Skocz do zawartości

Strona korzysta z plików cookie. Zobacz jak.   Rozumiem i akceptuję pliki cookies
Zdjęcie
- - - - -

[Rumunia] Trasa Transfogarska.

Rumunia transfogarska

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 bodzioklb

bodzioklb

Świeżak

• Użytkownik
  • 20 postów
  • Imię:Bogusław
Garaż Rower

Napisano 28 luty 2017 - 16:04

Jako że to mój pierwszy post na tymże forum to chciałbym się przywitać... Cześć

Zwracam się z zapytaniem czy ktoś z klubowiczów przemierzył rowerem trasę transfogarską?

Chodzi mi po głowie wypad w ten rejon i zaplanowanie trasy od miejscowości Cârțișoara do miasta Curtea de Argeș.

Wiem że większość powie że ta trasa to bardziej na motor... ale rower tez ma dwa koła ;-)

Trasa w planie ma być wypoczynkiem i zwiedzaniem okolicy...

Przejazd w jedną stronę na rowerze i powrót busem do miejsca startu.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie od osób co były w tych rejonach i od osób które maja jakieś sugestie.

• 0

Reklama

Reklama

#2 anarchy

anarchy

Emeryt

• Mod Team
  • 6634 postów
  • Imię:Dawid

Napisano 28 luty 2017 - 16:26

Serwus na forum!
W ostatnim wydaniu PNT Magazyn był opis tej trasy wiosną właśnie z perspektywy roweru. Poszukaj ich na necie (PNT magazyn) i zobacz jak z zakupem, czy zostało coś z nakładu (w kiosku ani empiku tego nie dostaniesz hehe)

• 0

triglav_FR.png    

#3 bodzioklb

bodzioklb

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów
Garaż Rower

Napisano 28 luty 2017 - 16:30

Dużo relacji czytałem...

Ale są napisane w stylu przyrodniczym - takie tam o widokach...

Mnie głownie interesują zagadnienia:

ograniczenia ruchu

baza noclegowa na szczycie

stan techniczny trasy /aktualny w miarę/

Użytkownik bodzioklb edytował ten post 28 luty 2017 - 16:30

• 0

#4 anarchy

anarchy

Emeryt

• Mod Team
  • 6634 postów
  • Imię:Dawid

Napisano 28 luty 2017 - 16:33

To podrzucę konkretnie te pytania do Bartka, Dyrektora w PNT ;)
A nóż coś napisze. Byli dokładnie rok temu więc pewnie mają w miarę świeże info. Pytanie jeszcze czy planujesz jechać latem czy wiosną?

Od Barta:
na szczycie spanie jest ale drogie, od strony południowej zaraz za tunelem jest jeden w miarę tani nocleg. Latem spokojnie możesz spać w namiocie.
Lepiej robić trasę pd-pn, po stronie północnej dużo lepszy asfalt
Latem staraj się tak ułożyć plan by nie trafić tam w weekend bo jest gorzej niż na Krupówkach :)
Trasa teoretycznie otwarta od czerwca do października ale tunel dla pieszych o rowerzystów jest dużo dłużej otwarty, Wiosną może być śnieg  - byli na przełomie maj-czerwiec i spychacze pracowały walcząc ze śniegiem.

• 0

triglav_FR.png    

#5 bodzioklb

bodzioklb

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów
Garaż Rower

Napisano 28 luty 2017 - 16:46

podziękował śłicznie...

A tak z konkretów.

Dzienny dystans to nie więcej niż 30 km trasy transfogarskiej /asfaltu/... + zwiedzanie okolicy /las, drogi szutrowe/

Chodzi o to że chcę poznać jak najlepiej okolicę czyli jakieś przełomy skalne, widokowe tarasy, tamy itd..

Użytkownik bodzioklb edytował ten post 28 luty 2017 - 16:47

• 0

#6 datar

datar

Świeżak

• Nowy użytkownik GZ
  • 1 postów
  • Imię:Darek

Napisano 01 marzec 2017 - 10:00

To podrzucę konkretnie te pytania do Bartka, Dyrektora w PNT ;)
A nóż coś napisze. Byli dokładnie rok temu więc pewnie mają w miarę świeże info. Pytanie jeszcze czy planujesz jechać latem czy wiosną?

Od Barta:
na szczycie spanie jest ale drogie, od strony południowej zaraz za tunelem jest jeden w miarę tani nocleg. Latem spokojnie możesz spać w namiocie.
Lepiej robić trasę pd-pn, po stronie północnej dużo lepszy asfalt
Latem staraj się tak ułożyć plan by nie trafić tam w weekend bo jest gorzej niż na Krupówkach :)
Trasa teoretycznie otwarta od czerwca do października ale tunel dla pieszych o rowerzystów jest dużo dłużej otwarty, Wiosną może być śnieg  - byli na przełomie maj-czerwiec i spychacze pracowały walcząc ze śniegiem.

Cześć,

a w jakim terminie planujesz wyjazd? Pytam bo ja się tam wybieram w połowie kwietnia

• 0

Reklama

Reklama

#7 bodzioklb

bodzioklb

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów
Garaż Rower

Napisano 01 marzec 2017 - 10:44

datar - serio? na narty? :woot:

A tak na poważnie - to w kwietniu zapewne będzie tam śniegu po pas a droga będzie zamknięta...

Ja planuje jechać na przelomie maj-czerwiec no chyba że będzie śnieg to w lipcu jak będziemy jechać na urlop do Macedonii / Albanii

Użytkownik bodzioklb edytował ten post 01 marzec 2017 - 10:46

• 0

#8 bodzioklb

bodzioklb

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów
Garaż Rower

Napisano 06 marzec 2017 - 13:22

Drodzy forumowicze - zna ktoś jakąś stronę która w współrzędnych GPS potrafi wyrysować topografię trasy?

Chodzi mi o to aby graficznie zobaczyć nachylenie trasy - ilość podjazdów i zjazdów

• 0

#9 lewocz

lewocz

Maniak

• Użytkownik
  • 569 postów
  • Imię:Ładne

Napisano 06 marzec 2017 - 16:11

bikemap.net

ridewithgps

gpsies.com

• 0

#10 bodzioklb

bodzioklb

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów
Garaż Rower

Napisano 06 marzec 2017 - 21:13

bikemap.net ridewithgps gpsies.com

Albo coś źle robię  albo sie nie da na żadnej z wymienionych stron wpisać punktów trasy w formacie GPS tj. np:

45°40'29.0"N 24°34'54.1"E

WG koordynatów mi najłatwiej planować bo:

- nie zawsze da sie okreslic miasto czy punkt na mapie bo często korzystam z punktów sugerowanych przez innych...

- szlaki leśne lub poza cywilizacją

- wybieranie punktu na mapie jest trudne do odwzorowania w lasach czy na pustkowiach

mam np 2 punkty:

45°40'29.0"N 24°34'54.1"E

oraz

45°38'13.4"N 24°36'23.2"E

Czy ktoś zna stronkę która zaczytuje taki format zapisu i podaje topografie terenu.

Google zaczytuje

https://www.google.p...5.6370556?hl=pl

- mogę trasę wysłać z googla jako gpx na smartfona /nie wiedzieć czemu na @ nie działa -przynajmniej maile nie dochodzą/ wgrać na podane stronki - ale to dodatkowa robota...

Użytkownik bodzioklb edytował ten post 06 marzec 2017 - 21:05

• 0

#11 lewocz

lewocz

Maniak

• Użytkownik
  • 569 postów

Napisano 06 marzec 2017 - 21:41

Ale po co Ci współrzędne. Rysujesz sobie trasę i pokazuje Ci profil.

No chyba, że chodzi Ci o cos innego.

Jechałem tam dwa razy, bardzo ładna trasa, polecam.

• 0

#12 bodzioklb

bodzioklb

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów
Garaż Rower

Napisano 06 marzec 2017 - 21:46

chce na trasie mieć punkty - punkty lokalizacyjne fajnych miejscówek.

Często są podawane dane współrzędne lub można w necie trafić na zdjęcia wykonane na uboczach tras - ze zdjęć pozyskujesz współrzędne GPS i ... i chce takie punkty dodać do tripu a nie znam ich lokalizacji na mapie

Tak na przykład miałem w CRO...

Zrobiłem  trasę a dopiero po fakcie dowiedziałem się że 100 metrów od trasy rowerowej jest potok i mini wodospad...

I żałuję że tam nie byłem.

A planowanie trasy i poznawanie przewyższeń wg danej stronki pozwoli uniknąć sytuacji gdzie dojechanie do danego miejsca będzie nie warte włożonej energii

Użytkownik bodzioklb edytował ten post 06 marzec 2017 - 21:48

• 0

Reklama

Reklama

#13 lewocz

lewocz

Maniak

• Użytkownik
  • 569 postów

Napisano 06 marzec 2017 - 21:55

No to musisz kombinować. Ja też lubię mieć wszystko zaplanowane ale aż tak szczególowo tego nie robię. Planuje trasę, a noclego tak naprawdę nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy wypadnie. Zależy od pogody, ukształowania terenu itp .wolę sobie to spontanicznie robić już podczas jazdy.

• 0

#14 bodzioklb

bodzioklb

Świeżak

• Autor tematu
  • Użytkownik
  • 20 postów
Garaż Rower

Napisano 06 marzec 2017 - 22:02

Lewocz - w jakim czasie przejechałeś transfogarską i gdzie był start a gdzie koniec?

• 0

#15 lewocz

lewocz

Maniak

• Użytkownik
  • 569 postów

Napisano 07 marzec 2017 - 07:35

Pierwszy raz był w czerwcu 2003, start w Przemyślu, meta w Jaśle

Drugi raz czerwiec 2008 , pętelka Sibiu - Sibiu 6 dni.

Jeśli chodzi stricte o sam podjazd na Balea Lac to nie pamiętam, ale trzeba liczyć koło 3 godzin.

• 0

#16 Obywatel

Obywatel

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 18 postów
  • Imię:Tomek

Napisano 08 kwiecień 2017 - 07:51

Będę wdzięczny za wszelkie opinie od osób co były w tych rejonach i od osób które maja jakieś sugestie.

W Rumuni w sumie spędziłem już około pół roku.

Na taki wyjazd polecam, nie planować trasy z góry tylko wyznaczyć ogólna trasę.

Ten kraj potrafi zaskoczyć za każdym zakrętem i nigdy nie wiadomo gdzie się człowiek skieruje za godzinę :)

Proponuję zakupić przewodnik z Seri Bezdroża Classic,  Rumunia oraz Mołdawia, moim zdaniem jest lepszy od Pascala.

Dodatkowo w jakiejś okolicznej miejscowości w informacji turystycznej kupić miejscową mapę, miałem taką na ostatnim wyjeździe, bardzo ładnie są na niej zaznaczone drogi i szlaki.

Dodatkowo jest naniesionych sporo punktów ciekawych obejrzenia, do tego zwykły kompas i nic więcej nie potrzeba do nawigacji.

W ostatnich latach bardzo dobrze oznaczyli trasy górskie, więc trafisz bez problemu gdzie chcesz.

Jeśli noclegi pod namiotem, to możesz się rozbijać wszędzie, w Rumunii nie ma zakazu biwakowania nawet w parkach narodowych.

Jeśli bez namiotu, to w prawie każdej wiosce znajdziesz pensjonaty, ceny w zeszłym roku prawie we wszystkich 60 pln za pokój dwuosobowy.

Na szlakach w górach są schroniska (cabany), ceny ok 90 pln za pokój.

Jak lubisz ostre podjazdy, proponuję wycieczkę na drugi szczyt Rumunii Negoiu.

Jedziesz rowerem z miejscowości Porumbacu de Jos do Cabany Negoiu, tam przenocować w schronisku lub namiocie.

Na drugi dzień,  pieszo, wejść na szczyt i zjechać z powrotem.

• 0

#17 Nubes

Nubes

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 6 postów
  • Imię:Iza

Napisano 13 kwiecień 2017 - 18:02

Cześć! :)

W tym roku w czerwcu planuję rowerową podróż do Rumunii. Trasa Transfogarska to moje rowerowe marzenie. Jestem na etapie szukania informacji i planowania trasy i... właśnie przeczytałam, że w tym roku trasa będzie zamknięta do 30 czerwca! Jak myślicie - jest szansa na wcześniejsze otwarcie? Czy data jest z góry zaplanowana czy w razie dobrych warunków pogodowych jest szansa na wcześniejsze otwarcie? Czy zamknięcie dotyczy tylko samochodów?

Lewocz - start w Przemyślu, meta w Jaśle? Również planuję zacząć w Przemyślu, potem przez Ukrainę i do Rumunii. W zależności od czasu i sił powrót albo pociągiem albo przez Węgry i Słowację. A Ty jak jechałeś? Ile dni Ci to zajęło i jaki był średni dzienny dystans? :)

• 0

#18 lewocz

lewocz

Maniak

• Użytkownik
  • 569 postów

Napisano 13 kwiecień 2017 - 21:16

Z Przemyśla lecieliśmy autokarem do Suczawy. Dalej już tylko rowerem. Całość Suczawa-Sighisoara- Transfagaroska- Sibiu - Deva - Oradea - Debreczyn - Tokaj- Svidnik - Jasło to około 1600 km. Jakieś 14-15 dni. Dystanse dzienne od 50 do 160 km.

• 0

#19 adammo

adammo

Świeżak

• Użytkownik
  • 38 postów
  • Imię:Adam

Napisano 15 kwiecień 2017 - 19:07

Rok temu przejechaliśmy Trasę Transfogaraską i bardzo nam się podobała. Noclegów jest dużo ale głównie w dolnej części. My jechaliśmy od strony północnej, w około połowie jest jeszcze Hotel Balea Caskada skąd startuje kolejka linowa. Miejscowi rowerzyści polecali nam przejechać się wagonikiem choćmy tam i z powrotem bo widoki są podobno zupełnie inne niż z poziomu szosy, ale się nie skusiliśmy. Na szczycie jest totalny jarmark, noclegi są ale i dziki tłum turystów, nam się to nie podobało.

Tak jak pisał ktoś wcześniej najważniejsze to żeby nie jechać w weekend i mieć trochę zapasu na wypadek załamania pogody. Z nocowaniem na dziko w namiotach to polecałbym oddalać się mocniej od szosy bo właśnie przy trasie transfogaraskiej podbiła do nas policja jak paliliśmy ognisko i kategorycznie zabroniła nocowania na dziko w namiocie, nie jestem pewien czy był to park narodowy ale sobie podarowaliśmy. Noclegów lepiej nie planować na sztywno, ja przynajmniej nigdy tak nie robię. 

Wracając przejechaliśmy drugą wysokogórską szosę - Transalpinę. Może nie miała tak spektakularnego widoku jak serpentyny na Transfogaraskiej, ale całość dużo bardziej nam się podobała a i odcinek wysokogórski był znaczie dłuższy.

Jakby co zapraszam do obejrzenia fotorelacji i mapy naszej trasy: Rumunia 2016 | Rowerami.com | Wyprawy rowerowe po Europie | Adam Piotrowski

• 0

Wyprawy rowerowe - Rowerem przez świat!

Reklama

Reklama

#20 Nubes

Nubes

Świeżak

• Nowy użytkownik
  • 6 postów
  • Imię:Iza

Napisano 19 kwiecień 2017 - 21:53

Adammo - dzięki za kolejne informacje o trasie. Zajrzałam też na Twoją stronę, super zdjęcia :) Swoją drogą - ile zajęło Wam pokonanie Transalpiny? Jak z miejscami na nocleg po drodze?

• 0

Reklama

Reklama