Skocz do zawartości

[ortografia] "w ogóle"


Rekomendowane odpowiedzi

Sory za uszczypliwosc, wiem ze tez nie jestem purystą językowym, ale niestety sa bledy ktore bardzo mocno bija po oczach. Mam na mysli zwrot "w ogóle". Wiekszosc z nas roznie go pisze wogle, wogóle, w ogóle...

Pisze o tym, gdyz wlasnie taki zwrot, blednie napisany zauwazylem w linku do statystyk "10 najwiekszych gadul wogóle"... :glare: .

 

Wiem, jestem okropny i sie czepiam... Przepraszam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukałem Forum i znalazłem już informacje o Infobocie. Znajduje się w temacie o serwisach meteo, z których korzystają forumowicze. Może jednak nie wszyscy tam zajrzeli i jeszcze nie wiedzą o istanieniu takiego zjawiska.

Infobot znajduje się pod numerem gg: 3217426. Dokładnie rzecz ujmująć jest to skrypt, który po wysłaniu do niego odpowiedniej kombinacji znaków, zwraca nam odpowiedź.

A piszę o tym, ponieważ jedną z funkcji tego bota jest sprawdzanie pisowni w Słowniku Ortograficznym Języka Polskiego. Ma wiele innych funkcji, takich jak szukanie hasła w Wikipedii, podawanie programu TV, tłumaczenie z i na parę języków europejskich. Ale wszystko to dlatego, że mało mnie nie skręciło, kiedy zobaczyłem dzisiaj w nazwie tematu na Forum wyraz 'półka' napisany przez zwykłe, otwarte U.

Po prostu chciałbym, aby osoby które mają problemy z nauczeniem się ortografii, albo które nie są pewne jak jakiś wyraz napisać, skorzystały z pomocy bota. Unikniemy wtedy takich prozaicznych, a jednocześnie fatalnie wyglądających kwiatków jak "który", "hamulce" czy właśnie "pułka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A wiecie co ja mam? zmontowałem sobie nakładkę na firefoxa która sprawdza mi pisownie - jak zrobię byka/literówkę/nie dodam ogonka to mi podkreśla:) a jak kliknę prawym przyciskiem to mogę sobie sprawdzić to normalnie jak w wordzie - i nawet daje mi propozycje na jakie wyrazy to zamienić. Wcześniej przy każdym moim poście widniał napis "edytowane przez: Ecia" teraz już mam luzik:). Jak wrócę z wycieczki to spróbuję odnaleźć skąd to ściągnąłem:)

 

Pozdrówko... hm... kombinowane:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FireFox

Nazywa się on Spellbound i można go znaleźć tutaj http://www.extensionsmirror.nl/index.php?showtopic=474

Po jego pobraniu i zrestartowaniu FF pozostaje pobranie słownika polskiego (np. stąd stąd http://dictionaries.mozdev.org/installation.html).

Po kolejnym restarcie FF, przejdź do opcji (narzędzia==>rozszerzenia) i kliknij dwa razy na dopiero co zainstalowane rozszerzenie. Pozostaje Ci już tylko ustawić w odpowiedniej opcji język polski.

 

Samo rozszerzenie działa identycznie jak w edytorach tekstu - po napisaniu treść klikając prawym klawiszem myszy należy wybrać sprawdź pisownie, a następnie tylko wybierać jaka forma jest poprawna w przypadku znalezienie błędu

 

Proszę:)

 

PS gdzieś widziałem jeszcze taką nakładkę do internet explorera ale za diabła nie pamiętam gdzie...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

który niewie, rze te błendy som porarzajonce? Fshut! Tzn. Wschód! Tłumaczę na polski - Który nie wie, że te błędy są porażające. Nic mi się nie podkreśla na czerwono. Nie używam żadnych nakładek, gdybym się pomylił, to poprawcie, proszę.

BBCode nie działa ale to szczegół. Pozdrawiam wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Qrczę tylko firefox i firefox :)

Tak, jak wspomniał KoBeNH27, google toolbar jest bardzo wygodny i imho jest prostym rozwiązaniem pytań typu "czy nie można dodać skryptu do forum, żeby samo sprawdzało pisownię...". Zwłaszcza, jeśli się nie chce używać FireFoxa - Można ściągnąć zarówno wersję Do FF (tych bez nakładki) jak i do Internet Explorera, bodajże tutaj:

http://toolbar.google.com/T4/intl/pl/?utm_...mp;tbbrand=GZEZ

Jest napisane

Internet Explorer 6.0 (obsługa wersji 7 programu Internet Explorer już wkrótce)

Ale ja używam z IE 7.0 i działa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jak byś zgadł :)

 

pedał, pedały, pedałów.

 

owszem występuje coś takiego jak "pedała", ale tylko gdy mówimy w l. pojedynczej w dopełniaczu.

 

np. nie mam pedała (czego?)

 

w bierniku niby też pasuje, ale wtedy odnosimy się do osoby B) , a nie do rzeczy, więc "pedała" na tym forum powinno występować rzadko, a niestety tak nie jest.

 

Pozdrawiam (nie wiem co mnie wzięło na polonistyczne wywody, przecież ja studiuje na politechnice :( )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dopełniaczu l. p. poprawna forma wyrazu "pedał" - jeżeli mówimy o przedmiocie - to "pedału".

Forma "pedała" (czy to w liczbie mnogiej, czy pojedynczej) w ogóle nie powinna zatem występować - nie tylko na tym forum.

Pozdrówko humanistyczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...