Skocz do zawartości

[Koncern] Shimano what You're doin' shimano shtaaaap!


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Może opiszę trochę warunki w których te rzeczy się dzieją:

- większosć dni w roku jest deszczowych

- temperatury maks latem 20, zimą przeważnie w okolicach zera

- miasto leży nad morzem

- bardzo duża ilość rowerów z tarczówkami, przeciętna cena roweru kupowanego w sklepie to około 4-5 tyś zł

 

Prawie żaden rower mtb nie jeździ mtb, w najlepszym przypadku szutry. Praktycznie wszystkie na tarczach 160, rzadko 180 czy 140.

Nie wiem dlaczego tak jest ale heble kisną na zastraszającą skalę. Najprawdopodobniej mieszanka deszczu (brudu) i soli. 

Problemy dzisiejsze nie występowały jednak tak powszechnie kiedyś.

W rowerach z którymi mam styczność najczęściej są Shimano, Avidy, Tektro ewentualnie Hayesy (dyno). W starszych rowerach to samo plus trochę Hayesów Nine. Sporadycznie trafiają się Promaxy czy Magury, ewentualnie Formule. 

 

Wymieniałem do tej pory czasami Tektro, ale nigdy z powodu wycieków. NIgdy z tego powodu (wycieki z zacisków) nie wymieniałem Hayesów czy Avidów. Jedynie Shimano cierpi na tą przypadłość.

 

Co bym polecił? Kamil (puklus) pracuje w serwisie w którym sprzedawane tam rowery często mają Magury. Wg niego nie sprawiają one problemu. Podobnie Tektro. 

Magura, nawet jeśli nie ma problemu z wyciekami, wykonana jest bardzo tandetnie, dużo plastiku, tandetne śruby i lakier na elementach metalowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Formule sa dość rzadkimi heblami, miałem raptem kilka sztuk, najczęściej typowa dotowa sprawa, olej co miał być wymieniony już wiele sezonów temu i to się mści, poza tym w miarę ok.

 

Magura MT2, MT4 i inne nowe serie sa bardzo fajne, łatwe w zalaniu, o sporej sile i nie najgorszej modulacji. Jak plasticzana klamka nie przeszkadza, można brać.

Tektro nie grzeszą jakością, czy siłą, często trzeba poprawiać po fabryce, ale problemy z zaciskiem czy klamką sa sporadyczne.

Promax, zoom i inne wynalazki ... nope.

Shimano, na własne ryzyko, póki nie poprawią jakosci.

 

 

Bez obaw. U mnie (i jeszcze u kilku znajomych) M675 działają elegancko. Możesz brać.

Nie boj żaby, ja tez mam 675 i przez wiele sezonów był igła, ale to początek produkcji ...

Avidy, gw mnie avidy są godne polecenia obecnie. Sam mam w piczu avidy i sa ok, mam tez inne i też są ok. Tylko jest ale, ale panowie wymieniamy płyn raz do roku i to jest minimum.

Hope, nie wiem, nie miałem jeszcze, poza upierdliwością zalewania, ponoć kozak, ale to z opisów w sieci a koszt jak za zaborze.

Hayes, nie miałem za wiele na warsztacie, trzymają sie w miarę dobrze. I huyesy mają chyba dożywotnia gwarancje szczelności ? chyba, tak mi coś dzwoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie nie zamierzam nic wymieniać, bo póki moje hample działają i to całkiem dobrze, to nie ma sensu. Jednak gdy coś się stanie np. pękną tłoczki czy się zeszczają, to zamiast wymieniać na tą samą kupę wolę widzieć na co zwrócić uwagę.

 

Myślałem właśnie o HOPE, ale faktycznie opinii jak na lekarstwo (przynajmniej tu na forum). Ja nie jestem typem co wymienia szpej co pół roku, więc wolę wydać kilka stówek więcej a mieć spokój.

 

Ktoś wie jaki olej jest w hope mineralny czy dot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

DOT, kupno Hopeów w zależności od modelu, jest porównywalne z topowymi modelami shimano z danego obszaru użytkowego.


W razie czego, HOPE można taniej kupić u Piotra z activi, pytałem kiedyś to mówił ze ma możliwość zamówić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

DOT, kupno Hopeów w zależności od modelu, jest porównywalne z topowymi modelami shimano z danego obszaru użytkowego.

 

No właśnie przejrzałem ofertę i cena faktycznie jest zaporowa i to bardzo.

 

Odnośnie wyższych modeli Shimano ktoś nawet chyba w tym temacie pisał, że dzisiejsze XTR-y też d... nie urywają i potrafią nawalić. Nie wiem, nie testowałem, tak czytałem :)


EDIT:

 

 

 

W razie czego, HOPE można taniej kupić u Piotra z activi, pytałem kiedyś to mówił ze ma możliwość zamówić.

 

A to dobrze wiedzieć, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Tylko jest ale, ale panowie wymieniamy płyn raz do roku i to jest minimum.

 

 

Pamiętam jak Andrew pisał, że najlepiej wymieniać co pół roku i wtedy jest cacy. Przekopałem chyba wszystkie jego posty ale nie znalazłem informacji dlaczego. Co takiego dzieje się z płynem, że trzeba go wymieniać co roku? Przecież nie robi się bardziej żrący dla uszczelek?

 

PS: pomijam oczywiste kwestie jak higroskopijność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zee, sainty i xtr?

Edit: Jakość leci w dół wraz z cenami, nie dziwie się. Nowy hamulec SLX M7000/M675 przed wyprzedażami za 330zł, gdzie generacja M660 kosztowała od 450 w górę, nie mówiąc o XT.

Mam Deore M615 już trzecią zimę, nie mam z nich żadnych problemów. Ale zmieniłbym na coś z ładniejszym logiem. Teraz powiedz mi, warto kupić cały hamulec, czy lepiej wymienić klamkę na coś w stylu XTR/Saint/XT M785?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam Deore M615 już trzecią zimę, nie mam z nich żadnych problemów. Ale zmieniłbym na coś z ładniejszym logiem. Teraz powiedz mi, warto kupić cały hamulec, czy lepiej wymienić klamkę na coś w stylu XTR/Saint/XT M785?

 

Chcesz wymienić samą klamkę tylko dla innego loga? Oczekujesz poprawy działania czy chcesz to zrobić tylko dla napisu?

 

To tak jakbyś wymienił w samochodzie TYLKO pedał hamulca, na ten z innym napisem. Oczywiście są inne regulację samej klamki, kształt klamki, ale działanie hebla zależy od zacisku a nie od klamki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • Mod Team

Od nie dawna wysyłamy na gwarancje nowe zaciski. Zakładamy nowy z pudełka, zalewamy i ... i nie działa :D "mój" sklep wykupił całe zapasy magazynowe tektro :D i wymieniamy cale heble co by się pozbyć problemu. Mówię o zacisku 4050. Jak macie wybór, unikajcie tego wynalazku.

 

 

 


Myślicie pewnie ze tyczy ie to tylko taniego szczebla .... otóż nat soł macz. Niedawno przyszedł klient z co prawda rowerem szosowym ale jednak. uzbrojony w hydrauliczne heble ultegra czyli r785 i rs685. Heble umarły, zakisły i sczezły. po ... 3 miesiącach jazdy, czy tam 5.

 

Dla porównania najtańsza magura zwykle konczy w agoni po 7-8 latach jazdy w całorocznych warunkach tutaj. I to kończy dlatego ze no, cóż korozja zjada wszystko i zacisk na wylot potrafi zjeść :D ale tłoki pracują do końca.

 

Po długich godzinach RKO i krążenia pozaustrojowego z oleju mineralnego odratowałem oba zaciski. Nie było to wcale łatwe, wypchnąć te tłoki ... Musiałem zrobić urządzenie, by to było możliwe. Zaciski wydają sie pracować, ale nie miałem okazji ich przetestować. nie wiem czy nie ciekną, i czy tłoki pracują poprawnie.

 

Takie porównanie topowego hydraulicznego hebla shimano dla szosy ( dura ace chyba nie ma hydrauliki) i najtańszego od magury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No tak wysokie heble z racji tego że obecnie producenci nawet do wysokich modeli wstawiają grupe XT liseły i inne smakołyki, zostawiając zaciski 447 ... są ciężkie do oceny. Po prostu bardzo rzadko sie trafiają.

 

Co mogę powiedzieć, że jakość zacisków alivio jest poniżej godności hamulca hydraulicznego. I z racji tego ze unikami shimano jak ognia, moja wiedza się że tak powiem nie poszerza.

 

Ciągle jest dylemat czy kupić kompletną grupę ...

- shimano, fajnie pracujące biegi, dobre korby i kasety (choć nowe korby shimano ponoć potrafią sie rozkleić), średnie łańcuchy, i jeszcze gorsze heble, ale dobre tarcze. Grupy szosowe koszą konkurencje hydrauliką, która niestety nie jest specjalnie trwała w trudniejszych warunkach. Mechaniczne są ok, poza może triagra gdzie świrować lubi lewa manetka.

- sram, jeszcze fajniej pracujące biegi, dobre łańcuchy, lekkie ale szybciej zużywające sie kasety. W grupach szosowych świetnie pracujący tył, i przód ale tylko w RED. Korby takie sobie, manetki świetne, gorzej z hydraulicznymi bo ich siła podobna do cantiliverów ...

 

I tak cały czas, wszędzie coś coś bruździ...

 

Ostatnio w grupie Eagle ( tak wiem, to nie shimano :D ) mieliśmy korbę z za luźną osią ... miała luz na łożyskach ... kaseta, łańcuch wyglądają obłędnie, ale manetka mnie nie urzekła pracą, taka twardawa, podobna do XTR, w XX1 wydaje mi sie być bardziej miękko i precyzyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Powitoł

Po tym co tu przeczytałem co tydzień palę świeczkę w intencji działania przedniego hydraulicznego M615. Działać działa jak trzeba. Czaaaasem się tłoczek przywiesi, ale na chwilą. Zadowolony jestem, ale...

Wiem, że nic nie trwam wiecznie :) Zdecydowany byłem w razie "W" na nowe SLXy m675, ale znowu po przerzuceniu tego co tu napisano dopadło mnie zwątpienie.

Sh nie ma nic pewnego obecnie w grupach MTB?

 

To co mam od nich to lubię, ale płacić niedużo i mieć pewność, że prędzej czy później się zeszcza, albo płacić więcej i mieć nadzieję, że przez dłuższy czas tego nie zrobi to mi się nie uśmiecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dziś postanowiłem, jako ze nadgodziny, to co się będę spieszył, że zrobie serwis 615. Postanowiłem, bo mi tłok wypadł tak prawdę powiedziawszy :D jak już olej wyciekł, to myślę co mi szkodzi :D

 

Rozebrałem zacisk, umyłem, nasmarowałem, tłok lata jak marzenie. Druga część, ta sama procedura, ten sam smar i olej zaiste. I zonk, tłok leniuszek. Pracuje jeden. No drugi zaczął współprace po chwili ale mocno ospałą.

 

Skok klamki tak samo znikomy jak w alivio kilka postów wyżej. Ale ustawiłem tak by nie tarł i działa.

 

Co najciekawsze, znalazłem dość głęboki wżer w tłoku ... skąd ... nie mam pojęcia ale nie cieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym Alivio za dużo oleju jest i dlatego tak się zachowuje. Moje stare SLX-y 665 tak samo działały, kiedy kolega serwisant (wtedy jeszcze nie umiałem sam wymienić oleju) przesadził z olejem przy wymianie, po czym upuścił odrobinkę i było jak należy. Ewentualnie zacisk jest ok. za to do kitu jest klamka i olej nie wraca do zbiornika, a malutki skok wynika z pojemności układu i tego, że przewód hamulcowy doskonale sztywny nie jest i się troszkę rozszerza od ciśnienia.

Stawiałbym jednak na klamkę, która nie pozwala olejowi wrócić, pompuje go w zacisk i tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wszystko by było spoko jak by nie fakt ze zalewam każdy hebel tak samo a robię to nawet i 10 razy dziennie czasami. Wiec zalane są tak samo. Jedne działają inne nie. Poza tym nie ma a dużo płynu bo odkręcenie odpowietrznika w klamce i wypchanie tłoków nie powoduje wypłyniecie płynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Mod Team

Shimano quality ciąg dalszy. Bohaterem jest jeszcze nie używany set kół wh - 9000 XTR. Co tu dużo mówić, koła na wystawkę nic więcej.
BrTnKcx.jpg
 
Widać ten obdrapany ślad ... .można pomyśleć ze to przechowywanie, bo przenosiliśmy koła. Ale żaden mavic, żaden tune, żaden alexrims nie był porysowany ... kolega drapie palcem i zdziera do gołego alu .... w kole XTR ... czyli kilka jazd przez zarośla i mamy srebrne koła ... Ja jestem zadowolony, lubię srebrny kolor.

 

 

Way to GO Shiamno, Way to go....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...