Skocz do zawartości

[opłacalność] Zmiana 2x10 na 2x11


shiler

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam rower z napędem 2x10:

Manetki, kaseta (11-36), przednia przerzutka Deore,

tylna przerzutka XT M786,

łańcuch KMC,

korna FSA 27/39.

 

Miałem zamiar wymienić manetki na XT (dla lepszej pracy) i kasetę o większej rozpiętości (11-40 SUNRACE MS3- gdyż brakuje mi trochę miękkich przełożeń i mam aluminiowy bębenek w piaście i nie chcę go zorać kasetą bez pająka). Wcześniej jeździłem na korbie 22/36 i kasecie 11-34 i powiedzmy że jak by było 11-36 to było by lepiej ale nie było źle.

 

Zastanawiam się czy już kupując manetki i kasetę nie dołożyć i nie przejść na 2x11. Gdzieś wyczytałem nawet że moja obecna przerzutka może obsłużyć napęd 2x11 ale max kasety 11-40 (dla 2x10 podobno jest szansa 90% że będzie działać). Kupno nowej tylnej przerzutki to też nie problem.

 

Koszty:

pozostanie przy 2x10: Manetki XT (300 zł) + kaseta SunRace (200 zł) + łańcuch (80 zł) - odsprzedaż starych manetek ( ok. 100 zł) = ok. 500 zł

 

przejście na 2x11: Manetki XT (370 zł) + kaseta XT (300 zł) + łańcuch (100 zł) - odsprzedaż starych manetek ( ok. 100 zł)  =ok.  670 zł

plus ewentualnie zakupu nowej tylnej przerzutki to dodatkowo 300 zł - odsprzedaż starej = 150-200 zł.

 

Plusy przejścia na 2x11:

-możliwość założenia większej kasety 11-42

-możliwość przejścia w przyszłości na 1x11

Minusy:

Mam drugie tylne koło (na co dzień do katowania) i musiałbym kupić drugą kasetę i drugi łańcuch żeby ciągle nie przekładać kasety.

Nawet przy używanej drugiej kasecie robi się kwota większa o 300-400 zł.

 

Plusy zostania na 2x10:

-cena

-na drugie tylne koło zostawiam kasetę Deore i łańcuch KMC i kupuje nową kasetę i łańcuch i mam zestaw na 2 koła.

Minusy:

-kaseta max 11-40, przy obecnej korbie może troszkę za mało?

-kasety tylko SunRace są 11-40 (11-42) Shimano trzeba przerabiać (wstawiać zębatki 40 i usuwać 15)

-trochę nie przyszłościowe rozwiązanie

 

Opłaca się czy nie? Jakieś jeszcze plusy/minusy?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejście z "10" na "11" w takiej formie mija się z celem. Zastanów się czy nie lepiej będzie wskoczyć na 1x11. Zmieniłem na taki napę 2 lata temu i nie wyobrażam sobie teraz powrócić do przerzutki z przodu. Wcześniej jeździłem na 22/34 korba, 11/36 kaseta (dziesiątka). Teraz... 32 korba, 11/6 kaseta - w 100% zastępuje napęd 2x ... . . Zachęcam i polecam takie rozwiązanie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co zmieniałeś korbę na 39/27?

Kupiłem drugi rower i w nim już była taka korba. Nie mam możliwości podmiany bo jedna to HT2 a druga BB30.

 

 

 

Zastanów się czy nie lepiej będzie wskoczyć na 1x11. ... Wcześniej jeździłem na 22/34 korba, 11/36 kaseta

Dla mnie korba 22/36 i kaseta 11-34 brakowało zarówno miękkich jak i twardych biegów. Optymalnie było by 24/38 i kaseta 11-38 (takiej nie ma). Ale że korbę mam 27/39 to myślę że kaseta 11-40 (lub 42) będzie to czego szukam (muszę to przeliczyć w kalkulatorach).

 

 

 

Brakuje miękkich przełożeń więc po co ma przechodzić na 1x11 aby dalej mieć problem?

Tak jak kolega napisał, raczej 1x11 to nie dla mnie. Musiałbym chyba zastosować kasetę 11-50 i nie wiem jaka zębatkę z przodu żeby pokryło się to z zapotrzebowaniem jakie potrzebuję. A i tak pewnie brakło by albo za miękkich albo za twardych biegów.

 

 

 

27x42 da Ci praktycznie tyle samo co 22x34 czyli wydasz 670 zł i zaledwie nie będzie źle. To nadal nie jest 22x36. 2x11 ma sens przy korbie 24/36 i kasecie 10/42, bo to daje pełny zakres w górę i w dół.

Zmienić coś muszę gdyż przy obecnym zestawie (27/39 i kasecie 11-36) braknie mi na pewno miękkich przełożenie. Po wakacjach będę miał ze 4 maratony, i to raczej górskie więc młynek się przyda.

 

Może raczej zacząć szukać nowej korby? Tylko że w tej ramie mam BB30 (czy tam PF30 - jeszcze tego nie do końca ogarniam, dla mnie to nowość, wcześniej miałem tylko HT2) i z tego co szukałem to takie korby są 26/38 lub podobnie, nie znalazłem nic 22/36 (w rozsądnej cenie).

Chyba że założyć adapter bb30 na HT2 i korbę od Shimano?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak potrzebujesz tego na maratony to po na pewno masz odpowiednią kondycję i odpowiednik 22x34 powinien Ci wystarczyć. Góra wymagająca 22x36 zwyczajnie sprawia, że lekki rower jest szybciej wypchać niż wyjechać, a w końcu na maratonie liczy się czas, a nie satysfakcja ze zdobycia górki.
Inaczej wygląda sprawa jak się jedzie na wyprawę i sprzęt waży >20kg, wtedy jest odwrotnie i jazda jest łatwiejsza o ile w ogóle da się jechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A może zmiana przedniej małej zębatki dałaby zadowalający efekt? Jakie tam masz bcd?

No właśnie jest to dziwna korba z mocowaniem na 3 śruby. Dokładnie taka http://allegro.pl/korba-fba-comet-b-30-39-27t-os-bb30-mechanizm-i6815724254.html

Tam jest BCD 86 ciężko o dostępność blatów do tej korby.

 

 

 

odpowiednik 22x34 powinien Ci wystarczyć. 

Teoretycznie wystarczało. 2 razy zdarzyło mi się że musiałem zejść i poprowadzić, na 22/36 pewnie bym podjechał.

 

 

 

 

lekki rower jest szybciej wypchać niż wyjechać, a w końcu na maratonie liczy się czas, a nie satysfakcja ze zdobycia górki.

Czas czasem, ale nie jestem Pro i o pudło nie walczę i dla mnie ważniejsza satysfakcja. Nienawidzę pchać roweru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje trzy grosze. Swojego 29era przerobiłem niedawno na 2x10. Korbe miałem 38/24, kasetę 11-36 i wrzuciłem mniejszy młynek 22 bo brakowało miękkich przełożeń. U ciebie warto byłoby chyba rozważyć zmianę korby. Z uwagi na bcd to nic mniejszego jak 27 zębów nie znajdziesz.( chyba że ja źle szukałem )

Do bb30 są adaptery pod ht2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Góra wymagająca 22x36 zwyczajnie sprawia, że lekki rower jest szybciej wypchać niż wyjechać, a w końcu na maratonie liczy się czas, a nie satysfakcja ze zdobycia górki.

Nieprawda, niejednokrotnie wjeżdżałem na ścianki wymagające dla mnie takiego przełożenia i za każdym razem wyprzedzałem pchających będąc na szczycie przed nimi.  

 

W temacie - wymienić korbę na 38/24 z kasetą 11-36/40 i po problemie. Możesz ewentualnie wymienić prawą manetkę na XT, by w pełni skorzystać z dobrodziejstw tej grupy. Spokojnie, 10s szybko się nie zestarzeje, ja śmigam na 2x9 i niczego mi nie brakuje, koszta eksploatacyjne niskie, kasety nadal są, czego chcieć więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymienić korbę na 38/24 z kasetą 11-36/40 i po problemie.

Popieram. Chociaż z tego co czytałem na forum to współpraca przerzutki xt z kasetą 11-40 jest dyskusyjna... Zwłaszcza przy włączonym sprzęgle są problemy. Interesowałem się bo chciałem przerobić swój napęd na 1x10 (32+11/40) ale po tych opiniach sobie odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...