Skocz do zawartości

[piasty] Standardy mocowania piast do ramy


dawid

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich :D

Składam rower MTB na ramię Specialized Hardrock 650d . Jestem na etapie zakupu przedniego Amortyzatora i tutaj pytanie.

Jeżeli Amortyzator ma 15×110mm szer. , czy mogę zamontować koło przednie o wymiarach 15×100mm ? 

Dzięki wszystkim za odpowiedź:) Pozdrawiam

Edytowane przez Carol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie możesz, piasta będzie o 10mm za wąska (co jest dosyć oczywiste ;)) .

Na upartego można by kombinować z podkładkami, albo dotoczeniem adapterów, ale wtedy to już mało koszerne rozwiązanie.. No i to samo tyczy się mocowania pod tarczę. 

 

P.S. ten standard 110mm nazywa się "boost"  

Edytowane przez akkwlsk
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jesteście profesionalistami w tej dziedzinie. Na lajka nie trafiło :) ,więc mam następujące , kolejne pytanie.

Kupując widelec Manitou Marvel Comp Forks - 9mmQR CRC Exclusive 1.1/8cala / rozstaw 100mm i koła o średnicy 27,5" (650d)

Front 15×100  i Rear 12×145 , czy mogę zastosować adaptery w kołach na 9QR ?

Czy nie zwiększy się rozstaw ? 

Czy będzie wszystko pasować?

Mógłbym zastosować z przodu widelec 15×100  1.1/8 cala ale ceny potrafią zabić :) więc na obecną chwilę chciałbym zastosować w.w rozwiązanie.Chyba że się nie da :( 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, gtb napisał:

@dawid możesz jaśniej , jak piasta 142 z tym adapterem ma wejść w standardowe widełki 135mm ? Rozginać ?

Patrz, a ja myślałem że to jest adapter dla piasty 12x100mm przód, nie zwróciłem uwagi że ten drugi adapter to dla piasty 142/12mm. Nawet do głowy mi nie przyszło że ktoś taki adapter wymyślił

Ten adapter dla tylnej piasty to nie ma prawa działać! Nie wiem po co takie cos produkują :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeden forumowicz kusi mnie kołami w atrakcyjnej cenie, mowa o DT SWISS XM1501 27.5" 15/100 12/142. Jak wiadomo mam tył ramy przystosowany pod 142 mm, aktualnie mam zacisk taki https://www.giant-bicycles.com/pl/zacisk-szpilka-kola-tylnego-giant-rws-135x5mm ale pod 12x142 muszę dokupić taki https://www.giant-bicycles.com/pl/zacisk--sztywna-os-kola-tylnego-giant-rws-142x12mm bo nie ma go w zestawie z kołami, i taki hak i coś jeszcze jest mi potrzebne żebym nie miał nie niespodzianek przy składaniu?

 

8559.jpg

1280gs034f09a7%20zoom.jpg

A to tak powinno wyglądać prawidłowo?

2.jpg

Poprawcie mnie jak coś jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Sorry za odkop ale skoro już jest taki temat... 

Potrzebuję kupić sztywną oś do swojego KTMa (12x142mm). Oryginalnie szła tam taka jak w linku poniżej, jednak w PL internecie nie mogę jej znaleźć. Czy mogę użyć jakiejś innej z gwintem M12x1,75 i czy są jakieś różnice w długości gwintów? Są do kupienia jakieś wynalazki od RS, Shimano czy DT Swiss, ale wolę mieć pewność zanim kupię coś w ciemno.

https://www.ebay.com/p/Rear-Axle-KTM-Team-142mm/943440985

Do tego dochodzi pytanie, które lepsze a które gorsze? Linki mile widziane i bardzo pomocne :)Dla wielu to może banalne, ale ja nigdy nie miałem roweru na sztywnych osiach i trochę się w tym gubię.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie chce żeby to wyglądało jak self props, bo 10 dni szukałem odpowiedzi... ale znalazłem i pozwolę sobie ją wkleić. :) Skoro samych osi 12x142 jest tyle różnych to aż boję się pomyśleć ile jest patentów razem ze starszymi rowerami i innego typu. Jakoś spędziłem całe życie na QR 9mm i jestem w małym szoku, że do składania nowego roweru trzeba sprawdzić każdy gwint, śrubkę, długość, średnicę, kąty itp. a następnie przeczesywać internet tygodniami, szukając informacji co podpasuje.

Cytat

There are a variety of thread pitches and lengths; in the 12×142 “standard” alone there are a multitude of options. There are a number of variables you’ll need to determine: thread pitch, length of axle and thread length. Here are the options I’ve discovered for 12 x 142 mm rear thru axles:

  • M12x1.0 — Scott / Santa Cruz
    • Fine thread. 168mm length with 12 mm thread length
    • Used by Santa Cruz and Scott. Santa Cruz models come OEM with a DT
    • M12x1.0, 167mm length with 20mm thread length. Maxle Stealth is available for Santa Cruz / Scott
  • M12x1.0 — X-12
    • 161 mm length
    • Used by Specialized. Syntace X-12. Inga’s BMC hardtail uses this.
  • M12x1.5 — E-Thru
    • Shimano rear E-thru 12mm “standard”
    • 171 mm length, 18 mm thread length.
    • Used by BMC, Giant, Lapierre, Rocky, Yeti, Evil Following, some Kona models (not mine)
  • M12x1.5 — 160mm length, Road
    • 160mm length, 20mm thread length
    • Available as Maxle Stealth
  • M12x1.75 — Maxle
    • Rear Maxle used by Ibis, Niner, KTM, some Trek models, a BMC model. Some Kona models too (turns out this was the size I needed)
    • 174 mm length. 20mm thread length

This is just for a regular non-boost rear thru axle. There’s also the boost 148 length. In the 12x148mm “standard” you need to choose from multiple thread pitches as well.

  • M12x1.5 — Boost E-thru
    • 170mm length, 10mm thread length
  • M12x1.75 — Boost
    • 180mm length, 20mm thread length
  • Plus there are additional lengths for Split Pivot bikes and Trek Boost ABP.

Źródło:

http://www.bermstyle.com/how-to-determine-thread-pitch-on-rear-thru-axle/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Ja już nic nie rozumiem :) mam napisane że w moim rowerze jest piasta 135 x 10 Piasta tylna: Formula 135x10mm a to na pewno nie jest thru bolt tylko jakiś QR -

https://sklep.konaworld.pl/pl/p/Rower-Kona-Unit-X-Czerwony-2018/1773

teraz chcę wymienić ją na taką żeby miała bębenek XD i szukam jakiegoś DT Swissa 350 i już się pogubiłem bo szukałem modelu 135 x 10 ale nie moge takiego nawet znaleźć.

Pomocyyyy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko kwestia nazewnictwa, piastę qr można nazwać 135x10mm

Standardowo DT 350 nie występuje w opcji XD z końcówkami QR, musiałbyś kupić piastę 142/12mm z bębenkiem XD + dokupić końcówki 135mm XD.
Możesz napisać do sklepów czy Ci nie sprzedadzą piasty odrazu z końcówkami XD 135mm qr, ale raczej na to masz tylko szanse tylko w sklepach gdzie zajmują się składaniem kół, bo standardowe sklepy raczej na to nie pójdą.

Jak co to zapraszam do mnie na priv ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dawid napisał:

To jest tylko kwestia nazewnictwa, piastę qr można nazwać 135x10mm

Standardowo DT 350 nie występuje w opcji XD z końcówkami QR, musiałbyś kupić piastę 142/12mm z bębenkiem XD + dokupić końcówki 135mm XD.
Możesz napisać do sklepów czy Ci nie sprzedadzą piasty odrazu z końcówkami XD 135mm qr, ale raczej na to masz tylko szanse tylko w sklepach gdzie zajmują się składaniem kół, bo standardowe sklepy raczej na to nie pójdą.

Jak co to zapraszam do mnie na priv ;)

Napisałem priva :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.06.2018 o 15:34, Baboonst napisał:

Ja już nic nie rozumiem :) mam napisane że w moim rowerze jest piasta 135 x 10 Piasta tylna: Formula 135x10mm a to na pewno nie jest thru bolt tylko jakiś QR -

https://sklep.konaworld.pl/pl/p/Rower-Kona-Unit-X-Czerwony-2018/1773

teraz chcę wymienić ją na taką żeby miała bębenek XD i szukam jakiegoś DT Swissa 350 i już się pogubiłem bo szukałem modelu 135 x 10 ale nie moge takiego nawet znaleźć.

Pomocyyyy :) 

 

Jeżeli to nadal aktualne, to proponuję jeszcze sprawdzić te tutaj: https://www.zico-bike.pl/piasty

Najlepiej kontaktować się indywidualnei, np poprzez maila, wtedy można doprecyzować parametry.

 

Edytowane przez Extraks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...