Skocz do zawartości

[gravel] Dobór rozmiaru Author Ronin lub Specialized AWOL Comp


ManBearPig

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Przymierzam się do zakupu wygodnego gravela. Rower będzie wykorzystywany do ~100km tras po zróżnicowanych nawierzchniach oraz w przyszłości do dłuższych, całodniowych wypraw. Obecnie mam rower przełajowy, który jest trochę za duży dla mnie, wydaje się, że szczególnie jeśli chodzi o długość, na dłuższych trasach odczuwam mocniej kark, łopatki, szyje itp.

 

Po długich poszukiwaniach mój faworyt to Author Ronin 2017 lub Specialized AWOL Comp. Tak, wiem, że Awol jest 2x droższy od Ronina :teehee: ale można powiedzieć, że jest to mój wymarzony rower, gdzie wszystko mi się podoba vs rozsądek. Gdybym na 100% wiedział, że Awol będzie idealny dla mnie i dla moich potrzeb, to może i bym sprzedał nerkę i kupił go, no ale im dłużej przeglądam rozmiary, cyferki, tym bardziej skłaniam się ku rozsądkowi i Roninowi, na którego już umówiłem się na przymiarki i mają ściągnąć go do najbliższego dealera authora. A Awol Comp to bardziej strzał w ciemno zza granicy za kupę kasy.

 

Przechodząc do konkretów i rozmiarów:

porównanie geometrii Ronin 2017 (z lewej), Awol Comp (z prawej), mój obecny Cube (na dole w środku) - obecnie mam założony inny mostek, krótszy i wyższy, problemów z dolną częścią pleców brak, jedynie z górną. Wysokość ramy jest na styk, mogę normalnie stać, ale dużego prześwitu nie ma.

moje dane z bike calculator - (183cm, noga 85cm, 99kg)

tabelka specialized co do rozmiarów - na rok 2016, ale geometria Awol 2016, a 2017 jest taka sama. Według tego wykresu jestem w środku rozmiaru L

 

No i tu pojawia się problem, bo nic się nie zgadza... Sugerowany rozmiar Awol według cyferek jest większy od mojego obecnego, za dużego roweru, według Authora powinienem brać 54 Ronina, cyferki z bike calculator mówią zupełnie coś innego itp. Rozumiem, że ciężko tak to porównywać na suchych liczbach, geometrie poszczególnych marek mogą się różnić diametralnie, byłbym wdzięczny jakby ktoś bardziej ogarnięty uporządkował te rozważania i doradził odpowiedni rozmiar. W pierwszej kolejności zależy mi na komforcie na dłuższych trasach.

 

Ronin 54cm? Awol Comp L? Która kombinacja będzie bardziej wygodna? W sumie bliżej mi chyba do turystyka z barankiem, niż typowego gravela/przełaja, Awol wydaje się pod tym względem idealny. Jest też tańsza wersja Awola z gorszym osprzętem (i brzydsza :whistling: ), ale jak już miałbym ryzykować bez przymiarki ściągnięcie, to chyba zamknę oczy i kliknę tą za drogą wersję :sweat:

 

Dzięki wszystkim za ewentualną pomoc, dobrze by było tym razem nie popełnić błędu i kupić coś odpowiedniego, co sprawi kupę radochy z jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, Spec L-ka, Ronin rozm. 540. Ronin ma główkę 71', więc musi mieć krótszą górną, ale dłuższy mostek - 545+110/120 mm = 655/665 mm kokpitu. Spec L-ka ma 600 horyzont + most 70 mm ze względu kąt główki 72'. Różnica w wysokości główki pomiędzy nimi to "jedyne" 75 mm. 

 

Wyniki z kalkulatora pokazują, że masz dość proporcjonalne wymiary, ale ten kalkulator nie przewiduje takich kategorii jak cross/ mtb 29er/ grawel/ przełaj, trzeba sobie oszacować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...