Deore XT CS-M771 10 rz.11-34

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szosówkę na osprzęcie Sora 3500 (klamko manetki, przerzutki) i korbie FSA wszystko 9 rz. Zastanawiam się nad przejściem na 11rz. Myślę nad zmianą na 105 (5800) lub Ultegrę (6800).

Chciałbym przejście trochę etapami. Wiadomo że muszę wymienić klamko manetki i tylną przerzutkę (kasetę i łańcuch oczywiście też). Ale czy mogę zostawić przednią przerzutkę i korbę? I wymienić je później?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła już zmieniłem na lepsze z bębenkiem pod 11s :-)

5 godzin temu, Tatanka napisał:

Korba przyjmie łańcuch 11s Ale przednie przerzutka może być mniej precyzyjną z powodu węższego łancucha.

A czy założenie przedniej przerzutki 105 (5800) lub ultegry (6800) poprawi precyzję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie nietypowe pytanie, czy da się wyliczyć poprawność działania napędu 1x9 na podstawie obecnie działającego 2x9 [zdjęty młynek z 3biegowej korby] ? Otóż w rowerze mtb mam przerzutkę Dura Ace 7800 SS (krótki wózek), z tyłu kaseta ultegra 12-27t, z przodu dwa blaty 42t i 34t. W tym setupie wyłącznie jeden bieg (najmniejsza koronka 12stka i mały blat 34t) powoduje obcieranie górnego kółka o kasetę ponieważ łańcuch nie napina wózka, reszta przełożeń działa poprawnie.

Zastanawiam się nad przerobieniem tego na 1x9, gdzie blat NW miałby 38t. Pytanie jaką kasetę mtb mogę dobrać by działało to poprawnie 11-30/32 czy może 34? Oczywiście zależy mi na jak największym zakresie możliwych przełożeń. Czy to się da w jakiś sposób wyliczyć? 

Rozkminy:

Na zdrowy chłopski rozum to skoro odejmuje 4 zęby z przodu, a z tyłu powiększam zakres o jeden ząbek (z 12 na 11) to tak jakbym odjął 3 zęby do 38T.

Poprzez zmianę kasety na 11-30t dodaję za to 3 zęby lekkich przełożeń więc jeśli się nie mylę to w setupie 38t na 11-30t wyjdzie dokładnie ten sam efekt tarcia górnego kółka jaki mam obecnie... Czy zatem muszę zejść poniżej 30t na kasecie?

Nie wiem czy dobrze do tego podchodzę wszak 11t z tyłu i 38t blat napnie lepiej łańcuch (niż obecne 12t na 34t), przeciwna skrajność czyli 30t x 38t to w zasadzie 4 zęby mniej na blacie a 3 więcej na kasecie...

Edytowane przez veloce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, veloce napisał:

Dura Ace 7800 SS

Ta przerzutka ma wg. Shimano max zębatkę kasety 27t... i to nie ma nic wspólnego z pojemnością (bo to chyba na końcu usiłujesz liczyć).

Ja bym kasety poza 28t nawet nie próbował.

Pojemność to z tego co pamiętam to 29t, pyka spokojnie z korbą zarówno 53/39 jak i z kompaktem 50/34 (chyba 52/34 nie zawsze - jak to krótki wózek)

Obecny setup (42-34+27-12) powinno dać się wyregulować bez tarcia... bawiłeś się śrubą B?

Ostatniego zdania nie staram się zrozumieć - nie mój poziom abstrakcji. Ale i tak wózek ss w 7800 nie wespnie się na 30t więc i tak nie ma czego rozpatrywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź 

a) Niby jest jak twierdzisz odnośnie kaset mtb i tej przerzutki, natomiast tu jest dowód że wcale tak nie jest. Przyjmuje więc że producent nieco ściemnia w instrukcjach.

b) Śrubę B mam wkręconą do końca i niestety występuje to obcieranie, czy zastosowanie dłuższej śruby (nieoryginalnej) może pomóc nie upośledzając jednocześnie pracy przerzutki w innych zakresach?

 

c) Zdaję sobie sprawę że to co opatrzyłem tytułem "rozkminy" musi być błędne w jakimś w stopniu ponieważ są to różne toki myślenia wzajemnie się wykluczające : p

Edytowane przez veloce
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam korby FSA Omega 48-32t, 9s z tyłu, wszystkim steruje Shimano Sora R3000. Czy jeśli wymienię korby na shimano 105 lub może nawet Ultegra, oba 50-34 lub nawet minimalnie większe coś podobnego przewidzianego na 11s to będzie działało czy odpada? Oczywiście zmiana suportu idzie w parze ze zmianą korb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@veloce OK, widzę - koleżka ma kasetę 32 chociaż sam w opisie filmu napisał tak że cholera wie czy nawet nie 34t... - w każdym razie widać że to nie jest kaseta szosowa.

Ale jestem ciekaw co ów ktoś rozumie pod pojęciem kultura pracy i jak pod dużym obciążeniem w lekkim błocie/piachu ta koronka 32t wchodzi...

Bo na stojaku zrzucanie na małą to...

Ale, niech Ci ktoś inny może jeszcze coś doradzi, bo ja owszem używałem szosowej przerzutki w fullu tyle że ultegry 6700ss (obsługuje teoretycznie większe koronki więc nie musiałem wychodzić "za skalę") -  z kasetą 11-28t z korbą 38t działało super. Nic nie tarło nic nie chrobotało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest za długi o jedno ogniwo ponieważ na skrajnym przełożeniu 42-27 (wiem że krzyż) wózek jest już mocno wyciągnięty wprzód, da radę skrócić o jedno ogniwo ale wtedy wózek na tym przełożeniu byłby niemal równoległy do podłoża... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z gatunku "czy będzie działało, a jeżeli tak, to jak?":

- korba 46/34

- klamkomanetki sram apex 10s

- łańcuch 10s

- kaseta 10s 11/36

I na koniec moja wątpliwość – jak to zagra z 9-biegową przerzutką sram x7 z długim wózkiem?

Nada się taka przerzutka, czy szukać dedykowanej do 10 przełożeń?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam takie pytanko, potrzebuję wymienić przerzutke tył ultegra 6700, jaką inną, oczywiście poza takim samym modelem, mogę włożyć aby mieć dalej napęd 2x10? Zakładam że od napędu 2x11 żadna nie podejdzie? 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych producenta nie, są osoby które twierdzą ze im to działa, są też firmy które mają w ofercie wózki inne, ale taki wózek to około 150-200zł.

Nawet jak Ci przerzutka ogarnie, będzie zrzucanie przełożeń w środkowym i dolnym zakresie kasety tępo działać, bo wózek będzie dalej od kasety niż to producent przewidział, podobnie jak było z przerzutkami 10x i kasetami 11-42.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, może nie działać poprawnie. Czy to znaczy, że może działać dobrze? Gdzieś wyczytałem, że jeżeli ogarnie limity, to nie powinno być problemu.

Jest różnica w linii łańcucha stara przerzutka ma linię 50 mm, w nowej korbie to 48 mm. 

Edytowane przez Pietern
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Napisano (edytowane)

Nie mam doświadczenia z takim miksem, ale wiem z opinii kolegów z forum, że może ocierać, zwłaszcza na skrajnych przełożeniach. Nawet krzywizna klatki wodzika przerzutki jest inna, więc wypadałoby zmienić.

Swego czasu chciałem przerobić napęd z 3x9 na 2x9 i za nic w świecie nie dało się wyregulować przerzutki z przodu.

Edytowane przez bogus92
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...