Skocz do zawartości

[pulsometr]


Slawek_l_83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dziś odbyłem swój pierwszy trening z pulsometrem.

Przejechałem 25,5km

Średnia prędkość 29,85km/h

Czas 52min 6s

Średni puls 136ud/min

Max puls 181ud/min

(chciałem sprawdzić jaki wysoki puls mogę osiągnąc na podjeździe ale jeszcze na maxa nie jechałem).

HZ czas w tej strefie 30min 32s 58%

FZ czas w tej strefie 15min 25s 29%

PZ czas w tej strefie 1min 39s 3%

Trasę pokonałem po asfalcie na moim rowerku MTB.

 

A teraz kilka pytań do tych co się znają i mogą doradzić:

 

1. W jakiej strefie jeździc najlepiej i co jaka strefa daje bo czytam(na forum, w bikeboardzie i sa różne odpowiedzi) i doszedłem do wniosku, że sie muszę zapytać na forum?.

2. Czy smarujecie czymś czujnik na klatce?

3. Czy macie malutki problem z pulsometrem Fit watchem, bo jak naciskam któryś z dolnych przycisków to bardzo lekko mi wyświtlacz pszygasa w tym miejscu co jest przycisk(widać to tylko jak mam jakiś czas podany na samym dole pulsometru i jak sie przełączam miedzy różnymi czasami). W górnych przyciskach nie ma lekkiego zanikania. Proszę o odpowiedź czy ktoś sie z tym spotkał.

Za wszelkie spostrzeżenia dziekuję. Pozrawiam i proszę o rady!!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

niewiele mi mówią te strefy bo mam polara a nie sigme, czym smaruję nadajnik? elektrody kiedyś smarowałem żelem do usg chyba najlepszy sposób, obecnie wystarczy trochę poślinić :huh: i też daje rady... pytasz w jakiej strefie jeździć , to zależy co chcesz osiągnąć - spalić trochę tkanki tluszczowej, poprawić wydolność ogólną tlenową, czy przygotować się do wyścigu i poprawić beztlen..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sparawa jest prosta - musisz sie trzymac określonych przedziałów tętna.

 

 

Jak chcesz to podaje tutaj rodzaje treningów dla każdej z przemian (miałem to gdzies tez w % spisane wzgledem HR MAX, ale chwilowo nie umiem znalesc a w głowie mam tylko te najważniejsze strefy):

 

I. TLENOWE

a) regeneracyjny zwykle na tętnie 120-135 HR/min, czas wysiłku 10-40 min

- cel: przyspiesza procesy regeneracyjne po treningu, czyli tzw. rozjeżdzenie

 

b ) podtrzymujący ok. 140-150 HR/min, czas wysiłku 30min-3/4h

- tutaj przewyższa metabolizm kw. tluszczowych, dobre na zrzucanie wagi, czesto też główny poziom treningu zwiększającego wydolność

 

c) kształtujący ok. 155-165 HR/min, czas wysiłku 10-60 min

- cel: poprawienie sprawności krążeniowo-oddechowej, zwiększenie maksymalnej siły skurczu serca

II. MIESZANE

Tutaj zwykle jedzie sie na tętnie 170-175 HR/min, 5-30 min

 

III. BEZTLENOWE (w kolarstwie raczej potrzebne tylko przy sprintach lub podczas ataków)

a) kwasomlekowe - ok. 180- HR max. Czas 10-90 sek.

 

b ) fosfagenowe - HR Max (chodz nawet czesto nie zdąży dojść do maxu), czas 0,2-5 sek

 

 

Ale tak jak mówie jest tutaj niestety podane bez skali procentowej. Dlatego może poślużę się artykułem z Magazynu Rowerowego i napisze Ci poziomy intensywności jakie oni podają i mój komnetarz:

1. Intensywność maksymalna (90-100% HRmax) - typowo praca beztlenowa. Całkowite korzystanie z zapasów węglowodanowych, wyłączenie spalania tłuszczy. Wysiłek krótkotrwały lub na niewielkim dystansie. Powoduje silne zakwaszenie mięśni.

2. Intensywność wysoka (80-90% HR max) - również procesy beztlenowe, lecz dochodzą tlenowe czyli mówimy tutaj o przemianach mieszanych. Spalanie tłuszczu jest również na niskim poziomie. Magazyn Rowerowy podaje, że jest to intensywność treningu dla amatorów, jednak ja uważam, że to troche za wysoki poziom jak na codzienny trening, dobry jest do ćwiczenia wytrzymałości beztlenowej, ale nie do ogólnej wydolności

3. Intensywność umiarkowana (70-80% HRmax) - warunki tlenowe, pozytywnie wpływa na układ krążenia i z tego powodu polecałbym ją także na codzienny trening, gdyż dobrze wpływa na wytrzymałość. Jest to tzw. wysiłek submaksymalny.

 

4. Intensywność niska (60-70% HRmax) - sztandarowa strefa dla przemian tlenowych, jeśli mamy zbędne kilogramy to w tej strefie najlepiej je spalimy. Strefa ta jak pisze MR zalecana jest dla osób początkujących z czym się zgadzam. Dodałbym, że osoby z dłużą przerwą z rowerkiem lub po jakieś kontuzji także powinni zaczynać od tej strefy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) regeneracyjny zwykle na tętnie 120-135 HR/min, czas wysiłku 10-40 min

Dla mnie takie tętno w czasie jazdy na razie jest nie osiągalne. Jak tylko wsiadam na rower i bardzo lekko kręcę to mam 145-150. Jeżdżąc na szosie kompletnie płasko na dystansie 50km avs, ok 27km/h i średni puls staram się trzymać ok 165.

A to wszystko przez problemy z ciśnieniem, jak mam 130/90 to jest bardzo dobrze, zadaza sie ze mam normalnie po 145/100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżąc na szosie kompletnie płasko na dystansie 50km avs, ok 27km/h i średni puls staram się trzymać ok 165
To wywal licznik (prędkości) i jeździj tylko z pulsometrem.
jak mam 130/90 to jest bardzo dobrze, zadaza sie ze mam normalnie po 145/100.
Dla mnie takie tętno w czasie jazdy na razie jest nie osiągalne.
To też pewno kwestia wieku (gdzieś czytałem że młodzież ma wyższe tętno niż dorośli) i wytrenowania. Ja też mam (lekkie) nadciśnienie, w zeszłym tygodniu robiłem badania okresowe i wyszło mi 140/90. Spokojnie jeżdżąc mam średnie tętno (z całej wycieczki) -- szosa/las ~ 130, las ~ 140 (spoczynkowe 48, jak siedzę przy komputerze to mam 55-65, ale wystarczy że pójdę wynieść śmieci to mi skacze do 90).

 

Jeżdżę z pulsometrem dopiero kilka dni więc jeszcze nie ułożyłem sobie treningu (ścigać się nie zamierzam, ale chciałbym w przyszłym roku pojechać w góry), jakieś propozycje ?

 

Btw, w innym temacie dotyczącym jeżdżenia z pulsometrem znalazłem link [ http://www.zst.sosnowiec.pl/mtb/poradytren...ki/treningi.htm ] do stref tętna przepisanych ze strony BCF, poniżej przepisuję te użyteczne do amatorskiego treningu:

65%-75% Baza wytrzymałościowa (wytrzymałość podstawowa) umożliwiająca kontynuowanie

umiarkowanego wysiłku przez dłuższy czas. Najlepiej ta strefa nadaje się do jazdy zimą [.....]

75%-82% Rozwijanie wytrzymałości tlenowej. Trening w tej strefie powoduje zwiększanie

wydolności układu oddechowego i krążenia. Jest to też tak zwana strefa mieszana:

może tu występować wysiłek tlenowy jak i beztlenowy [.....]

82%-89% Rozwijanie wytrzymałości beztlenowej (dla zaawansowanych) [.....]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czesc. Wczoraj kupiłem pulsometr. I tak jak tu czytam to wnioskuje ze nie liczy sie srednia predkosc na bike a jechac pod pulsometr? Dobrze mysle?

Srednia predkosc to w ogole abstrakcyjne pojecie. Moge wykrecic avs w okolicach 50 km/h ze srednim pulsem 80 ud/min i avs 10 km/h ze srednim pulsem 190 ud/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Dzis zrobiłem pierwsza jazde z moim urzadzenim zaznaczam ze jestem amator. Wpisalem przedziały dla poczatkójacych niby czyli 60-70% HZ w zyciu nie mogłem w tym sie utrzymac cały czas powyzej bo jakbym sie chial w tym przedziale utrzymac to moze bym jechał 15 km/h. To znaczy ze jestem za mało wytrenowany? Znajomy mówił mi zei m dłuzej bede sie trzymał w danym przedziale to znaczy ze jestem bardziej wytrenowany bo rytm seca nie skacze szybko. Jestem kompletnie zielony w tej materi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Dzis zrobiłem pierwsza jazde z moim urzadzenim zaznaczam ze jestem amator. Wpisalem przedziały dla poczatkójacych niby czyli 60-70% HZ w zyciu nie mogłem w tym sie utrzymac cały czas powyzej bo jakbym sie chial w tym przedziale utrzymac to moze bym jechał 15 km/h. To znaczy ze jestem za mało wytrenowany? Znajomy mówił mi zei m dłuzej bede sie trzymał w danym przedziale to znaczy ze jestem bardziej wytrenowany bo rytm seca nie skacze szybko. Jestem kompletnie zielony w tej materi.

Też tak miałem gdy zaczynałem jazdę z pulsometrem 2 miesiące temu. Dziś muszę czasami zwiększać tempo bo spada poniżej okreslonej strefy :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedział 60-70% to raczej do jazd w zimie... Teraz jeszcze można sobie pozwolić na więcej (chyba że ktoś ma dużo lat na karku/ wcześniej w ogóle się nie ruszał, tylko prowadził kanapowy styl życia/ ma problemy z układem krwionośnym *-niepotrzebne skreślić :) ). Zwłaszcza, jeśli ktoś jeździ mało (ale jednak regularnie) to takie ograniczanie się raczej za wiele mu nie da...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Intensywność maksymalna (90-100% HRmax) - typowo praca beztlenowa. Całkowite korzystanie z zapasów węglowodanowych, wyłączenie spalania tłuszczy. Wysiłek krótkotrwały lub na niewielkim dystansie. Powoduje silne zakwaszenie mięśni.

2. Intensywność wysoka (80-90% HR max) - również procesy beztlenowe, lecz dochodzą tlenowe czyli mówimy tutaj o przemianach mieszanych. Spalanie tłuszczu jest również na niskim poziomie. Magazyn Rowerowy podaje, że jest to intensywność treningu dla amatorów, jednak ja uważam, że to troche za wysoki poziom jak na codzienny trening, dobry jest do ćwiczenia wytrzymałości beztlenowej, ale nie do ogólnej wydolności

3. Intensywność umiarkowana (70-80% HRmax) - warunki tlenowe, pozytywnie wpływa na układ krążenia i z tego powodu polecałbym ją także na codzienny trening, gdyż dobrze wpływa na wytrzymałość. Jest to tzw. wysiłek submaksymalny.

 

4. Intensywność niska (60-70% HRmax) - sztandarowa strefa dla przemian tlenowych, jeśli mamy zbędne kilogramy to w tej strefie najlepiej je spalimy. Strefa ta jak pisze MR zalecana jest dla osób początkujących z czym się zgadzam. Dodałbym, że osoby z dłużą przerwą z rowerkiem lub po jakieś kontuzji także powinni zaczynać od tej strefy.

 

 

Jeszcze uzupełnię zgodnie z Magazynem Rowerowym 04/2006:

Te procenty które podaje tu Quibo odnoszą się do HR max - czyli tętna maksymalnego. Tichy w poście wyżej podał link:

http://www.zst.sosnowiec.pl/mtb/poradytren...ki/treningi.htm

tam przeczytacie jak obliczyć dla siebie to HRmax , bo rzeczywiście HRmax to wielkość , która zmienia się z wiekiem ( oczywiście nie oznacza to że nie można osiągnąć tętna powyżej własnego HRmax ) ale tak naprawdę cześć populacji ma inne HRmax niż można obliczyć wg tych wzorków - dlatego jeśli kogoś stać- najlepiej zrobić sobie u lekarza sportowego próbę wysiłkową.

 

Dlatego też te zakresy tętna , które podaje Quibo w pierwszej części swego posta ( a których już nie zacytowałem tu) odnoszą się do pewnego konkretnego HRmax - a nie dla wszystkich czytających to forum!! - każdy z nas musi obliczyć sobie wg wzorku HRmax ( lub wyznaczyć u lekarza próbą wysiłkową) i do niego odnieść procenty aby otrzymać zakresy tętna użyteczne dla siebie. Właściwie to dla tego napisałem tego posta - chciałem na to zwrócić Waszą uwagę. Pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak wlasnie jest. Dlatego pierwsze podane przezemnie skale mialy tylko na celu pokazanie rodzajow przemian metabolicznych. Natomiast tak jak pisalem, sa malo uzyteczne, ze wzgledu na brak podania ich w %. Z tego względu podalem poniżej inny podzial, juz przydatny dla forumowiczow :)

 

Myslalem, że to oczywiste :o Dobrze jednak, że to podkreśliłeś bo serio ktoś zielony mógłby się to żywcem skopiować B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos nie moge sie do tego linka dostac co podaliscie jak obliczyc HR max. czy to jest to ze od 220 odejmuje ilosc lat?. Bo nawet jak jest inny wzor to raczej go nie wstawie do pulsometru bo on sam mi obliczył HRmax

 

Mi chodzi tylko o te strefy nie ta pierwsza czescie postu Quibo której adwent nie zacytowałes. Wiec jakie mam sobie strefy ustwic mam 26 lat waze około 80 przy 173 (nadwaga) jeżdze prawie codzinnie ale bez katowania sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos nie moge sie do tego linka dostac co podaliscie jak obliczyc HR max. czy to jest to ze od 220 odejmuje ilosc lat?. Bo nawet jak jest inny wzor to raczej go nie wstawie do pulsometru bo on sam mi obliczył HRmax

 

Mi chodzi tylko o te strefy nie ta pierwsza czescie postu Quibo której adwent nie zacytowałes. Wiec jakie mam sobie strefy ustwic mam 26 lat waze około 80 przy 173 (nadwaga) jeżdze prawie codzinnie ale bez katowania sie.

 

Więc HRmax najlepiej jak pisano wyznaczyc za pomoca proby wysilkowej. To jednak kosztuje wiec daje Ci jeden z dostepnych wzorów (troche lepszy niz 220-wiek):

 

210 - "połowa wieku" - (0,11 x osobista waga w kilogramach) + 4

 

Czyli na podstawie tego co podales wyzej wyjdzie Ci HRmax=192.

Zajrzyj też do tego tematu, masz tam rozważania na temat testów pomocnych w wyznaczaniu HRmax:

http://www.forumrowerowe.org/Trening-t20353.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za info. Wg twoje wzoru jest małą róznica bo wg tego 220 -wiek wychodiz 196 zreszta w pulsometrze i tak nie moge wpisywac innego HR max. a powiedzm mi czy dla mnie osoby co najpier musi zrzcucic wage to to najlepsze 60-70 % max??? Jak na razie trudno mi w tym sie trzymac bo cały czas przekraczam ten przedział ale jak pisał rObO87 to z czasem bede sie utrzymywał tylko potrzebny jest trening

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz zrzucic wage to ten przedzial co podales jest do tego najlepszy. I niestety, ale powinienes sie go trzymac (chodzbys mial sie toczyc 15 km/h). Tak to juz jest z pulsometrami, ze na prędkościomierz sie nie patrzy. Z czasem jak pisales twoj organizm zaadoptuje sie do wysilku i bedziesz mogl jechac szybciej na tym samym pulsie.

Tak więc trzym sie stref a nie patrz na szybkościomierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem na 2 ostatnie strony i nic nie znalazłem więc dopisze się tu.

Mam problem - myślę nad zakupem pulsometru. Jednak nie jestem do końca przekonany czy jest on mi naprawdę potrzebny? Jeżdzę niezbyt dużo. W tym sezonie ~3600 km. Najwiecej w wakacje (praktycznie po tysiak na miech). Czasami regularnie, czasami nieregularnie. I tu pytanie - czy pulsometr przyda mi się? Nie ścigam się - ot tak jeżdzę sobie turystycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam!!

 

Żeby nie zakłądać nowego tematu zapytam tutaj. Co sądzicie o moim pierwszym treningu z pulsometrem

 

Dane:

 

dst 30km

t 1:17

avs 23km/h

 

dane z pulsometru (starałęm sie jechać w strefie 65%-75%)

 

HrMax: 181

HrAvg: 146

 

Hi: 0:21

In: 0:49

Lo:0:07

 

 

I teraz pojawia sie kilka moich pytań:

1) czy w tym okresie sezonu jazda w tej strefie ma dla mnie jakis pożytek(181 cm 67kg, do tej pory przejechałę ~ 1600km)??

2) wiem że jazda w strefie 75%-82% podnosi moją wydolność tak więc na pewno warto w niej jeździć, ale co daje jazda w wyższej strefie do 90%?? Czy mi jako amatorowi przyniesie jakieś zyski??

 

Z góry dzieki. jeżeli beda jakies wątpliwości to pytajcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja znowu mam Sigmę i mi te strefy nic nie mówią :) Skoro mówisz, że starałeś się jechać 65-75% to ci nie wyszło, bo masz 80%, czyli zbliżałeś się do strefy anaerobowej. Widzisz, początki z pulsometrem są zawsze ciężkie i trzeba się przyzwyczaić, że nawet jak rwie cię do szybszej jazdy, musisz patrzeć czy nie przekraczasz wyznaczonej przez siebie strefy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...